Dlaczego w Japonii nosi się maski?

2021-12-22
Dlaczego w Japonii nosi się maski?

Powszechnym obrazem, który pojawia się na myśl o kraju kwitnącej wiśni, jest obraz przeciętnego Japończyka w masce na twarzy Czy to w metrze, w supermarkecie czy na ulicy: maski na twarz są częścią codziennego życia w Japonii. Wielu Japończyków nosi maseczki na twarz i to nie tylko w okresach, kiedy ryzyko infekcji patogenami jest szczególnie wysokie. Po co to robią? Dlaczego noszenie maseczek w Japonii jest tak popularne?

Dlaczego w Japonii noszą maski?

Można je zobaczyć wszędzie. W metrze i pociągach podmiejskich, w autobusach i taksówkach, w sklepach i oczywiście na ulicy. Maski, maseczki – to one w Japonii stanowią wręcz nieodłączny element garderoby wielu obywateli tego kraju. Dlaczego noszenie masek w Japonii jest tak popularne? Cóż, powodów jest kilka. Japończycy to ludzie bardzo wrażliwi, zwłaszcza jeśli chodzi o krytykę, odporność i wahania temperatury. Lato jest dla nich za gorące, zima za mroźna, a wiosna i jesień za krótkie. Zwrócenie im uwagi bywa bolesne, a zbyt duża pochwała podejrzliwa. Ale co ma to wspólnego z noszeniem maseczek? Ma i to bardzo dużo!

Maseczki w Japonii kontra alergie

Japonia to kraj, który dosłownie rozkwita na wiosnę. Ponad 60 gatunków drzew i innych roślin, które jednocześnie zakwitają, wyzwalają ogromną liczbę pyłków i prowadzą do reakcji alergicznej zwanej katar siennym u wielu wrażliwych Japończyków. Objawy obejmują nieustanne kichanie i swędzenie oczu. Noszenie maseczki na twarzy chroni Japończyków przed wdychaniem pyłków przez nos. Jest to główny powód, dla którego ludzie w Japonii noszą maski, ponieważ wysoki odsetek z nich cierpi na sezonowe alergie.

Noszenie masek w Japonii – „żółty pył”

Ponadto zdarzają się chwile, kiedy do Japonii trafia wiatr z Chin i pustyni Gobi w Mongolii, niosąc ze sobą „żółty pył”. Największym problemem jest wówczas zanieczyszczenie, które tworzy osławiony pył. Oprócz piasku, wirusów i bakterii niesie on również osady sadzy, pestycydów, grzybów, siarki, tlenku węgla, mikroplastików, a nawet metali ciężkich takich jak rtęć i ołów. Nawet jeśli to zjawisko jest rzadkie, noszenie maseczki na twarz chroni Japończyków przed podrażnieniem gardła i oczu oraz ułatwia im oddychanie.

Maska dla ochrony przed przeziębieniem

Jednym z powodów używania masek na twarz w Japonii jest zdrowie. Duże japońskie metropolie, takie jak Tokio czy Osaka są domem dla wielu milionów ludzi, którzy często mieszkają, pracują i spędzają wolny czas razem na stosunkowo niewielkim obszarze. Oznacza to, że ryzyko infekcji jest wyższe niż gdzie indziej, ponieważ utrzymywany jest stały kontakt z innymi ludźmi.

Od okresu powojennego Japończyków zachęcano do utrzymywania wysokiego standardu higieny w celu zapobiegania epidemiom. Tym bardziej trend ten nasilił się, gdy wybuchła pandemia Covid-19. Dlatego wielu Japończyków cały czas nosi maski na twarz, ponieważ nie przenoszą własnych zarazków na bliźnich, a zatem nie narażają innych i siebie na chorobę.

Maseczki jako kwestia mody i estetyki

Oprócz tych bardzo praktycznych od strony zdrowotnej powodów, dlaczego w Japonii noszą maski, pozostają jeszcze kwestie estetyczne. Ze względu na mnogość różnych modeli maseczek oraz ich coraz bardziej fantazyjny wygląd, młodzi Japończycy zaczęli postrzegać je jako niezbędne akcesoria i uzupełnienie codziennej garderoby.

Poza tym maski stały się również prostym sposobem ukrywania niedoskonałości na własnej twarzy, których nie można po prostu ukryć za pomocą podkładów lub tym podobnych. Maski usuwają poczucie niepewności i dyskomfortu użytkownika. Dla kobiet są też po prostu szybkim sposobem na ukrycie twarzy, jeśli nie znalazły czasu na przypudrowanie nosa.

Jakie maski są popularne w Japonii?

Jednorazowe maski chirurgiczne są często używane w Japonii, chociaż nie zaleca się ich stosowania ze względu na dużą ilość odpadów, które wytwarzają. Dlatego coraz popularniejsze w Japonii są produkty wielokrotnego użytku takie jak maski antysmogowe z wymiennymi filtrami.

Jeśli i Ty chcesz zadbać o swoje zdrowie lub odnajdujesz sens w innych powodach, dla których w Japonii nosi się maski, polecamy przejrzeć naszą ofertę maseczek przeciwsmogowych Respro.

pixel