Filtry

Filtr do maseczki antysmogowej to jej serce – element, od którego zależy efektywność ochrony przed zanieczyszczeniami oraz higiena stosowania tego akcesorium. Podlega on regularnej wymianie – to gwarantuje skuteczność zabezpieczenia przed smogiem oraz innymi zagrożeniami. Jeśli korzystasz z maski Respro®, koniecznie sięgnij po oryginalny filtr do masek antysmogowych tej marki. To da Ci pewność, że warstwa filtracyjna będzie w pełni kompatybilna z Twoją maską i zapewni niezawodną ochronę.

Jak wybrać odpowiedni filtr do maski antysmogowej Respro®?

Filtry do maseczek antysmogowych Respro® są dostępne w kilku różnych wariantach – dzięki temu możesz je precyzyjnie dopasować do modelu akcesorium, z którego korzystasz. Dlatego zanim dokonasz zamówienia, sprawdź:

  • kompatybilność z Twoim modelem maseczki Respro® – w większości przypadków filtry do maseczek antysmogowych z naszej oferty pasują do najpopularniejszych wersji tych akcesoriów. Sprawdź jednak w opisie konkretnego typu, zwłaszcza jeśli np. do maski Techno chcesz dobrać filtr sportowy,
  • rozmiar filtra – powinien odpowiadać rozmiarowi maski. Filtry są dostępne w wymiarach S/m, L oraz XL. Nieodpowiednio dobrana wielkość może uniemożliwić korzystanie z warstwy wymiennej.

Zwróć także uwagę na to, że każdy filtr do maski antysmogowej wyróżnia się nieco innymi własnościami, związanymi np. z typami zastosowanych warstw filtrujących czy oporem powietrza. To istotne parametry, które przekładają się na komfort użytkowania akcesorium.

Jakie są dostępne filtry do maseczek antysmogowych Respro®?

Filtr do masek antysmogowych Respro® jest dostępny w szerokiej gamie wersji. Dzięki temu masz możliwość dopasowania zabezpieczenia do swoich potrzeb. Najpopularniejsze filtry, które proponujemy, to:

  • Cinqro Sport – wyróżnia się najmniejszymi oporami na wdechu i zapewnia efektywną ochronę przed smogiem, pyłem i kurzem unoszącym się w pobliżu. Jest wyposażony w filtr w technologii L-Resistance-Hepa-Type, która pozwala wyłapywać zarówno PM 10 i PM 2,5, jak i drobinki o średnicy mniejszej niż 0,2 mikrona. To możliwe dzięki naładowaniu elektrostatycznemu włókien warstwy filtrującej;
  • Techno – to filtry łączące skuteczność warstwy Hepa-Type z warstwą złożoną z dynamicznego węgla aktywnego. Dzięki temu filtr jest odpowiedni do ochrony nie tylko przed cząstkami stałymi, ale również przed spalinami samochodowymi i przemysłowymi, kwaśnymi gazami oraz tlenkami. Sprawdzą się np. podczas uprawiania sportu w mieście, dojazdów do pracy oraz spacerów po zakorkowanych metropoliach,
  • Cinqro Urban – to filtry łączące technologie Hepa-Type oraz opartą o węgiel aktywny. Łączą zalety filtra Sport z Techno, ponieważ zapewniają niewysoki opór powietrza oraz pochłanianie kwaśnych gazów, tlenków czy spalin.
  • HT-250 – to filtr o najgrubszym czasie eksploatacji oraz najwyższej gramaturze (250 g/cm2). Zapewnia ochronę przed cząstkami stałymi oraz w podstawowym zakresie przed szkodliwymi związkami chemicznymi. Ma nieco wyższy opór powietrza, jednak nadal zapewnia komfort noszenia.

Jak widzisz, odpowiedni typ filtra do maseczki antysmogowej możesz dobrać do poziomu swojej aktywności oraz oczekiwań wobec warstwy filtrującej.

Jak dbać o filtr do maseczki antysmogowej?

Zależy Ci na tym, aby filtr do maski antysmogowej zapewniał niezawodne zabezpieczenie przez długi czas? Jeśli tak, koniecznie zadbaj o jego prawidłowe użytkowanie. Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby zdezynfekować go po każdym użyciu akcesorium przy użyciu dedykowanego środka Respro Sanitiser. To pozwoli się w bezpieczny sposób pozbyć ewentualnych drobnoustrojów i wydłużyć czas eksploatacji akcesorium.

Pamiętaj także, aby maskę pozostawić w miejscu, które będzie sprzyjało odprowadzeniu wilgoci po jej zastosowaniu. Należy również zadbać o regularną wymianę filtrów – czas ich używania jest szacowany na 70 godzin lub, w przypadku HT-250 – na 80 godzin. Należy przy tym pamiętać, że docelowo jest to uzależnione od poziomu zanieczyszczenia powietrza oraz intensywności użytkowania. Jeśli np. biegasz w masce, Twoje zapotrzebowanie na tlen jest większe, co skraca czas bezpiecznej eksploatacji.

Jaką klasę filtracji mają filtry do maseczek antysmogowych Respro®?

W przypadku wymiennych filtrów do masek przeciwsmogowych nie można mówić o klasie filtracji! To częsty chwyt marketingowy sprzedawców, który nie ma jednak przełożenia na rzeczywistość. Klasyfikacja jest dokonywana w odniesieniu do kompletnego zestawu: czasza zewnętrzna + filtr. W przypadku masek Respro® Centralny Instytut Ochrony Pracy w Łodzi potwierdził zgodność z normą EN 149:2001+A1:2009 w klasie FFP1. Jest to potwierdzenie wysokiej skuteczności filtracji cząstek stałych, na poziomie minimum 80%. Nasze maseczki zostały również sklasyfikowane jako środek ochrony indywidualnej klasy III i mogą być wykorzystywane zgodnie z wymaganiami w okresie pandemii koronawirusa.

Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji o naszych filtrach do masek antysmogowych lub pomocy przy doborze odpowiedniego modelu, skontaktuj się z zespołem Respro. Chętnie udzielimy odpowiedzi na Twoje pytania!

Zobacz też:

    pixel