Czego nie robić nosząc maskę antysmogową?

2021-11-30
Czego nie robić nosząc maskę antysmogową?

Maski antysmogowe dziś używane są nie tylko w celu ochrony przed smogiem i innymi zanieczyszczeniami powietrza. Aktualnie noszenie masek w sklepach, środkach komunikacji miejskiej i innych powierzchniach zamkniętych jest obowiązkowe, by chronić się przed koronawirusem. Jeśli na co dzień masz do czynienia z osłonami nosa i ust, musisz też wiedzieć, co należy wziąć pod uwagę podczas prawidłowego obchodzenia się z maską.

Jakich masek przeciwsmogowych nie nosić?

Zanim poznasz najczęściej popełniane błędy w noszeniu maseczek antysmogowych, najpierw musisz wiedzieć, jakich masek lepiej nie nosić. Otóż zwykłe maski z tkaniny nie zapewniają żadnej ochrony przed zanieczyszczeniami i infekcją nikomu, kto je nosi. Nie mogą też chronić innych przed zarazkami rozsiewanymi przez ciebie. Z kolei maski FFP2 i FFP3 oraz niebiesko-białe maski chirurgiczne w pewnym stopniu chronią przed infekcją i aerozolami, ale ten stopień nie jest tak wysoki jak w przypadku masek antysmogowych wielokrotnego użytku z wymiennym filtrem. To właśnie one dają maksymalną skuteczność i szereg korzyści podczas ich noszenia.

Jak nie nosić maseczek antysmogowych?

Nawet bardzo skuteczna maseczka nie spełni dobrze swojej roli, jeśli będzie nieprawidłowo użytkowana. Jakie są najczęstsze błędy w noszeniu maseczek antysmogowych? Oto kilka z nich.

  • Dotykanie maseczki brudnymi dłońmi. Przed założeniem maski należy dokładnie umyć ręce. Jeśli nie masz takiej możliwości, wystarczy antybakteryjny żel, który warto zawsze nosić przy sobie. Nie można podczas noszenia dotykać maseczki z zewnątrz, ponieważ znajdują się na niej patogeny. To samo dotyczy jej wnętrza. Zawsze dokładnie umyj lub zdezynfekuj dłonie także po tym jak zdejmujesz maseczkę.
  • Chowanie maseczki do szuflady, kieszeni lub torebki. Kiedy zdejmujesz maseczkę antysmogową, nie chowaj jej od razu. Najlepiej spryskaj jej powierzchnię każdorazowo po przyjściu do domu dezynfekującym środkiem. Jeśli nie możesz tego zrobić od razu, wrzuć maseczkę do hermetycznego woreczka i zdezynfekuj tak szybko, jak to możliwe.
  • Ciągłe poprawianie maseczki. Każda maska powinna znajdować się jak najbliżej krawędzi twarzy i zakrywać obszar od nosa i ust do podbródka. Jeśli będzie źle dopasowana, spowoduje ucisk lub będzie spadać. Dlatego, zanim kupisz maskę przeciwsmogową, zadbaj o jej dokładne dopasowanie do wymiarów twojej głowy.
  • Sięganie do nosa i ust. Unikaj dotykania ust i nosa podczas noszenia maseczki antysmogowej. Jeśli musisz np. wydmuchać nos, najpierw zdezynfekuj dłonie, a potem delikatnie odchyl lub po prostu zdejmij maskę, aby uzyskać dostęp do nosa. Kiedy skończysz i założysz maseczkę, nie zapomnij o ponownej dezynfekcji rąk.
  • Parowanie okularów. Jeśli maska ​​nie jest wystarczająco szczelna, uciekające powietrze sprawi, że okulary zaparują. Kupuj te, które mają regulowane systemy mocowania oraz aluminiowy nosek, który poprawia przyleganie maseczki do twarzy.
  • Noszenie za małych lub za dużych masek. Maski antysmogowe występują w kilku rozmiarach. I jest to bardzo ważny parametr, jeśli zależy ci na skutecznej ochronie. Nie popełniaj błędu zakupu maski, która pasuje dla każdego. Najpierw dokonaj odpowiednich pomiarów, a potem wybierz rozmiar, który pasuje do ciebie.
  • Używanie jednego filtra przez długi czas. O ile jedna maska antysmogowa może ci posłużyć na lata, o tyle filtr jest wymienny i ma ograniczoną żywotność. Zazwyczaj czas efektywnego używania jednego filtra wynosi 70 godzin. Potem trzeba go wymienić na nowy.

Błędy w noszeniu maseczek antysmogowych – podsumowanie

Jeśli zależy ci na skutecznej ochronie, nie możesz nosić maseczek antysmogowych wątpliwej jakości. Zaufaj producentom takim jak Respro, którzy na rynku istnieją od dawna i mogą pochwalić się potwierdzoną certyfikatami skutecznością swoich produktów. Poza tym musisz pamiętać, że maska najlepiej spełnia swoje zadanie, gdy odpowiednio ją użytkujesz i o nią dbasz. Nie zapomnij o dezynfekcji i wymianie filtrów. Najlepiej od razu przy zakupie maseczki antysmogowej, dobrać duży zestaw filtrów wraz z płynem do dezynfekcji.

pixel