Ile kosztuje używanie i eksploatacja maski antysmogowej?

2022-01-22
Ile kosztuje używanie i eksploatacja maski antysmogowej?

Jesteś zwolennikiem przemieszczania się rowerem miejskim? A może uwielbiasz długie spacery lub bieganie po parku? Zanieczyszczenia powietrza mogą Ci utrudnić czerpanie przyjemności z tych aktywności. Poza tym mogą mieć negatywny wpływ na płuca i serce, a potencjalnie również na mózg. Z pewnością słyszałeś, że skuteczną ochronę dają maski antysmogowe. Obawiasz się, że to duży wydatek? Oto cała prawda o kosztach, które musisz ponieść.

Ile kosztuje maska antysmogowa?

Na początek musisz wiedzieć, że znane wszystkim maski chirurgiczne są w dużej mierze bezużyteczne, jeśli chodzi o zmniejszenie narażenia na zanieczyszczenie powietrza. Jednak niektóre niedrogie maski filtrujące HEPA (za mniej niż 5 zł sztuka) mogą być skuteczne w ograniczaniu narażenia na drobne cząstki. Są to szczególnie te egzemplarze znane jako „maski FFP2”, ponieważ zapewniają filtrację powyżej 94%. Mimo to nie dają takiej skuteczności jak typowa maska antysmogowa.

Trzeba jednak uważać, ponieważ rynek obfituje w wiele produktów wątpliwej jakości. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje maska przeciwsmogowa, która jest skuteczna, a przy tym daje komfort jej noszenia, nie oczekuj kwoty 100 zł. Za taką cenę kupisz produkt marnej jakości, wykonany z grubych, utrudniających oddychanie materiałów i niedostosowany do budowy głowy i twarzy. Zazwyczaj są to także akcesoria, które nie dają możliwości wymiany filtra. Wysokiej jakości maska antysmogowa kosztuje ok. 300 zł (np. Respro Ultralight). Im wyższa cena, tym większy luksus, czyli połączenie wyrafinowanego designu z najnowocześniejszymi i skutecznymi technologiami filtracji.

Jakie są dodatkowe koszty eksploatacji maski przeciwsmogowej?

Wydatek kilkuset złotych na maskę antysmogową wbrew pozorom nie jest duży. Jeśli podsumujesz, ile w ciągu roku trzeba wydać na maseczki jednorazowego użytku, zobaczysz, że ta kwota wcale nie jest mniejsza. W przypadku porządnego akcesorium masz zapewnioną nie tylko skuteczną filtrację i modny wygląd, ale także wygodę noszenia i nie przyczyniasz się do zaśmiecania środowiska. Niestety, ale ilość „maseczkowych” odpadów, które zalały planetę w dobie pandemii koronawirusa, jest przerażająca. Dlatego produkty wielokrotnego użytku, które są w stanie posłużyć na lata, to zdecydowanie lepszy wybór.

Warto jednak pamiętać, że używanie maski antysmogowej wiąże się z ponoszeniem raz na jakiś czas dodatkowych kosztów. Przede wszystkim nie może Ci zabraknąć wymiennych filtrów. Jeden starcza na średnio 70-80 godzin aktywnego użytkowania. Najlepiej kupić je w zestawie 2 sztuk, by zawsze mieć w zapasie dodatkowy na wymianę. Cena? W zależności od rodzaju zastosowanej technologii warstw filtracyjnych: ok. 110-140 zł. Do tego nie zapomnij o środku bakteriobójczym (ok. 30 zł), którym zdezynfekujesz powierzchnię filtra każdorazowo po użytkowaniu.

Najlepiej sprawdzaj oferty łączone, które oferują sprzedaż maski wraz z zapasem filtrów i dodatkowymi akcesoriami. W zestawie zawsze taniej!

Czy maska antysmogowa ma sens?

W tych wszystkich wydatkach na zakup takiego produktu może pojawić się pytanie, czy maska przeciwsmogowa ma sens? Czy i kiedy warto ją nosić? Oto kilka zalet takiego akcesorium.

  • Gdy idziesz pieszo, jedziesz rowerem, biegniesz itp. wśród miejskiego zgiełku, maska antysmogowa chroni Cię przed smogiem.
  • Wraz z nadejściem cieplejszych dni takie akcesorium przydaje się również do ochrony przed bakteriami i lotnymi składnikami alergenów takimi jak pyłki, ale także przed alergenami zwierząt.
  • Gdy pracujesz w środowisku o dużym zapyleniu, maska ochrania Twoje drogi oddechowe przed szkodliwymi substancjami.
  • Jeśli przemieszczasz się komunikacją miejską, pociągami lub samolotem, założenie maseczki przeciwsmogowej, chroni Cię przed wirusami i innymi patogenami, które rozpraszają współpasażerowie.

Wysokiej jakości maska pozwoli Ci oddychać powietrzem oczyszczonym ze wszelkich, nawet mikroskopijnych zanieczyszczeń. Jednocześnie umożliwi Ci zachowanie komfortu i będzie wyznacznikiem dobrego stylu: niezależnie od tego, czy po prostu idziesz w garniturze do pracy, czy jeździsz w stroju sportowym na rowerze.

pixel