Czy nosić maskę antysmogową kiedy ma się katar?

2021-10-27
Czy nosić maskę antysmogową kiedy ma się katar?

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy wirusy czekają tylko na to, by zaatakować i wywołać infekcję. Uciążliwe kapanie z nosa nie zachęca do wychodzenia z domu, a tym bardziej gdy musisz zakładać maseczkę, aby wejść np. do sklepu. I tu pojawia się częste pytanie: czy katar przeszkadza w noszeniu maski antysmogowej? Czy ochrona taka ochrona w ogóle przed czymś działa? Sprawdź.

Dlaczego pojawia się katar?

Katar to śluz kapiący lub „wyciekający” z nosa. Może to być spowodowane niższymi temperaturami na zewnątrz, przeziębieniem, grypą lub alergią (pokarmową albo na pyłki). Kiedy wirus przeziębienia lub alergen taki jak pyłki i kurz, po raz pierwszy dostanie się do twojego ciała, podrażnia wyściółkę nosa i zatok, a nos zaczyna wytwarzać dużo przejrzystej wydzieliny. To ona zatrzymuje bakterie, wirusy lub alergeny i pomaga wypłukać je z tej części ciała. Po dwóch lub trzech dniach śluz może zmienić kolor i stać się biały, żółty lub zielonkawy.

Czasami katar i zatkany nos idą razem w parze. Przekrwienie występuje, gdy tkanki go wyściełające stają się opuchnięte i utrudniają oddychanie. Obrzęk spowodowany jest stanem zapalnym naczyń krwionośnych. Śluz może zacząć wypływać z nosa. Katarowi z powodu przeziębienia lub grypy może towarzyszyć zmęczenie, ból gardła, kaszel, ucisk zatok, a czasem gorączka. Temu spowodowanemu alergią może towarzyszyć kichanie oraz swędzenie i łzawienie oczu.

Maska antysmogowa a katar – czy to dobre połączenie?

Czy nosić maskę antysmogową podczas kataru? Ta kwestia budzi wiele wątpliwości. Po pierwsze lekarze zalecają pozostawanie w domu, gdy wyciek z nosa jest objawem przeziębienia i grypy. I nie ma się temu co dziwić, zwłaszcza w dobie koronawirusa, bo noszenie maseczki antysmogowej, kiedy co rusz trzeba używać chusteczki, nie jest ani skuteczne, ani higieniczne. Wycieranie nosa pod maseczką wymaga dotykania tych obszarów dłońmi, a to niesie za sobą ryzyko przeniesienia z rąk groźnego wirusa. Dlatego gdy z twojego nosa cały czas cieknie, lepiej pozostań w domu i przeczekaj, aż katar minie lub ilość wydzieliny znacząco się zmniejszy.

Jak wytrzeć nos przy założonej masce antysmogowej?

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy mimo kataru musisz wyjść z domu np. udać się do lekarza lub apteki. Czasami też katar pojawia się z powodu alergii lub zmiany temperatury, a przy tym potrzeba wydmuchania nosa staje się niezbędna. Co należy wówczas zrobić? Jak prawidłowo wytrzeć nos, kiedy na twarzy masz maseczkę?

W przypadku masek antysmogowych z wymiennym filtrem musisz po prostu ją zdjąć lub odchylić na tyle, aby swobodnie wydmuchać nos. Zanim to jednak zrobisz, pamiętaj o zdezynfekowaniu dłoni. Warto również nosić przy sobie środek do odkażania powierzchni filtra w maseczce. W tym celu musisz ją zdjąć, spryskać preparatem wewnętrzną stronę filtra i odczekać chwilę aż sam wyparuje. Odpowiedni środek do dezynfekcji filtrów w maskach Respro kupisz na naszej stronie. Nie zapomnij oczywiście również o zdezynfekowaniu rąk po każdym wydmuchaniu nosa z kataru.

Czym powinna wyróżniać się dobra maska antysmogowa?

Niektóre osoby narzekają na pojawianie się kataru zaraz po założeniu lub w trakcie noszenia maseczki antysmogowej. Sytuacja ta może być związana ze źle dobranym produktem. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że maska przeciwsmogowa musi być dopasowana i szczelna. Do ustalenia właściwego rozmiaru niezbędne jest posiadanie wymiarów takich jak obwód głowy i szyi oraz długość od oka do podbródka. Poza tym maseczka musi dopasowywać się do kształtu twojej twarzy i być wykonana z materiałów najwyższej klasy, których bezpieczeństwo noszenia blisko twarzy oraz skuteczność zostały potwierdzone certyfikatami. Na chłodniejszy okres, gdy temperatury za oknem są niższe, dobrze jest wybrać maseczkę z nieco grubszego materiału. Zwróć również uwagę na systemy mocowania. Zbyt luźne nie da należytej ochrony, a za ciasne doprowadzi do nieprzyjemnych odgnieceń. Oczywiście nie zapomnij o wymiennych filtrach. Ich zapas warto mieć w pobliżu, a jeden zawsze przy sobie, by w przypadku zużycia szybko wymienić stary na nowy.

pixel