Czy maska antysmogowa przyda się w zakładach pracy?

2021-06-30

Stosowanie maski antysmogowej powoli staje się standardem podczas uprawiania sportu na zewnątrz w miesiącach jesienno-zimowych. Odpowiednio dobrana półmaska radzi sobie m.in. z pyłem zawieszonym oraz innymi szkodliwymi cząstkami unoszącymi się w powietrzu. A czy można wykorzystać maskę przeciwsmogową do pracy? Dowiedz się więcej na ten temat.

Przed jakimi zanieczyszczeniami chroni maska antysmogowa?

Zgodnie z nazwą, maski antysmogowe zostały zaprojektowane z myślą o ochronie dróg oddechowych osób noszących przed szkodliwym wpływem smogu. Dym i spaliny unoszące się w powietrzu mogą powodować rozmaite problemy zdrowotne oraz obniżać samopoczucie. To jednak nie jedyne zanieczyszczenia, na które można być narażonym. Dobra wiadomość jest taka, że maska przeciwsmogowa z odpowiednio dobranym filtrem pomaga również chronić np. przed:

 • alergenami wziewnymi,
 • różnymi chemikaliami, np. tlenkami czy kwaśnymi gazami unoszącymi się w powietrzu,
 • pyłem i kurzem.

Dlatego w wielu przypadkach dobra maska antysmogowa do pracy może być rozsądnym zabezpieczeniem. Trzeba jednak dokładnie sprawdzić, jakie parametry ma takie akcesorium oraz czy jest ono zgodne z obowiązującymi normami.

Czy maska przeciwsmogowa do pracy to dobre rozwiązanie?

Pytanie o to, jaka maska przeciwsmogowa do pracy będzie najodpowiedniejsza, jest dość ogólne. Dlatego nie da się na nie odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależy od tego, na jakie zanieczyszczenia w powietrzu będzie narażony pracownik i w jakim stopniu.

Przykładowo, przy wykonywaniu ryzykownych prac w laboratorium chemicznym, niezbędna może być maska całotwarzowa, chroniąca zarówno drogi oddechowe, jak i oczy. Lakiernikowi samochodowemu będzie potrzebna maska z solidnymi pochłaniaczami węglowymi, a osobie, która zajmuje się zacieraniem gładzi gipsowej – taka, która ochroni przed przedostaniem się do dróg oddechowych pyłu.

A jak w ten kontekst wpisuje się maska antysmogowa do pracy? Może być to dobre rozwiązanie w wielu sytuacjach – zwłaszcza, gdy zależy Ci na:

 • niskim oporze powietrza, a co za tym idzie – komforcie oddychania,
 • szerokim zakresem regulacji,
 • wygodzie noszenia,
 • ochronie przed typowymi zanieczyszczeniami – zarówno fizycznymi, jak i chemicznymi.

Ale uwaga! Aby maska przeciwsmogowa do pracy spełniła swoją rolę, musisz wybrać produkt wysokiej klasy, którego skuteczność jest potwierdzona certyfikatami.

Jaka maska antysmogowa do pracy sprawdzi się najlepiej?

W kolekcji Respro znajdziesz bogatą gamę masek antysmogowych oraz wymiennych filtrów, które mogą się sprawdzić również w sytuacjach zawodowych. Jakie konkretnie? Przykładowo:

 • jeżeli musisz chronić usta i nos z uwagi na pandemię, ale pracujesz w relatywnie bezpiecznym środowisku, gdzie nie jesteś narażony np. na dużą ilość pyłów czy chemikaliów, wybierz lekki model o niskich oporach powietrza – dobrze sprawdzą się np. maski Respro z linii sportowej,
 • jeśli zależy Ci na dobrej ochronie przed cząstkami stałymi PM 10, PM 2.5, a nawet PM 0.2, np. na placu budowy, postaw na maski Respro z kolekcji Techno – najnowsza wersja jest zgodna z rozporządzeniem 2016/425 UE w zakresie wszystkich wymagań, co oznacza, że może być zastosowana w roli środka ochrony indywidualnej. Korzystaj z niej w połączeniu z filtrem HT-250, który ma podwyższoną gęstość oraz trwałość.

Pamiętaj: wszystkie maski Respro uzyskały certyfikat bezpieczeństwa CE, który potwierdza ich jakość oraz bezpieczeństwo stosowania. Są również zaklasyfikowane jako środki ochrony indywidualnej klasy III z gwarantowaną ochroną na poziomie FFP1 R – potwierdził to Centralny Instytut Ochrony Pracy w Łodzi w zakresie zgodności z normą EN 149:2001+A1:2009.

Wybierając maskę przeciwsmogową do pracy z kolekcji Respro:

 • zwróć baczną uwagę na rozmiar – tak, aby akcesorium dopasowało się do Twojego kształtu twarzy i zapewniało pełen komfort noszenia oraz wysoką szczelność,
 • zaopatrz się dodatkowo w spray do dezynfekcji, dzięki któremu przedłużysz trwałość swojego akcesorium,
 • zamów od razu pakiet filtrów wymiennych – zwłaszcza gdy zamierzasz wykorzystać akcesorium przez wiele godzin pracy, możesz potrzebować szybkiej wymiany filtra (model HT-250 zapewnia skuteczną filtrację do 80 h aktywnego użytkowania).

Jeśli masz dodatkowe pytania odnośnie do naszych masek przeciwsmogowych do pracy, śmiało skontaktuj się, a pomożemy Ci wybrać najlepszy model!

pixel