FAQ

 • Którą maskę Respro® powinienem zakupić do użytku miejskiego?
 • Rowerzystom/pieszym w środowisku miejskim, zaleca się wykorzystywanie maski Techno™ tam gdzie zanieczyszczenie jest wysokie i pełne cząstek stałych. Filtr Techno™ w masce Techno™ jest połączeniem filtru Sports i City™ zapewniającym zarówno filtrację submikronowych cząstek gazów jak i filtrację oparów.

  Filtr Techno™ posiada zdolność filtracji submikronowych cząstek. Oznacza to, że jest w stanie zatrzymać cząsteczki mniejsze niż jeden mikron, czyli zapewnia większą możliwość usuwania 2.5 mikronowych substancji stałych.

  Cząstki zanieczyszczeń w miastach wydają się być w zakresie wielkości 2,5 mikronów i wyżej. Cząstki mniejsze niż te znane są określane jako pyły respirabilne, które mogą wnikać głęboko w obrębie płuc i do pęcherzyka płucnego. Jest to niebezpieczny rodzaj zanieczyszczeń chemikaliami z emisji spalin pojazdów wnikające do bariery krwi za pomocą respirabilnych cząstek stałych. Stąd potrzeba Hepa-Type ™ filtracji submikronowych cząstek. DACC™ warstwa węgla aktywowanego w filtrze Techno™ zapewnia doskonałe właściwości adsorpcyjne, jeśli chodzi o asymilację SO2 i NO2. Z tą zdolnością oraz zdolnością filtrowania oparów jest to najlepszy filtr dostępny w naszej ofercie zwalczania szerokiego spektrum zanieczyszczeń powszechnie spotykanych w dużych miastach na całym świecie.
 • Czym różnią się filtry Sportsta™ i City™?
 • Każdy typ filtrów ma swoje zastosowanie w określonym środowisku.

  Filtr City™ wykorzystuje Materiał Dynamicznego Węgla Aktywnego (DACC™) z 95% czystym splotem węglowym, początkowo opracowanym przez Brytyjskie Ministerstwo Obrony do użytku w ochronie przed substancjami chemicznymi i bakteriami w czasie wojny. DACC™ jest używane celem skutecznego filtrowania podstawowych zanieczyszczeń związanych z emisją spalin pojazdu. DACC™ jest pokryte medycznym nietkanym materiałem polipropylenowym, który filtruje cząstki stałe z powietrza i pomaga zapobiegać wchłanianiu ich do układu oddechowego. Filtr City™ zapewnia ochronę przed: – Węglowodorami. np. Benzen; Piren; 1,3-Butadien. – Kwaśnymi Gazami. np. Dwutlenek Azotu; Dwutlenek Siarki – Fotochemicznymi Zanieczyszczeniami. np. Niski Poziom Ozonu; – Cząstkami Stałymi. np. Czarny Dym; Pyłek Kwiatowy; Tlenek Ołowiu. Po więcej informacji dotyczących wykazu wszystkich substancji chemicznych, które zostały przetestowane z DACC, należy przejść do Działu Przemysłowego niniejszej strony internetowej.

  Filtr Sportsta™ wykorzystuje włókna naładowane elektrostatycznie, aby przyciągnąć cząstki stałe unoszone w powietrzu do 0.3 mikronów. 1 mikron = 1/1000 mm. W odróżnieniu od większości filtrów cząsteczkowych, które polegają na mechanicznej retencji, co przekłada się na wysoki opór wdychania albo dużą nieporęczność, filtry Sportsta zapewniają niezwykle niski opór wdychania, poprzez porównanie. Filtr Sportsta™ zapewnia ochronę przed: – Pyłkami Kurzu; Pyłem Ceglanym; Pyłami Zbożowymi; Pyłami Sojowymi; Pyłami Węglowymi; Roztoczami Kurzu; Dymem Papierosowym. – PM10 np. spalin silników Diesla. – Smołą.
 • Jaki rozmiar maski potrzebuję?
 • Ogólnie rozmiary maski są określane następująco:
  a. 5’ Lekka Obudowa = Mała
  b. 5’ Ciężka Obudowa – 5’6’ Średnia Obudowa = Średnia
  c. 5’6’ Ciężka Obudowa – 6’ Średnia Obudowa = Duża
  d. 6’ Ciężka Obudowa – 6’+ Średnia Obudowa = Bardzo Duża

  Jeśli nie jesteś pewien, który rozmiar wybrać skontaktuj się z działem obsługi klienta (kontakt@respro.com.pl) podając następujące informacje:
  Wysokość:
  Waga:
  Rozmiar dekoltu (szyi):
  Rozmiar obwodu głowy (kapelusza):
  Długość od oka do brody:
  Inne ważne cechy odpowiadające rysom twarzy:

