Czy maska antysmogowa będzie odpowiednia dla brodacza?

2021-06-30

W ostatnich latach brodacze powrócili na salony. O ile jeszcze jakiś czas temu estetyczną normą była gładka męska twarz lub, ewentualnie, pokryta delikatnym 3-dniowym zarostem, o tyle dzisiaj na nowo rozwinęła się kultura noszenia estetycznej, dłuższej brody. A jak to się ma do zabezpieczenia przed smogiem? Czy maseczka antysmogowa dla brodacza będzie odpowiednim rozwiązaniem? Odpowiadamy.

Maska dla brodacza: czy to w ogóle ma sens?

Maska przeciwsmogowa ma za zadanie chronić drogi oddechowe przed rozmaitymi szkodliwymi substancjami unoszącymi się w powietrzu. Są to nie tylko osławione już pyły zawieszone PM 10 oraz PM 2.5, ale także tzw. cząstki submikronowe PM 0.3 lub nawet o mniejszej średnicy. Odpowiednio dobrana półmaska może być też stosowana jako podstawowy środek ochrony w sytuacji pandemicznej, a poza tym – przy wykonywaniu rozmaitych prac. Sęk w tym, że aby zapewniała ona odpowiedni poziom filtracji, musi szczelnie przylegać do twarzy. To warunek konieczny, który należy spełnić, aby mieć poczucie bezpieczeństwa noszenia tego akcesorium.

I w tym momencie dla brodacza pojawia się wyzwanie: zarost, bądź co bądź, stanowi dodatkową barierę między skórą a powierzchnią maski. Dlatego może uniemożliwiać szczelne „przyklejenie się” akcesorium ochronnego do twarzy. Ta nieszczelność może zaś zmniejszać skuteczność zabezpieczenia przed szkodliwymi substancjami. Czy to jednak oznacza, że maska antysmogowa dla brodacza nie jest skutecznym rozwiązaniem? Niekoniecznie! Wiele zależy od tego:

  • jak dokładnie wygląda zarost brodacza,
  • jaka maska zostanie wybrana,
  • jakie są oczekiwania związane z jej stosowaniem.

Maska antysmogowa dla brodacza – jak wybrać odpowiedni model?

Masz bujny zarost i potrzebna Ci dobra maska przeciwsmogowa dla brodacza? Zacznij od dobrania odpowiedniego rozmiaru akcesorium. Nie może on być zbyt mały, ponieważ maska musi w mniejszym lub większym stopniu pomieścić Twoją brodę oraz wąsy. Czasami, jeżeli broda nie jest zbyt długa, wystarczy wybrać maskę o rozmiar większą niż ten, na który postawiłbyś normalny, aby zapewnić sobie odpowiedni poziom szczelności. Właśnie dlatego maski Respro są dostępne w aż 4 rozmiarach – od S do XL. To pozwoli Ci precyzyjnie dobrać wielkość akcesorium ochronnego. Mierząc długość maski, uwzględnij długość brody. Oczywiście, jeśli jest ona naprawdę długa, będzie Ci ją trudno zakryć całkowicie.

Przy wyborze maski dla brodacza zwróć też uwagę na kwestie takie jak:

  • możliwość regulacji maski – jeśli taki system istnieje, będzie Ci ją łatwiej dopasować tak, aby była szczelna,
  • materiał wykonania czaszy maski – powinien zapewniać odpowiedni poziom „oddychalności” oraz odprowadzania wilgoci. Duży zarost może się wzmacniać tendencję do potliwości,
  • wyprofilowanie maski – postaw np. na maskę Respro z systemem Comfort Filter, który sprawia, że filtr wewnętrzny dobrze przylega do twarzy, a jednocześnie nie krępuje ruchów twarzy ani ust.

Dzięki temu znajdziesz model, który zapewni Ci komfort noszenia i rozsądny poziom ochrony.

Maska przeciwsmogowa dla brodacza – co zrobić z bardzo długim zarostem?

Trzeba przyznać, że bardzo bujny i długi zarost będzie stanowił poważne wyzwanie dla skuteczności działania masek antysmogowych. Nie „ukryjesz” go w czaszy maski, a naciągnięcie akcesorium na włosy na pewno nie da pełnej szczelności. Co zatem zrobić w takiej sytuacji?

Musisz pamiętać, że maska da Ci pewien poziom ochrony, jednak nie będzie on tak wysoki jak standardowo – z uwagi na rozszczelnienie spowodowane zarostem. Jeśli więc stosujesz maskę we w miarę bezpiecznym środowisku, takie zabezpieczenie może Ci wystarczyć.

Jeżeli jednak chcesz z niej korzystać np. w miejscu pracy, w ekstremalnie wymagających warunkach, wymagających niezawodnej ochrony dróg oddechowej, rozważ skrócenie lub zupełne zgolenie zarostu. To krok, na który warto zdecydować się wówczas, gdy maskę ochronną musisz nosić na co dzień w pracy, narażony na wdychanie chemikaliów. W przypadku maski antysmogowej takie działanie może być wymagane, gdy np. jesteś sportowcem i codzienne ćwiczysz na zewnątrz w mieście o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza.

W mniej ekstremalnej wersji możesz pomyśleć o przycięciu zarostu – tak, aby broda była krótsza i lepiej mieściła się w masce. Pewne jest jedno: nawet jeśli jesteś brodaczem „pełną parą” i maska nie będzie w 100% szczelna, nadal jesteś w niej lepiej chroniony przed zanieczyszczeniami, niż gdybyś jej nie nosił. Warto o tym pamiętać.

pixel