Czy maseczki antysmogowe chronią przed koronawirusem?

2021-11-30
Czy maseczki antysmogowe chronią przed koronawirusem?

Noszenie maseczek antysmogowych w celu powstrzymania pandemii koronawirusa to gorący temat. Niektórzy ludzie wątpią, czy zakrycie twarzy pomoże w walce z Covid-19, czyli ochroni użytkownika lub inne osoby przed zakażeniem. Jaka jest prawda? Czy maseczki przeciwsmogowe chronią przed koronawirusem? Dowiedz się więcej.

Zwykła maseczka a ochrona przed koronawirusem

Aby chronić siebie i innych przed infekcją Covid-19, wymagane jest noszenie środków ochrony dróg oddechowych. Problem w tym, że na rynku jest wiele masek, maseczek i innych produktów, które mają chronić przed koronawirusem, ale czy rzeczywiście to robią?

Maseczki z tkaniny, czyli te wykonane z materiałów dostępnych w domu oraz maski produkowane przemysłowo bez oznakowania CE są bardzo popularne. Jednak żaden z takich produktów nie jest zatwierdzony jako wyrób medyczny i jako taki nie może być sprzedawany. Taki rodzaj ochrony może ograniczać uwalnianie szkodliwych cząsteczek do powietrza, ale nie zapewnia odpowiedniej ochrony przed zakażeniem Covid-19. Mogą jedynie zapobiec częstemu dotykaniu twarzy. Podobnie jest z maseczkami jednorazowymi. Maska chirurgiczna nie wychwytuje kropelek, które zawierają wirusy i nie chroni profesjonalnie przed zakażeniem.

Maseczki przeciwsmogowe i Covid

Powszechnie wiadomo, że maseczki antysmogowe chronią przed zanieczyszczeniami, które znajdują się w spalinach samochodowych oraz dymie uwalnianym z kominów przemysłowych, oraz tym ze spalania węgla w domach. Tymczasem zadaniem takich masek jest również ochrona przed innymi szkodliwymi cząsteczkami i substancjami m.in.

  • dwutlenkiem siarki, węgla i azotu,
  • ozonem,
  • zawieszonymi cząstkami stałymi PM 10, PM 2,5 i PM 0,3,
  • alergenami,
  • kurzem,
  • aerozolami,
  • pleśnią,
  • bakteriami i wirusami.

Oczywiście zakres ochrony zależy od rodzaju produktu, jaki wybierzesz. Koronawirus ma wielkość ok. 0,1 mikrometra. Nie prowadzi się badań certyfikacyjnych, które brałyby pod uwagę skuteczność filtracji przeciw wirusom i bakteriom. Dlatego ogólnie przyjmuje się, że maski antysmogowe muszą spełniać normę PN-EN 149+A1:2010, która potwierdza zdolność filtracji dla cząsteczek o rozmiarach od 0,02 mikrometra do 2 mikrometrów z medianą 0,6 mikrometra. Wobec tego nie wszystkie maski antysmogowe spełniają warunki zabezpieczenia przed koronawirusem. Jak więc wybrać taką, która chroni przed Covid?

Respro maseczki antysmogowe i koronawirus

Maski antysmogowe brytyjskiej marki Respro przeszły testy certyfikacyjne na zgodność z normą EN-149. Zakwalifikowano je do klasy ochrony FFP1, co oznacza, że wykazują ochronę na poziomie minimum 80%. Wiele zależy oczywiście od rodzaju filtra, w który „uzbrojono” maseczki przeciwsmogowe. Koronawirus nie przedostanie się tak łatwo, jeśli zastosowany zostanie filtr z warstwą Hepa Type, który wyłapuje wszystkie cząstki submikronowe o średnicy od 0,02 mikrometra. Wirus przenosi się drogą kropelkową, więc potrzebuje nośnika (pyłu, cząsteczki zanieczyszczenia, kropelki wydzieliny z nosa, ust itd.). Wobec tego cząsteczka wirusa wraz z nośnikiem może przekraczać 0,2 mikrometra, co sprawia, że zastosowany w maseczce antysmogowej Respro filtr Hepa jest w stanie skutecznie zatrzymać drobnoustroje.

Jak wzmocnić skuteczność maseczki przeciwsmogowej?

Jeśli chcesz mieć pewność, że twoja maska antysmogowa chroni cię przed koronawirusem, pamiętaj o kilku podstawowych rzeczach:

  • dobrze dopasuj maseczkę do kształtu i rozmiarów swojej głowy i twarzy;
  • dobierz maskę idealną do twojej aktywności (w zależności od tego, czy używasz jej tylko podczas spacerów, zakupów i drogi pokonywanej do pracy, czy uprawiasz w niej sport lub pracujesz);
  • dbaj o higienę rąk: myj i/lub dezynfekuj dłonie za każdym razem, gdy zakładasz lub zdejmujesz maseczkę antysmogową;
  • regularnie wymieniaj filtry (żywotność jednego filtra wynosi ok. 70 godzin aktywnego użytkowania);
  • utrzymuj maseczkę i filtry w czystości: nie zapomnij o kupnie sprayu do dezynfekcji i czyszczeniu czaszy maski.

Prawidłowo używane maseczki przeciwsmogowe minimalizują ryzyko zakażenia koronawirusem, zwłaszcza podczas przebywania w miejscach zamkniętych i wśród zbiorowisk ludzi.

Polecane
pixel