  WSKAZÓWKI POMIARU:
  Rozmiar dekoltu (szyi): Używając kawałka bawełny lub sznurka, zmierz obwód wokół szyi. Użyj linijki w celu określenia długości sznurka. Jest to obwód szyi. Jeszcze łatwiej można sprawdzić rozmiar koszuli.
  Rozmiar obwodu głowy (kapelusza): Używając kawałka bawełny lub sznurka, zmierz obwód wokół głowy. Użyj linijki w celu określenia długości sznurka. Jest to obwód głowy albo kapelusza.
  Długość od oka do brody: Umieść kawałek sznurka między oczami na górze nasady nosowej, przeciągać sznurek wzdłuż nosa i w dół aż pod spód brody. Jest to długość od oka do brody.
 • Czy filtry wymagają wymiany, jeśli tak, to jak często?
 • Tak, filtry wymagają wymiany.

  Zużycie filtrów Respro® zależy od wielu czynników, takich jak: częstość oddechu użytkownika; poziomu zanieczyszczenia; czasu w jakim filtr aktywnie działa; poziomu higieny. Biorąc te czynniki pod uwagę zalecana jest wymiana filtra co miesiąc lub co 69 godzin, czy też szybciej.

  Wymiana filtra Sportsta™ powinna być przeprowadzana co miesiąc, albo gdy filtr jest zauważalnie odbarwiony.
 • Jakiego filtru potrzebuję?
 • Należy określić w jakim typie środowiska maska będzie używana, czyli w środowisku miejskim czy w wiejskim. W przypadku, jeśli codziennie poruszasz się w dużym albo wolnym natężeniu ruchu ulicznego, powinieneś używać filtra Techno™ albo City™. Pomimo występujących zanieczyszczeń chemicznych na wsi; pryskanie upraw, nawozy itp., cząstki stałe dużo bardziej stanowią potencjalny problem, tak więc filtr Sportsta™ jest lepszą opcją.
 • Potrzebuję ochrony jaką zapewnia maska City™, ale chcę również dodatkowej wygody zapewnianej przez maskę Sportsta™, czy możliwe jest połączenie obu?
 • Tak! Filtry i zawory wykorzystywane w zarówno masce City™ jak i Sportsta™ są wymienne.
 • Czy wszystkie filtry i zawory są wymienne?
 • Tak! Wszystkie nasze filtry są wymienne pod warunkiem, że są takiej samej wielkości. Możesz nawet utworzyć swoją własną maskę z połączenia różnych części. Np. maska Sportsta™ z filtrem Techno™ albo City™ albo Cinqro™, lub maska Allergy z zaworem Powa™ Elite.
 • Czy muszę wymieniać zawór?
 • Zawory jeśli są utrzymane jak należy nie powinny wymagać wymiany. Co miesiąc zaleca się przepłukanie zaworu ciepłą wodą, pozostawiając do wyschnięcia i zastosowując niewielką ilość talku, aby zapobiec przywieraniu zaworu. W zaworze Powa ważne jest, aby umieścić dwa kołki, najbliższe zawiasu, odpowiednio do korpusu zaworu i sprawdzić czy są prawidłowo zamocowane.
 • Czy można umyć maskę?
 • Zalecane jest mycie powłoki neoprenowej maski co miesiąc w normalnych warunkach użytkowania. Należy wówczas, przed umyciem, usunąć filtr i zawór. Pomimo iż dostępne są wszystkie dodatkowe zawory i filtry w sklepie, należy uważać aby nie zawieruszyć któregokolwiek z elementów.
 • Zagięcia na nosie: jak bardzo powinienem je zgiąć?
 • Żeliwne rozciągliwe zaciski na nos kształtują się z łatwością, aby dobrze dopasować wokół nasady nosa. Ciągłe albo przesadne odkształcenia/zagięcia ostatecznie spowodują uszkodzenie metalu – może się rozerwać. Po poprawnym dopasowaniu kształtu, najlepiej zachować go, nie składając na płasko w celach przechowywania albo gdy nie jest w użyciu.
 • Jak długo Bandit™ jest aktywny zanim wymaga wymiany?
 • W normalnych warunkach Bandit™ zapewnia użytkownikowi około sześć miesięcy ochrony. Bandit zawiera D.A.C.C., który posiada specjalną powłokę umożliwiającą jego mycie. Regularne mycie jest zalecane w celu utrzymania optymalnej wydajności. Należy go zanurzyć w garnku wrzącej wody (to uwalnia związki ropopochodne, które są przyciągane do D.A.C.C.) i pozostawić do ostygnięcia. Następnie należy przemyć w ciepłej wodzie używając detergentu do mycia, opłukać i pozostawić do wyschnięcia.
 • Jakiego filtru potrzebuję dla maski X-treme™?
 • Zasadniczo filtry X-treme™ działają w taki sam sposób jak filtry City™ i Sportsta™. Maska X-treme™ jest używana w sportach i wykorzystuje umiejętność filtracji Sportsta™, a maska X-treme ™ jest przeznaczona do użytku miejskiego i wykorzystuje węgiel aktywowany jako środek filtracji.
 • Czym różnią się nowe maski Cinqro™?
 • Maski Cinqro™ są głównie przeznaczone do użytku przez „trenerów miejskich”, „biegaczy” albo „użytkowników wielu-dyscyplin sportowych”, gdzie częstości oddechu są zazwyczaj wyższe niż u przeciętnego użytkownika. Ulepszony komfort jest kluczowy dla tego poziomu wykorzystania osobistego.

