Czy dzieci powinny nosić maski antysmogowe?

2021-10-30
Czy dzieci powinny nosić maski antysmogowe?

W dni o dużym zanieczyszczeniu powietrza najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby zmniejszyć narażenie na wszelkie nieczystości, jest unikanie głównych dróg i ruchliwych ulic tam, gdzie to możliwe. Jeśli masz dzieci, jest to jeszcze ważniejsze, ponieważ to ich rozwijające się układy oddechowe są szczególnie narażone na skutki smogu itd. Poza tym ze względu na pandemię koronawirusa noszenie maseczek stało się obowiązkiem także w szkole. Czy maski antysmogowe dla dzieci są bezpiecznym rozwiązaniem? Przyjrzyj się temu bliżej.

Dzieci a zanieczyszczenia powietrza

W powietrzu zanieczyszczonym spalinami samochodowymi, dymem z kominów, smogiem, a wraz z nimi mieszaniną cząstek stałych, dwutlenku azotu, dwutlenku siarki, kurzu, chemikaliów itp. czai się wiele zagrożeń dla rozwijających się układów oddechowych dzieci. To one stosunkowo szybciej oddychają, dlatego rodzice muszą podjąć wszelkie środki, aby chronić swoje pociechy przed zanieczyszczeniem powietrza. Najlepszym sposobem na zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa jest ograniczenie im przebywania poza domem w czasie najwyższego stężenia szkodliwych substancji w atmosferze. Ale jeśli dzieci muszą wychodzić, powinny też nosić maski antysmogowe. Należy jednak pamiętać, że układ oddechowy rozwija się do 10. roku życia, dlatego w przypadku młodszych dzieci, przed zakupem takiej ochrony lepiej skonsultować się z lekarzem.

Co wziąć pod uwagę przed zakupem maski antysmogowej dla dzieci?

Kupując maskę, upewnij się, że znajduje się w niej specjalny zawór lub kanał do odprowadzania wydychanego powietrza. Poza tym maska antysmogowa dla dzieci powinna być wykonana z przyjaznego dla skóry i antyalergicznego materiału. Równie ważne jest upewnienie się, że kupujesz odpowiedni rozmiar maski dla swojego dziecka. Maska powinna dolegać do grzbietu nosa, a najlepiej zawierać klips, który zwiększa jej szczelność maski i zapobiega parowaniu. Nos, usta i podbródek powinny być odpowiednio zakryte, ale też nie zasłaniać całej twarzy dziecka i utrudniać mu widoczności. Najlepsze są opcje z regulowany zapięciem np. w postaci rzepa, który pozwoli dopasować maskę do budowy głowy i ułatwi dziecku jej zdejmowanie.

Maseczki antysmogowe dla dzieci z filtrem Hepa

Pamiętaj, że to filtr jest sercem każdej maseczki. Swobodny oddech zapewniają maski antysmogowe dla dzieci z filtrem Hepa. Opór powietrza w trakcie oddychania jest w nich bardzo niski, dzięki czemu dobrze sprawdzą się podczas wykonywania różnej aktywności. Działa w oparciu o zaawansowaną technologię elektrostatyczną. Takie rozwiązanie sprawia, że wszystkie cząsteczki są przyciągane do włókien i osadzają się na nich. Filtry Respro dzięki wysokiej gramaturze zatrzymują wszystkie cząstki submikronowe o średnicy od 0,02 mikrometra, cząsteczki PM 10, PM 2,5, a także kurz, pyłki, zarodniki grzybów, wirusy oraz bakterie. Aby filtr dobrze spełniał swoje zadanie, musi być dopasowany do rozmiaru maseczki. W przypadku dzieci wybór ten najczęściej dotyczy rozmiaru S i M. Warto również pamiętać o regularnej dezynfekcji powierzchni filtra, która przedłuża jego skuteczne działanie.

Bezpieczne korzystanie z masek przeciwsmogowych przez dzieci

Dzieci, szczególnie małe, nie rozumieją powagi sytuacji i nie są chętne do zakrywania twarzy. Dlatego rolą rodziców jest pomaganie im w budowaniu dobrych nawyków. Jeśli chcesz, aby twoje dziecko nosiło maseczkę antysmogową, zadbaj o to, żeby uczestniczyło w procesie jej kupna. W przypadku najmłodszych możesz pokusić się o wprowadzenie pociechy do swego rodzaju zabawy w superbohatera, który przecież zwykle nosi jakąś maskę na twarzy. Musisz też nauczyć dziecko, że maska jest produktem kupionym tylko dla niego i nie należy dzielić się nią lub wymieniać z innymi. Zwróć również uwagę na jej poprawne noszenie i przyleganie do twarzy. Jako rodzic pamiętaj, że filtr do maski antysmogowej dla dzieci należy wymieniać średnio co 70 godzin, a jej zewnętrzną czaszę możesz uprać i zdezynfekować.

W Respro znajdziesz nie tylko maseczki pasujące dla młodszego pokolenia, ale także produkty, które spełniają wymagania dorosłych.

pixel