Filtry w maskach antysmogowych Respro
Odkąd smog na dobre zagościł w mediach i naszej świadomości, wzrosło zainteresowanie na maski antysmogowe, a wielość marek obecnych na rynku, wzorów, rodzajów modeli i kolorów może powodować pewnego rodzaju zagubienie i problemy z wyborem najlepszego produktu. Na pierwszym miejscu, przed kolorystyką i wygodą, które także są ważnymi kryteriami przy kupnie, powinniśmy stawiać ochronę zdrowia, co jest możliwe jedynie przy zastosowaniu odpowiednich filtrów, które dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii, będą w stanie przychwycić niebezpieczne cząsteczki i substancje znajdujące się w powietrzu.
Nie bez przyczyny filtry, razem z zaworami, o których szczegółowo innym razem, nazywane są sercem maski. W maskach antysmogowych Respro stosuje się kilka typów filtrów, wyprodukowanych z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii i najwyższej jakości materiałów. Filtry marki Respro można podzielić na trzy podstawowe typy : submikronowe filtry Hepa-Type, węglowe filtry DACC oraz filtry kombinacyjne, które skonstruowane są zarówno z powłoki Hepa-Type jak i DACC.
FILTRY HEPA-TYPE
Filtry Hepa (ang. High Efficiency Particulate Airfilter) skonstruowano z wykorzystaniem elektrostatycznie naładowanych włókien, które przyciągają cząsteczki znajdujące się w zanieczyszczonym powietrzu. Ma to ogromne znaczenie przy wysokich stężeniach pyłów, które są niezwykle szkodliwe dla naszego zdrowia. Zastosowanie filtrów tego typu w maskach Respro, pozwala na wyłapywanie cząstek o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra (PM 2.5), a zanieczyszczenia o rozmiarze większym niż 0,3 mikrometra są zatrzymywane w ogromnej większości (co najmniej 99,97%). Ponadto trzeba podkreślić, że filtry te wykonano w technologii L-Resistance, co pozwala na zmniejszony opór powietrza przy oddychaniu, a jest to szczególnie ważne dla osób, które potrzebują maski do trenowania na wolnym powietrzu, co zawsze wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem tlenu i wzmożonym oddechem.
FILTRY DACC
Filtry DACC, w które wyposażone są maski antysmogowe Respro, zostały wyprodukowane z wykorzystaniem materiału z dynamicznego włókna węglowego. Porzucając na chwilę stronę techniczną i zastosowanie, cofniemy się do 1980 roku, kiedy to brytyjskie Ministerstwo Obrony opracowało materiał, który tak często jest wykorzystywany w maskach Respro. Materiał z włókna węglowego opracowano dla brytyjskich żołnierzy, co miało zwiększyć ich ochronę na wypadek ataków biologicznych czy chemicznych. Od tego czasu sporo się zmieniło, wiele firm otrzymało pozwolenia na produkowanie tego rodzaju materiału, w celu zastosowania go w celach innych niż wojskowe. Także firma Respro postawiła na wykorzystanie nowoczesnego i innowacyjnego materiału w swoich maskach antysmogowych, dzięki któremu możliwe jest filtrowanie substancji chemicznych, które tak często nie pozwalają na komfortowe oddychanie zwłaszcza w zanieczyszczonym środowisku miejskim. Maski wyposażone w filtr DACC pozwalają na zatrzymywanie między innymi kwaśnych gazów, tlenku i dwutlenku azotu, dwutlenku siarki oraz aerozoli, które są związane z emisją spalin samochodowych czy paleniem w piecach. Należy jednak pamiętać, że co prawda maski antysmogowe Respro wyposażone w ten rodzaj filtrów chronią nas przed szerokim spektrum zanieczyszczeń oraz pyłami PM 10, to nie zapewnią one ochrony przed mniejszymi cząsteczkami PM 2.5.
FILTRY KOMBINACYJNE
Filtry kombinacyjne, jak sama nazwa wskazuje, skonstruowane są z dwóch rodzajów materiałów, posiadają one zarówno warstwę Hepa jak i warstwę z aktywnego włókna węglowego. Wykorzystanie w masce antysmogowej filtrów tego typu pozwala na ochronę przed szeroką gamą zanieczyszczeń, doskonale zatrzymują zarówno cząstki stałe i pyłki jak i inne szkodliwe substancje i związki chemiczne unoszące się w powietrzu. Maski Respro wyposażone w filtr kombinacyjny, są szczególnie polecane dla osób, dla których podwójna ochrona w warunkach miejskich, gdzie występują zanieczyszczenia wszelkiego rodzaju, jest niezwykle ważna. Pewnie nie jednej z czytających ten artykuł osób, nasunęło się pytanie czemu w takim razie, z uwagi na korzyści i zwiększoną ochronę, każda maska antysmogowa Respro nie jest wyposażona właśnie w ten rodzaj filtra. Odpowiedzią jest, w porównaniu do filtrów HEPA, zwiększony opór przy oddychaniu, dlatego przy aktywnościach fizycznych, które są wykonywane w mniej zanieczyszczonym środowisku bardziej komfortowe będzie użycie maski z filtrem HEPA. Dlatego też pomimo zwiększonej ochrony filtr ten nie będzie polecany dla każdego i przy wykonywaniu wszelkich czynności na wolnym powietrzu.
PRZYDATNE INFORMACJE
Używając filtrów Respro należy także pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które mogą być pomocne przy wyborze i zakupie jak i przy codziennym użytkowaniu. Wszystkie rodzaje filtrów są kompatybilne z każdym modelem maski Respro, co oznacza że w dowolnym modelu możemy użyć dowolnego filtra, według naszego wyboru i potrzeb. Dodatkowo rozmiary filtrów odpowiadają rozmiarom masek, jedynym wyjątkiem są maski w rozmiarze S w których należy używać filtrów w rozmiarze M. W ofercie marki Respro występują identyczne filtry, ale w różnych opakowaniach, w każdym z nich znajdziemy 2 filtry. Używając filtrów musimy pamiętać, że jest to element, który trzeba co pewien czas zmienić, aby zapewnić sobie maksymalną ochronę, dlatego też zaleca się wymianę filtra w masce co około 70 godzin aktywnego użytkowania, co zwykle odpowiada okresowi od 4 do 6 tygodni. Ponadto jeśli zauważymy na wewnętrznej stronie filtra zabrudzenia lub czujemy w czasie oddychania zwiększony opór powietrza, również trzeba pomyśleć o nowym filtrze.
PODSUMOWANIE
W maskach antysmogowych Respro wykorzystuje się kilka rodzajów filtrów, w powiązaniu ze środowiskiem, w którym najwięcej przebywamy i w zależności od ochrony jakiej potrzebujemy, zależy wybór filtra. Oferta marki Respro jest zróżnicowana, odpowiada ona różnym potrzebom, wykonywanym aktywnościom czy otoczeniu w którym maska jest użytkowana. W Respro uważamy, że nie istnieje uniwersalna maska antysmogowa, która spełniałaby swoje zadania zawsze i wszędzie. Dzięki różnym rodzajom filtrów można wybrać taki, który najlepiej spełni stawiane mu wymagania, a nasze zdrowie będzie najlepiej chronione.
Autor: Róża Martynowska