  W celu poprawy przepływu powietrza i komfortu w masce Cinqro™ użyto dwóch zaworów Elite Powa™, co pozwala na szybki przepływ powietrza przy zwiększonym wysiłku oddechowym, zapewniając mniejsze ciśnienie zwrotne, mniejszą wilgoć w filtrze, lepszą filtrację, niższy opór wdychania, w efekcie zapewniając poprawę komfortu i wydajności.

  Zestaw Cinqro™ zawiera maskę wyposażoną w filtr Hepa-Type™, który filtruje submikronowe cząstki, takie jak dym ze spalin, pyłki, pył z okładzin hamulcowych i jakiekolwiek wodne cząstki pary wodnej, które niosą różne substancje chemiczne w powietrzu. Dodatkowo DACC™ filtr chemiczny/cząstek jest również dostarczony jako część zestawu umożliwiając wymienność filtru, aby maska Cinqro™ nadawała się do użytku w różnorodnym środowisku od miasta do wsi.

  Grafika obudowy maski pasuje do sportowych aren, a nie straszy „niczym z piekła rodem”.
 • Jakie wielkości cząstek maska Techno™ filtruje?
 • Filtr Techno™ posiada zdolność filtracji submikronowych cząstek. Oznacza to, że jest w stanie zatrzymać cząstki mniejsze niż jeden mikron, czyli zapewnia większą możliwość usuwania 2.5 mikronowych substancji stałych.

  Cząstki zanieczyszczeń w miastach wydają się być w zakresie wielkości 2,5 mikronów i wyżej. Cząstki mniejsze niż te znane są określane jako pyły respirabilne, które mogą wnikać głęboko w obrębie płuc i do pęcherzyka płucnego. Jest to niebezpieczny rodzaj zanieczyszczeń chemikaliami z emisji spalin pojazdów wnikające do bariery krwi za pomocą respirabilnych cząstek stałych. Stąd potrzeba Hepa-Type ™ filtracji submikronowych cząstek.

  DACC™ warstwa węgla aktywowanego w filtrze Techno™ zapewnia doskonałe właściwości adsorpcyjne, jeśli chodzi o asymilację SO2 i NO2. Z tą zdolnością oraz zdolnością filtrowania oparów jest to najlepszy filtr dostępny w naszej ofercie zwalczania szerokiego spektrum zanieczyszczeń powszechnie spotykanych w dużych miastach na całym świecie.
 • Dlaczego maska Cinqro™ jest droższa niż inne maski?
 • Zestaw Cinqro™ zawiera maskę wyposażoną w filtr Hepa-Type™, który filtruje submikronowe cząstki, takie jak dym ze spalin. Dodatkowo DACC™ filtr chemiczny/cząstek jest również dostarczony jako część zestawu umożliwiając wymienność filtru.

  W celu poprawy przepływu powietrza i komfortu w masce Cinqro™ użyto dwóch zaworów Powa™ Elite, co pozwala na szybki przepływ powietrza przy zwiększonym wysiłku oddechowym. Zapewnia to mniejsze ciśnienie zwrotne, mniejszą wilgoć w filtrze, lepszą filtrację, niższy opór wdychania, w efekcie zapewniając poprawę komfortu i wydajności.

  Grafika obudowy maski pasuje do sportowych aren, a nie straszy „niczym z piekła rodem”.

  Cinqro™ = maska + 2 filtry + zawory Powa™ Elite + grafika = stosunek wartości do ceny
 • Czy dostępne są maski dla dzieci?
 • Głównym problemem w dostarczaniu masek dla dzieci jest zmienny rozmiar. Szeroki zakres jaki jest wymagany nie zawsze pasuje w zakresie rozmiarów dziecka.

