Czy maskę antysmogową warto zabrać w podróż?

2021-08-24
Czy maskę antysmogową warto zabrać w podróż?

Romantyczny weekend w Paryżu czy aktywny dzień w Krakowie? Wakacje życia w Katarze, a może długa podróż do Sydney? Niezależnie od tego, gdzie, kiedy i na jak długo się wybierasz, lepiej zaopatrz się w maskę antysmogową. Szczególnie teraz to akcesorium staje się niezbędnym elementem podczas podróży. Dlaczego? W jakich sytuacjach przyda lub okaże się niezbędna maska przeciwsmogowa na wyjazd?

Maski antysmogowe w podróży – kiedy warto zabrać?

Są takie miasta w kraju i na świecie, w których jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Pyły PM 10, PM 2.5, PM 0.3 i mniejsze, aerozole oraz smog (mieszanina dymu i spalin) znacząco mogą odbić się na zdrowiu układu oddechowego. Podczas wdychania takiej mieszanki może pojawić się kaszel i duszności. Jest to szczególne zagrożenie dla astmatyków i alergików, którzy oddychając zanieczyszczonym powietrzem, mogą zaobserwować nasilenie objawów. Dlatego podczas wyjazdu do dużego miasta, w którym ruch uliczny jest bardzo nasilony, albo występuje wiele terenów przemysłowych – zawsze zabieraj ze sobą maskę antysmogową.

Obecnie maski antysmogowe w podróży są koniecznością. Są wymagane w czasie jazdy pociągiem, samolotem, autobusem lub każdym innym środkiem transportu, który przewozi wielu pasażerów. Zakładając maskę antysmogową, niwelujesz ryzyko przenoszenie się wirusów. To samo dotyczy sklepów, lotnisk, dworców i innych przestrzeni wspólnych, w których przyjdzie Ci przebywać.

Koronawirus a maski antysmogowe w podróży

W czasach pandemii koronawirusa trudno sobie wyobrazić udanie się gdziekolwiek bez maseczki. Jedne są lepsze, inne gorsze, aczkolwiek musisz pamiętać, że tak naprawdę maseczka chirurgiczna nie stanowi zabezpieczenia przed COVID. Warto wybierać maski, które zostały wyposażone w odpowiednie systemy filtracji.

Maski antysmogowe Respro przeszły testy certyfikacyjne na zgodność z normą EN-149. W czasie ich przeprowadzania sprawdzono zdolności filtracyjne masek dla cząsteczek o rozmiarach od 0,02 mikrometra do 2 mikrometrów z medianą 0,6 mikrometra (czyli bakterii i wirusów, na które jesteś narażony). Okazało się, że wirus jest dość skutecznie filtrowany przez maskę. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa lepiej zabierz sprawdzoną, wysokiej jakości maskę antysmogową, która ochroni Cię przed zanieczyszczeniami, wirusami i bakteriami.

Jakie maski przeciwsmogowe na wyjazd?

Odpowiednie maski przeciwsmogowe na wyjazd stanowią niezbędnik w każdym bagażu – zwłaszcza podręcznym. Pamiętaj o tym, że maska musi zapewniać Ci swobodne oddychanie oraz prawidłową wentylację do odprowadzania gromadzącej się pod maską wilgoci.

Funkcjonalne maski antysmogowe od marki Respro:

  • zatrzymują szkodliwe substancje i pyłki oraz bakterie i wirusy,
  • posiadają formę dopasowaną do anatomii twarzy, dzięki czemu zawsze można dobrać model, który będzie wygodnie przylegał do twarzy,
  • są odporne na uszkodzenia (elementy stałe wykonano w nich m.in. ze specjalnych, wyjątkowo trwałych odmian aluminium),
  • pokryte są dobrze oddychającym materiałem, który nie podrażnia wrażliwej skóry oraz zapewnia prawidłowe odprowadzanie potu i pary wodnej,
  • mają wymienne filtry, dzięki czemu łatwo utrzymać na dłużej ich funkcjonalność,
  • są bardzo wygodne, mają system regulacji, który podnosi komfort noszenia,
  • są łatwe w utrzymaniu czystości – zewnętrzną część można prać i zdezynfekować specjalnym środkiem.

Maski przeciwsmogowe na wyjazd są bardzo dobrym rozwiązaniem także wtedy, gdy Twoja trasa nie prowadzi za granicę, czyli np. gdy udajesz się na rajd rowerowy i będziesz poruszać się drogami wśród jadących samochodów. Wdychanie spalin zdecydowanie nie jest zdrowe, więc założenie maski w czasie wzmożonej aktywności fizycznej jest szczególnie ważne.

Maseczka znajdzie zastosowanie także kiedy podróżujesz służbowo, np. by odwiedzić teren budowy lub zakład przemysłowy. W sytuacjach, kiedy zapylenie powietrza jest bardzo wysokie maska z filtrem okazuje się koniecznością. Upewnij się więc, że przed wyjazdem nie zapomnisz o spakowaniu swojej maski oraz wymiennych filtrów.

pixel