Certyfikaty ochronnych masek antysmogowych

2022-02-28
Certyfikaty ochronnych masek antysmogowych

Wybór masek antysmogowych na rynku jest bardzo duży. Wśród nich są produkty mniej lub bardziej znane, tańsze lub droższe. Część osób podczas zakupów sugeruje się estetyką wyrobu, a inni biorą pod uwagę tylko cenę. Tymczasem nawet najładniejsza lub najtańsza maska przeciwsmogowa nie da Ci skutecznej ochrony, jeśli nie będzie spełniała określonych norm. Potwierdzeniem jej jakości i skuteczności są odpowiednie certyfikaty.

Certyfikat masek – kto go przyznaje?

Każda maska antysmogowa, która ma trafić na polski rynek, musi spełniać wymogi badań unijnych. Wymagane są dwa dokumenty:

  • Certyfikat Badań Typu UE (EU-Type Examination Certificate),
  • Deklaracja Zgodności (Declaration of Conformity).

Produkty, które są środkami ochrony indywidualnej, w pierwszej kolejności muszą być poddane odpowiednim testom technicznym. To tam sprawdzane są poszczególne parametry i jakość maski. Następnie przechodzą tzw. badanie typu UE. Zarówno jeden, jak i drugi proces może zostać przeprowadzony tylko przez akredytowane instytucje, które dysponują statusem jednostki notyfikowanej.

W przypadku masek antysmogowych Respro nad wykonaniem badań czuwały dwa ośrodki w Polsce:

  • Centralny Instytut Ochrony Pracy (CIOP) w Łodzi,
  • Polski Rejestr Statków S.A. (PRS) z Gdańska.

Dzięki zaangażowaniu tych dwóch instytucji przeprowadzono szczegółowe testy maseczek przeciwsmogowych.

Maski antysmogowe z certyfikatem normy EN 149

Podczas analizowania jakości i skuteczności masek antysmogowych, przeprowadza się szczegółowe badania określone w wymaganiach normy EN 149 (np. wersji PN-EN 149+A1:2010). Szczególną wagę przywiązuje się do testów przecieków oraz oporów oddychania.

Jeżeli ośrodek uzna, że produkt spełnia warunki przydatności, producent otrzymuje certyfikat potwierdzający przeprowadzenie analiz i wystawia tzw. Deklarację Zgodności. Jest to dokument, który w przypadku masek antysmogowych informuje o:

  • nazwie i danych formalnych ich producenta,
  • specyfikacji produktu, który przeszedł testy,
  • zastosowanej wersji normy EN 149,
  • nazwie jednostki, która uznała, że produkt spełnia wszelkie wymagania formalne.

Otrzymanie certyfikatu z badań nie jest jednak wydawane na stałe. Przez kolejne 5 lat producent i jego produkty podlegają ścisłemu nadzorowi, który sprawdza, czy akcesoria wypuszczane na rynek nadal spełniają określone normy.

Bezpieczna maska ochronna z certyfikatem CE

Nie bez znaczenia dla jakości masek antysmogowych jest przyznanie certyfikatu CE. Taki znak umieszczony na produkcie jest zapewnieniem producenta, że oznakowany wyrób spełnia wymagania dyrektyw tzw. Nowego Podejścia Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o spełnienie wymagań związanych z bezpieczeństwem użytkowania maski oraz ochroną zdrowia, jaką gwarantuje jej noszenie. Pod uwagę bierze się także ochronę środowiska oraz ewentualne zagrożenia, które producent powinien jak najszybciej wyeliminować.

Trzeba pamiętać, że jedynie maska antysmogowa z certyfikatem daje pewność bezpiecznego i skutecznego użytkowania produktu. Z racji tego, że wyrób ten jest zaliczany do tzw. środków ochrony indywidualnych kategorii III, musi spełniać obowiązujące wymagania techniczno-prawne. Zakwalifikowane do tej grupy wyroby chronią przed zagrożeniem życia lub tymi, które mogą prowadzić do powstania ciężkich i nieodwracalnych uszkodzeń ciała lub utraty zdrowia.

Jak sprawdzić, czy maska antysmogowa ma certyfikat?

Każdy środek ochrony indywidualnej powinien mieć odpowiednie oznakowanie na opakowaniu oraz dołączoną instrukcję obsługi z opisem spełnianych norm. Jeżeli kupujesz maskę ochronną w sklepie internetowym, sprawdź, czy producent umieścił na swojej stronie kopie właściwych dokumentów. Pamiętaj, że jest do tego zobowiązany, więc jeśli nie możesz uzyskać dostępu do takich informacji lub coś budzi Twoje wątpliwości, lepiej nie decyduj się na zakup.

W przypadku masek antysmogowych Respro zadbaliśmy o to, aby klienci mogli szybko zapoznać się z pełną dokumentacją potwierdzającą bezpieczeństwo i jakość naszych produktów. Wszelkie niezbędne informacje znajdziesz w zakładce „Certyfikaty”.

pixel