  Maski dla 3 latka nie pasują już dla 7 czy 10 latka. Dlatego też, nie zaleca się wykorzystania masek dla młodszych dzieci niż 11 lat, lepiej poszukać alternatywnych rozwiązań, które podpowiada nam „zdrowy rozsądek” np. zastosowanie pokrowca na wózki, trzymanie się z daleka od dużego zatłoczonego albo gęstego ruchu drogowego; w innym przypadku można umieścić coś przed dziecka twarzą, aby uchronić przed napływem zanieczyszczonego powietrza/wiatru/spalin w bezpośrednim kontakcie. Częstość wdechów dziecka jest znacznie niższa od osoby dorosłej, tak więc nie powinny być one zarażone na zbyt duże niebezpieczeństwo. Ogólnie rzecz ujmując, zawsze należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Jeśli dziecko cierpi na szczególne problemy układu oddechowego, należy przede wszystkim zasięgnąć porady lekarskiej.

  Małe maski Respro® Allergy™ posiadają najmniejszy dostępny rozmiar i są używane przez bardzo małe osoby dorosłe jak i starsze dzieci w wieku powyżej 10 lat.
 • Jak zapobiec zaparowaniu okularów?
 • Używając maski z okularami, najlepiej jest najpierw dopasować maskę, aby uzyskać prawidłowe uszczelnienie, a następnie umieścić okulary tuż przed zaciskiem nosa na masce. Tak naprawdę zaparowanie okularów zależy to od uszczelnienia maski. Regulowane noski ułatwiają lepsze dopasowanie, niż w przypadku plastikowych formowanych oprawek. Prawidłowe uszczelnienie wokół nosa i kości policzkowych zapobiega ujściu w tym obszarze, tym samym zapobiegając parowaniu. Z naszego doświadczenia wynika że większość osób noszących okulary opatentowała sposób dostosowania okularów z maską bez zaparowywania.
 • Czuję, że mój oddech jest ograniczony, czy to normalne?
 • Należy zrozumieć, że wszystkie maski posiadają jakiś poziom ograniczenia, zwłaszcza w szybkich częstościach oddechu; np. przy szybkiej jeździe na rowerze.

  Wszystkie nasze maski są kompatybilne z ćwiczeniami aerobowymi. Jeśli twój organizm zaczyna pracę z wydolnością anaerobową wtedy żadna maska nie będzie pasować i poczujesz że musisz się zatrzymać albo zwolnić.

  Najlepsze maski użyją zaworów, które „skraplają” ciepło, parę wodną i Co2; im szybciej tym lepiej. Usunięcie tych składników jest kluczowe w celu zapewnienia komfortu. Zawory Powa™ and Powa™ Elite są najlepsze w przypadku zwiększonych częstości oddychania.
 • Jaki % maski (Sportsta) zabezpiecza przed PM 2.5?
 • Materiał filtracyjny w masce Sportsta jest obiektem ciągłych badań. Zapewnia on 99% filtracji cząstek stałych mniejszych niż PM2.5 (2.5 mikronów); w rzeczywistości prawie dziesięciokrotnie mniejszych, 0.3 mikronów. Ważnym punktem jest dopasowanie maski. Jeśli maska jest źle dopasowana, powietrze wydostaje się przez niedopasowane ujście – szczelinę, dlaczego też oferowane są trzy rozmiary.

  Ogólnie rozmiary maski są określane następująco:
  5’ Ciężka Obudowa – 5’6’ Średnia Obudowa = Średnia
  5’6’ Ciężka Obudowa – 6’ Średnia Obudowa = Duża
  6’ Ciężka Obudowa – 6’+ Średnia Obudowa = Bardzo Duża

  W celu potwierdzenia rozmiaru skontaktuj się z działem obsługi klienta (kontakt@respro.com.pl) podając następujące informacje:

  MASKA 1:
  Wysokość:
  Waga:
  Rozmiar dekoltu (szyi):
  Rozmiar obwodu głowy (kapelusza):
  Wysokość:
  Waga:

  Rozmiar dekoltu (szyi): Używając kawałka bawełny lub sznurka, zmierz obwód wokół szyi. Użyj linijki w celu określenia długości sznurka. Jest to obwód szyi. Jeszcze łatwiej można sprawdzić rozmiar koszuli.
  Rozmiar obwodu głowy (kapelusza): Używając kawałka bawełny lub sznurka, zmierz obwód wokół głowy. Użyj linijki w celu określenia długości sznurka. Jest to obwód głowy albo kapelusza.
 • Jakie są skutki zdrowotne narażenia na działanie pyłu i innych cząstek stałych?
 • ...
 • Jak długo muszę czekać na dostarczenie zamówienia?
 • Zamówienia złożone i opłacone (lub przy opcji za pobraniem) do godz. 12 wysyłamy kurierem tego samego dnia. Po godz. 12 wysyłamy następnego dnia roboczego (Kontakt).

  Koszty wysyłki sprawdzisz tutaj.
pixel