Czy maska antysmogowa pozwala swobodnie oddychać?
Chcesz wyposażyć się w maskę antysmogową, ale obawiasz się, że będzie Ci w niej trudno oddychać? Nie taki diabeł straszny, jak go malują! W odpowiednio dobranej masce przeciwsmogowej oddychanie nie będzie utrudnione! Zobacz, na co zwrócić uwagę przy wyborze tego akcesorium oraz jakie elementy mają wpływ na komfort wykonywania wdechów i wydechów.
Maska antysmogowa a oddychanie – dlaczego to takie ważne?
Temat oddychania w kontekście masek antysmogowych jest bardzo ważny. W końcu zabezpieczenie dróg oddechowych przed szkodliwymi zanieczyszczeniami nie może doprowadzić do tego, że nie można swobodnie wciągnąć powietrza do płuc! To jednak nie koniec. Równie ważne jest sprawne odprowadzanie dwutlenku węgla, który jest wydychany z płuc. W zbyt dużym stężeniu mógłby być szkodliwy dla Twojego organizmu.
Właśnie z tego powodu warto poświęcić trochę czasu na dopasowanie odpowiedniej maski przeciwsmogowej. Najrozsądniej jest zainwestować w markowy model, zgodny z normami europejskimi, ponieważ uzyskanie przez akcesoria certyfikatów, np. CE czy zgodności z wymogami dla środków ochrony osobistej, to gwarancja niezawodności.
Potrzebna Ci maska przeciwsmogowa? Oddychanie bez przeszkód zapewnią te technologie
Dlatego zarówno czasza maski, jak i jej wewnętrzne filtry muszą zapewniać odpowiednio niski opór powietrza.
Zagwarantuje go kilka kluczowych elementów. Są to:
- wysoka jakość materiału czaszy maski, a więc jej zewnętrznej warstwy – w maskach Respro jest to Neotex, czyli specjalna odmiana neoprenu. Jest ona przyjemna w dotyku, nie podrażnia skóry, dobrze odprowadza wilgoć, a przy tym gwarantuje dobre opory powietrza,
- obecność zaworów odpowiedniej jakości – dobrze skonstruowane zawory dodatkowo ułatwiają oddychanie przez maskę, nawet podczas intensywnej aktywności fizycznej, a jednocześnie nie obniżają poziomu filtracji. Poza tym ułatwiają odprowadzanie wydychanego dwutlenku węgla. W maskach Respro znajdziesz technologię 2Valves, która jest ceniona za efektywność,
- filtry, których warstwy są cienkie, a jednocześnie zapewniają dobrą pochłanialność zanieczyszczeń różnego typu – te kryteria spełniają wszystkie filtry stosowane w naszych maskach. Możesz więc mieć pewność, że pochłoną pył zawieszony i mikrocząsteczki oraz inne szkodliwe substancje, a jednocześnie nie utrudnią Ci oddychania.
Dodatkowo niektóre maski Respro są wyposażone w zawory Rapid Air Flow, które zostały zaprojektowane z myślą o intensywnym oddychaniu – na przykład podczas biegania czy wykonywania innej wysiłkowej aktywności na zewnątrz.
Wszystkie te technologie połączone w spójną całość przekładają się na bardzo wysoką efektywność działania maski antysmogowej, a jednocześnie nie powodują, że odczuwasz wyraźny dyskomfort w czasie oddychania. Dlatego możesz nosić ten środek ochrony przez długi czas, także wtedy, gdy ćwiczysz lub wykonujesz inną aktywność fizyczną.
Oddychaj dobrze w masce przeciwsmogowej – zadbaj o jej konserwację
Jeżeli zależy Ci na tym, żeby oddychanie w masce antysmogowej było komfortowe, a powietrze, które wdychasz – bezpieczne, zadbaj o swoją maskę Respro. Szczególnie istotną sprawą jest regularne wymienianie filtrów wewnętrznych. To one są sercem Twojego akcesorium i to w nich gromadzą się wszystkie przechwycone substancje. Dlatego z czasem, pod wpływem eksploatacji, tracą one swoje pierwotne właściwości, a co za tym idzie – wymagają wymiany. W przypadku oryginalnych filtrów do masek Respro czas eksploatacji wynosi ok. 70 lub 80 godzin (filtry HT-250). Po tym okresie należy dokonać wymiany – tak, aby nie narazić się np. na to, że w filtrze pod wpływem wilgoci rozwiną się szkodliwe drobnoustroje.
Nie zapomnij również, aby dezynfekować filtr wewnętrzny maski po każdym użyciu – to ważne nie tylko w dobie pandemii. W naszym sklepie znajdziesz również specjalny spray, który służy temu celowi. Używając go, wydłużasz czas bezpiecznego używania filtra wewnętrznego. A jeśli masz wrażenie, że przy oddychaniu przez maskę towarzyszy Ci nieznaczny dyskomfort, przetestuj filtry przeznaczone dla sportowców, które zapewniają maksymalnie niski opór powietrza.