Co musisz wiedzieć o pyle zawieszonym?
Spalanie paliw kopalnych jest poważnym problemem środowiskowym. Odpowiada nie tylko za uwalnianie dwutlenku węgla (CO2), gazu cieplarnianego, który silnie przyczynia się do globalnego ocieplenia, ale także za emisję pyłu zawieszonego. To cząsteczki stałe, które są bardzo groźne dla ludzkiego zdrowia. Co warto o nich wiedzieć? Sprawdź.
Czym jest pył zawieszony?
Pył zawieszony (PM, ang. Particulate Matter) to mieszanina cząstek stałych różnych materiałów. Są cieńsze niż włos lub nawet mniejsze niż kropelki substancji płynnych. Cząsteczki te mogą być organicznymi związkami chemicznymi, kwasami (takimi jak siarczany i azotany), metalami, a nawet kurzem.
Cząstki stałe są klasyfikowane jako:
- pierwotne, jeśli są emitowane bezpośrednio do atmosfery;
- wtórne, jeśli powstają w wyniku reakcji między zanieczyszczeniami w atmosferze lub są modyfikowane przez kondensację i wzrost.
Pył zawieszony można podzielić na dwie kategorie. PM2,5 tworzą cząsteczki, których wielkość dochodzi do 2,5 mikrometra i można je znaleźć we mgle i dymie. PM10 o wielkości cząstek od 2,5 do 10 mikrometrów można znaleźć w regionach przemysłowych.
Co to jest pył zawieszony PM10?
Pył zawieszony PM10 to cząstki stałe o średnicy 10 mikrometrów lub mniejszej. Mogą pochodzić z dostaw energii i procesów przemysłowych, produkcji metali i stali, a także z przeładunku materiałów sypkich. Mogą też być pochodzenia naturalnego i pojawiać się np. w wyniku erozji gleby. W miastach dominującym ich źródłem jest ruch drogowy. Dzienna norma PM10 dla pyłu zawieszonego wynosi 50 µg/m3 i nie może być przekroczona więcej niż 35 razy w roku kalendarzowym. Dozwolona roczna wartość graniczna wynosi 20 µg/m3.
Badania naukowe Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wykazały częstsze występowanie chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego przy wysokich stężeniach pyłu zawieszonego PM10. Szczególnie narażone są osoby z wcześniej istniejącą chorobą. Ponadto długotrwałe i częste narażenie na wysokie stężenia cząstek stałych wiąże się z ryzykiem wcześniejszej śmierci.
Co to jest pył zawieszony PM2,5?
Cząsteczki PM2,5 o aerodynamicznej średnicy mniejszej lub równej 2,5 mikrometra są 100 razy cieńsze niż ludzki włos. Pochodzą głównie z emisji spalin z pojazdów zasilanych paliwem kopalnym (samochody, motocykle, łodzie, samoloty, maszyny budowlane i traktory). Są bardzo groźne dla człowieka, ponieważ mają dużą zdolność penetracji dróg oddechowych. Wędrując w głąb płuc, penetrując układ oddechowy i odkładając się w pęcherzykach płucnych, mogą nawet dotrzeć do krwiobiegu.
Pył zawieszony PM10 norma
Najbardziej wrażliwe grupy, czyli dzieci, osoby starsze oraz osoby z chorobami układu oddechowego i serca, są bardziej narażone na negatywne skutki tego zanieczyszczenia. Według WHO norma średniego dobowego stężenia pyłu zawieszonego PM2,5 wynosi 25 µg/m3, a roczna to 10 µg/m3. Tymczasem alerty smogowe w miastach są ogłaszane dopiero grubo po przekroczeniu tych wartości.
Jak chronić się przed pyłem zawieszonym?
Istnieją przepisy regulujące poziomy emisji pyłu zawieszonego, aczkolwiek nie zawsze są przestrzegane. Dopiero gdy sprawa trafi do ochrony środowiska, firmy podejmują działania w celu spełnienia wymaganych norm. Wykorzystują wtedy technologie, które zmniejszają emisję szkodliwych substancji do atmosfery (np. elektrofiltry). Część miast w Polsce powoli wprowadza także zakaz wjazdu do centrum pojazdami z silnikiem diesla.
Te wszystkie działania to jednak kropla w morzu i polegając na nich, nie możesz mieć pewności, że oddychasz czystym powietrzem. Dlatego najlepszą ochroną przed pyłem zawieszonym cząstek PM 10 i PM2,5 jest używanie masek antysmogowych. Produkty marki Respro umożliwiają swobodne oddychanie na zewnątrz bez obaw o wdychanie szkodliwych substancji. Dzięki takiej ochronie możesz mieć pewność, że Twoje zdrowie nie ucierpi – nawet, jeśli zdecydujesz się na bieganie w sąsiedztwie zatłoczonych ulic.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą masek antysmogowych w naszym sklepie. Czekają na Ciebie produkty o niepowtarzalnym wzornictwie i najwyższej jakości.