Czy można nosić maskę antysmogową kiedy jesteśmy przeziębieni?
Sezon przeziębień, grypy i koronawirusa znów atakuje. Jesienna aura, deszczowe dni, chłodne powietrze, przewianie, ale także i przegrzanie sprzyjają powstawaniu objawów kaszlu i kataru. Zasada jest wówczas prosta: w miarę możliwości trzeba pozostawać w domu i się wyleczyć. A co jeśli musisz wyjść do lekarza, sklepu, apteki itp.? Czy można przy przeziębieniu nosić maskę antysmogową? Dowiedz się więcej.
Maska antysmogowa nie tylko od smogu
Powszechnie przyjęto, że maska antysmogowa ma chronić przed smogiem. I oczywiście tak jest, bo pierwotnie została stworzona do tego, by zabezpieczać przed takimi zanieczyszczeniami powietrza jak:
- zawieszone cząstki stałe (PM 10, PM 2,5 i PM 0,3),
- szkodliwe związki np. dwutlenek węgla (CO2), SO2 (dwutlenek siarki), O3 (ozon) i NO2 (dwutlenek azotu).
Jednak oprócz tego maski z dobrymi, wymiennymi filtrami chronią również przed:
- toksycznymi aerozolami,
- alergenami i pyłkami unoszącymi się w powietrzu,
- wirusami i bakteriami.
Dlatego też myślenie, że maski antysmogowe chronią tylko przed smogiem, czyli mieszaniną dymu i spalin jest błędne.
Noszenia maski antysmogowej w czasie choroby
Zastanawiasz się, czy nosić maskę antysmogową podczas przeziębienia? Odpowiadamy: tak! Istnieją dwa sposoby rozprzestrzeniania się wirusów przez drogi oddechowe, takie jak kaszel lub kichanie. Gdy kichasz lub kaszlesz i nie zatykasz przy tym twarzy, duże kropelki można zobaczyć lub wyczuć. Lądują bardzo szybko na powierzchni, na którą się natkną, więc jeśli ktoś znajdzie się na ich drodze, może zostać skażony. Drugim sposobem rozprzestrzeniania się wirusów drogą oddechową są małe cząsteczki, które unoszą się w powietrzu. Są one nazywane również aerozolami. Pochodzą z głębi płuc, a nie z gardła i nosa, więc w przypadku niektórych wirusów mogą nawet wydostać się podczas normalnego oddychania. Mają tendencję do dłuższego unoszenia się w powietrzu, nie można ich zobaczyć ani poczuć i przemieszczają się dalej niż duże kropelki. Dlatego też przeziębienie i maseczka antysmogowa to dobre połączenie, gdy przede wszystkim zależy Ci na zdrowiu innych.
Noszenie maski podczas objawów przeziębienia, grypy, zapalenia oskrzeli lub COVID powinno być po prostu czymś naturalnym. Tę praktykę warto stosować, kiedy wokół krążą nie tylko wirusy grypy, ale i COVID. Zakładając taką ochronę, pokazujesz swoją odpowiedzialność w chronieniu innych przed Twoją chorobą. Dla Ciebie jest to także ochrona przed alergiami lub zanieczyszczeniami, które mogłyby nasilać objawy przeziębienia.
Pamiętaj o regularnej wymianie filtrów i dezynfekcji!
Sercem każdej maseczki antysmogowej jest filtr, który odpowiada za efektywną ochronę przed zanieczyszczeniami. Pamiętaj, aby wymieniać je regularnie, czyli nie rzadziej niż po ok. 70 godzinach użytkowania. Jednak w przypadku noszenia maseczki podczas przeziębienia lepiej zakładać nowy, oryginalny filtr częściej. Zwróć również uwagę na rozmiar filtra, który powinien doskonale pasować do rodzaju maski, jaką posiadasz. Filtry Respro są dostępne w wymiarach S/M, L oraz XL. Złe dopasowanie tego elementu do maseczki osłabi jej skuteczność. Polecamy zakup filtrów w większych zestawach. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na poszukiwanie nowego, gdy aktualnie używany przestanie dobrze spełniać swoje zadanie. Poza tym kupno większej ilości filtrów do maseczek ochronnych oznacza mniejszy wydatek na pojedynczą sztukę. To Ci się po prostu opłaca!
Aby utrzymać używaną podczas przeziębienia maseczkę w czystości, trzeba dezynfekować powierzchnię filtra. W zasadzie najlepiej robić to każdorazowo po przyjściu do domu. Do tego zadania polecamy bakteriobójczy, hipoalergiczny środek w formie atomizera o nazwie handlowej Respro® Sanitiser. Wystarczy spryskać wewnętrzną stronę filtra i poczekać aż preparat odparuje. Środek jest łagodny dla skóry, nie powoduje podrażnień i może być bezpiecznie stosowany także przez osoby z alergią.
Jeśli nie wiesz, jaką maskę wybrać dla siebie, nasz zespół służy Ci pomocą. Skontaktuj się z nami, a my doradzimy Ci w wyborze.