Czy warto zakładać maskę antysmogową do biegania?

2021-09-22
Czy warto zakładać maskę antysmogową do biegania?

Jeśli mieszkasz w ruchliwym mieście i lubisz biegać na świeżym powietrzu, jedną z rzeczy, która może naprawdę popsuć Ci ten czas, jest zanieczyszczenie spowodowane ruchem ulicznym i przemysłem. W niektórych miastach jest ono tak duże, że po intensywnym treningu na powietrzu możesz odczuwać posmak oparów w ustach, a czasami ucisk w klatce piersiowej. Czy maska antysmogowa jest dobrym rozwiązaniem, aby temu zapobiec?

Bieganie a zanieczyszczenia powietrza – ich wpływ na zdrowie

Wiadomo, że zanieczyszczenia powietrza są szkodliwe dla zdrowia ludzkiego, a ćwiczenia na powietrzu zwiększają to narażenie. Na przykład podczas biegania zwiększa się zużycie tlenu przez organizm, a ilość powietrza przedostającego się do płuc jest około 10 do 20 razy większa. Ogólnie rzecz biorąc, oddychasz głębiej przez usta i omijasz filtry nosowe, czyli włosy w nosie. To właśnie one tworzą pierwszą linię obrony przed zanieczyszczeniem powietrza. Kiedy podczas ćwiczeń na świeżym powietrzu oddychasz przez usta, nieczystości łatwiej przedostają się do płuc. Te cząsteczki zanieczyszczeń są tak małe, że mogą następnie dostać się do krwiobiegu. Może to wpływać na szybkość przepływu krwi i potencjalnie powodować wiele problemów zdrowotnych.

Mimo to bieganie jest bardzo zdrową dla organizmu aktywnością. Ale pod jednym warunkiem: im więcej czasu poświęcasz na ćwiczenia w czystym powietrzu, tym zdrowsze jest to dla Twojego organizmu. Podczas biegania w zanieczyszczonym środowisku dłużej niż przez 15 minut, pozytywny wpływ aktywności będzie stopniowo niwelowany. Gdy ćwiczenia będą wykonywane przez ponad 75 minut, skutki uboczne spowodowane zanieczyszczeniem powietrza przewyższą zalety aktywności fizycznej i zaczną szkodzić organizmowi.

Maska antysmogowa do biegania – czy to dobre rozwiązanie?

Maski antysmogowe do biegania działają w bardzo prosty, ale skuteczny sposób. Obecne w nich filtry wychwytują bardzo małe cząsteczki unoszące się w powietrzu, które tworzą zanieczyszczenia i nie dopuszczają do tego, by przedostawały się do płuc przez usta i nos. W ten sposób maski chronią Cię przed szkodliwym wpływem zanieczyszczenia powietrza. Maska antysmogowa działa jak tarcza między ustami i/lub nosem a smogiem. Najlepiej, gdy jest wyposażona w specjalny filtr typu Hepa. Na przykład antysmogowe maski sportowe od Respro mają filtr Hepa-Type™, który wykorzystuje technologię naładowanych elektrostatycznie włókien submikronowych, by wyłapać skutecznie nawet najdrobniejsze cząsteczki stałe, kurz, bakterie i grzyby. Dzięki temu podczas biegania masz pewność, że oddychasz czystym, świeżym powietrzem z korzyścią dla swojego zdrowia.

Respro – najlepsza maseczka antysmogowa dla biegaczy

Znalezienie idealnej maski antysmogowej, która dobrze poradzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń podczas aktywności fizycznej, nie jest łatwe. Niektóre produkty obecne na rynku nie spełniają odpowiednich wymagań filtracyjnych. Inaczej jest z maseczką antysmogową Ultralight Respro, która została stworzona z myślą o osobach uprawiających sport. Jest idealna nie tylko dla biegaczy, ale także rowerzystów. Jej sportowy wygląd dobrze komponuje się z mniej oficjalnym strojem.

Maska Ultralight wyposażona została nie tylko w filtr Hepa, ale także w nowoczesne zawory Powa™ Elite. Dzięki nim masz zawsze zapewniony optymalny przepływ powietrza, nawet podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Obecność dodatkowych zaworów oraz specjalny, oddychający materiał sprawiają, że w tej maseczce antysmogowej możesz swobodnie biegać nawet w wysokiej temperaturze. Jej anatomiczna budowa oraz regulowane taśmy sprawiają, że dobrze przylega do twarzy. Dzięki temu, jeśli nosisz okulary, możesz zapomnieć o zaparowanych szkłach.

Pamiętaj, że w kolekcji masek antysmogowych Respro znajdziesz również modele, które pasują strojów wizytowych, dedykowane specjalnie kobietom, a także do pracy w trudnych warunkach. Nasi specjaliści chętnie pomogą dobrać wzór dopasowany do Twoich potrzeb. Skontaktuj się z nami i pozwól sobie na oddychanie tylko czystym powietrzem.

pixel