Czy maska przeciwpyłowa jest antysmogowa?

2022-01-23
Czy maska przeciwpyłowa jest antysmogowa?

Maska przeciwpyłowa jest ważna przede wszystkim, jeśli pracujesz w środowisku o dużym zapyleniu. Może to również dotyczyć pracy w kontakcie z substancjami chemicznymi. W zależności od branży będziesz potrzebować innej formy ochrony. Ale czy maska przeciwpyłowa może spełniać się również jako antysmogowa? Sprawdź!

Maski przeciwpyłowe i przeciwsmogowe – które lepsze?

Jeśli pracujesz w firmie, w której wzbija się dużo drobnego pyłu, powinieneś zdecydować się na zakup maski ochronnej. Często jednak takie maski przeciwpyłowe są dostarczane przez firmę jako obowiązkowy element stroju, dlatego nie warto bagatelizować zaleceń pracodawcy.

Akcesoriami najczęściej dedykowanymi osobom, które mają kontakt z pyłem są półmaski filtrujące z klasą ochrony FFP2 i FFP3. W zakresie ochrony i bezpieczeństwa produkty te chronią przed bakteriami, wirusami, alergenami, cząstkami stałymi i ciekłymi. W jednym i drugim przypadku są to cząsteczki już od 0,02 mikrona. Maski FFP2 zapewniają filtrację powyżej 94%, a FFP3 powyżej 99%. Taki produkt daje ochronę do 8 godzin ciągłego stosowania, jednak nie są tak dobre jak maski, które łączą w sobie właściwości przeciwpyłowe i antysmogowe.

Maski przeciwsmogowe takie jak te produkowane przez firmę Respro idealnie nadają się nie tylko do ochrony przeciwpyłowej, ale także antysmogowej. Mogą być wykorzystywane zarówno na co dzień, jak i do pracy lub uprawiania aktywności fizycznej. Dzięki temu jeden produkt staje się uniwersalnym akcesorium, które można używać przez cały dzień.

Maski przeciwpyłowe na smog

Maski przeciwpyłowe zapewniają ochronę przed cząsteczkami znajdującymi się w powietrzu. Jednak maski oddechowe z serii FFP nie zapewniają żadnej ochrony przed toksycznymi gazami i oparami, które są obecne w smogu. Dlatego zamiast nich stosuje się produkty z odpowiednimi filtrami. Takie właśnie są maseczki przeciwpyłowe Respro, które łączą w sobie funkcje tradycyjnej ochrony przed:

  • pyłem,
  • kurzem
  • zawieszonymi cząstkami stałymi PM 10, PM 2,5 i PM 0,3,
  • alergenami,
  • aerozolami,
  • pleśnią,
  • bakteriami i wirusami.

Doskonale chronią przed pyłem w pracy i smogiem na ulicy. Można w nich pracować, spacerować, biegać, jeździć na rowerze, a nawet zakładać jako środek ochrony indywidualnej w transporcie publicznym.

Podstawy doboru idealnej maski przeciwpyłowej

Aby dobrać odpowiednią maskę przeciwpyłową, należy znać rodzaj zanieczyszczenia i jego stężenie. Najprościej jednak skorzystać z produktu, który daje kompleksową ochronę dróg oddechowych. Im wyższe stężenie zanieczyszczenia, tym wyższy musi być poziom ochrony, dlatego warto zadbać o maskę z wymiennymi filtrami. W przypadku akcesoriów marki Respro jeden filtr wystarcza aż na ok. 70 godzin aktywnego użytkowania.

Maski przeciwpyłowe muszą być wygodne, aby można je było nosić regularnie i z przyjemnością. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy model wykonany jest z komfortowych materiałów i zapewnia maksymalnie niski opór powietrza. Ważna jest obecność dodatkowych zaworów oraz regulacja zapinania maski na głowie. Równie istotna jest obecność metalowego klipsa na nos, który poprawia szczelność maski, aby wydychane powietrze nie zaparowało np. okularów.

Skuteczne maski przeciwpyłowe tylko z certyfikatem!

Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy maska, którą chcesz kupić, jest skuteczna i bezpieczna? W zakresie ochrony i bezpieczeństwa użytkowania produkt taki musi posiadać:

  • deklarację zgodności producenta z normą EN149:2001 + A1:2009
  • certyfikat środka ochrony osobistej zgodnego z wymaganiami rozporządzenia EU 2016/425,
  • certyfikat badań typu EU.

Niestety, wiele masek przeciwpyłowych dostępnych w Polsce to produkty, które nie spełniają norm unijnych. Dlatego zawsze sprawdzaj, czy kupowane akcesorium jest bezpieczne i skuteczne. Ponadto pamiętaj, że idealna maska przeciwpyłowa na smog nie uciska głowy i twarzy oraz nie zsuwa się z nich. Zawsze wybieraj produkty dopasowane do Twoich wymiarów, w których zastosowano technologie, dzięki którym możesz odetchnąć z ulgą nawet w maseczce zasłaniającej nos i usta.

Zapraszamy do przejrzenia oferty antysmogowych masek przeciwpyłowych Respro!

pixel