Jak chronić się przed smogiem podczas ciąży?

2021-09-25
Jak chronić się przed smogiem podczas ciąży?

Wiadomo, że niektóre leki i pokarmy oraz napoje mogą negatywnie wpływać na ciążę. Kobiety robią wówczas wszystko, aby ich unikać. Ale są też pewne czynniki, których nie da się uniknąć. Na przykład zanieczyszczone powietrze, które również negatywnie wpływa na zdrowie płodu. Jak więc chronić się przed smogiem podczas ciąży?

Zanieczyszczenia powietrza i smog – podstępne zagrożenie

Z definicji zanieczyszczenia powietrza to obecne w nim substancje, które mają działanie szkodliwe lub trujące. Występują w wielu formach. Zanieczyszczone powietrze składa się zazwyczaj z ozonu, cząstek stałych, dwutlenku azotu, dwutlenku siarki, spalin samochodowych, emisji z budynków, biernego dymu, kurzu i chemikaliów. Sam ozon nie jest szkodliwy, ale kiedy w warstwie przyziemnej łączy się z cząstkami stałymi, ciepłem i światłem słonecznym, powstaje szkodliwy smog. Kontakt z takimi zanieczyszczeniami można mieć niezależnie od tego, czy przebywasz na wsi, czy w dużym mieście, chociaż w tym drugim miejscu jest ono większe.

Wpływ zanieczyszczenia powietrza na ciążę

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zła jakość powietrza jest bezpośrednio związana z ryzykiem udaru mózgu, chorób serca, raka płuc oraz przewlekłych i ostrych chorób układu oddechowego. Skutki ekstremalnego zanieczyszczenia powietrza na ciężarną mamę są ściśle powiązane z jego wpływem na jej dziecko. Cząsteczki wdychane przez ciężarną kobietę mogą przemieszczać się przez płuca do krwiobiegu i do łożyska.

Do najczęstszego ryzyka zaliczane są takie przypadki jak:

  • przedwczesny poród,
  • poronienie,
  • niska masa urodzeniowa dziecka,
  • rozwój astmy u dziecka w wieku 0-5 lat,
  • rozwój problemów behawioralnych (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), zaburzenia obsesyjno-kompulsywne itp.),
  • martwe urodzenia lub zespół nagłej śmierci łóżeczkowej.

Sposoby ochrony przed zanieczyszczeniem powietrza podczas ciąży

Nie da się uniknąć każdego potencjalnego zagrożenia dla zdrowia Twojego i Twojego dziecka, ale możesz wiele zrobić, aby zmniejszyć narażenie na zanieczyszczenie powietrza.

  • Analizuj i bądź na bieżąco z komunikatami o jakości powietrza w Twojej okolicy.
  • Kup oczyszczacz powietrza, który usunie wszystko: od dymu, przez alergeny, pleśń i zarazki.
  • Unikaj porannych spacerów lub wyjść z domu w godzinach szczytu, kiedy ruch samochodów jest największy.
  • Zakładaj maskę antysmogową. Jej noszenie jest łatwiejszym krokiem niż czekanie, aż poziom zanieczyszczenia powietrza spadnie. Dobrej jakości maski są skuteczne w filtrowaniu szkodliwych substancji.

Maski antysmogowe dla kobiet w ciąży – jaką wybrać?

Niektóre kobiety zastanawiają się, czy maski antysmogowe w czasie ciąży są bezpieczne. Otóż oczywiście, a nawet są bardzo zalecane, ponieważ dzięki nim można oddychać świeżym, czystym powietrzem. Warto jednak pamiętać, że wiele zależy od jakości maseczki. Musi być przede wszystkim bardzo dobrze dopasowana do twarzy, dolegać, nie przesuwać się i nie spadać. Poza tym warto, by wykorzystywała podwójny system filtracji, jak np. maseczka antysmogowa Respro, w której zastosowano wymienne filtry z powłoki Hepa-Type oraz filtry węglowe DACC. Sam materiał musi wspierać prawidłową wentylację oraz łatwemu odprowadzać ciepło nawet w gorącym klimacie. W maskach Respro zastosowano dodatkowo silikonową membranę, która świetnie sprawdza się zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach.

Dla kobiet w ciąży szczególnie polecamy maskę antysmogową Techno Plus Mary J, czyli najbardziej luksusowy produkt w ofercie Respro, który przeznaczony jest do codziennego użytku. Zastosowana w niej technologia Pro-Seal gwarantuje jeszcze większe uszczelnienie maski i zapobiega dostawaniu się nieoczyszczonego powietrza wewnątrz maski przez ewentualne szczeliny. Maska świetnie dopasowuje się do kształtu twarzy użytkowniczki. Dzięki temu masz pewność, że Ty i Twoje nienarodzone maleństwo jesteście w pełni chronieni przed smogiem i innymi zanieczyszczeniami.

Nie wiesz jaką maskę antysmogową wybrać? Skontaktuj się z naszym działem obsługi. Wspólnie wybierzemy najlepszy dla Ciebie produkt!

pixel