Jak dobrać filtr w masce antysmogowej do warunków atmosferycznych?

2021-06-30

Sercem każdej maski antysmogowej jest filtr. To on odpowiada za wychwytywanie szkodliwych substancji znajdujących się w powietrzu i zapewnia Ci skuteczną ochronę. Dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniego jego modelu. Zastanawiasz się, jak dobrać filtr w masce antysmogowej? Istotną rolę odgrywają panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne. Sprawdź nasze wskazówki!

Jak dobrać filtr do maski antysmogowej?

Na początek kilka ważnych, ogólnych wskazówek dotyczących doboru filtra do maski, o których należy zawsze pamiętać.

Po pierwsze, filtry wewnętrzne w maskach antysmogowych wymagają regularnej wymiany. Dlaczego? Powód jest bardzo prosty: to właśnie ten element akcesorium ochronnego przechwytuje szkodliwe substancje – tak, aby nie dotarły do Twoich dróg oddechowych. Jednak cząstki pyłu zawieszonego i inne zanieczyszczenia nie znikają, a zatrzymują się właśnie na filtrze. Dlatego z czasem jest ich zbyt wiele, aby maska nadal zapewniała niezawodną ochronę.

Pojawia się również druga kwestia: chodzi o wilgoć. Kiedy oddychasz, do filtra przenikają cząsteczki wody. Nawet w maskach antysmogowych, które zostały zaprojektowane z myślą o niskich oporach powietrza i dobrym odprowadzaniu wilgoci, z czasem zachodzi potrzeba wymiany wewnętrznego wkładu. Chodzi o bezpieczeństwo noszenia – wysoki poziom wilgoci może sprzyjać rozwojowi bakterii i innych szkodliwych drobnoustrojów.

Dlatego w maskach Respro należy regularnie wymieniać filtry wewnętrzne. Jak dobrać filtr w masce antysmogowej? W ogólnym ujęciu pamiętaj o:

  • dopasowaniu rozmiaru filtra do maski – w przypadku filtrów Respro masz do wyboru trzy wersje: S/M oraz L i XL. Kieruj się rozmiarem maski, którą masz, a na pewno nie popełnisz błędu,
  • zakupie oryginalnych filtrów – tylko one zagwarantują Ci komfort oddychania oraz filtrację na poziomie oferowanym przez producenta. Pamiętaj, że nasze maski mają europejski certyfikat CE, który jest najlepszym dowodem na ich wysoką jakość,
  • zwróceniu uwagi na typ filtra, który wybierasz – w ofercie Respro znajdziesz ich kilka rodzajów, które warto dopasować do warunków pogodowych oraz zastosowania maski.

Uwaga! Pamiętaj, że filtry wymienne do masek antysmogowych nie mają same w sobie klasy filtracji. Jest to częsty chwyt marketingowy stosowany przez sprzedawców, niemający pokrycia w rzeczywistości. W przypadku masek z wymiennymi filtrami klasa ochrony, np. FFP1, FFP2 czy FFP3, jest przyznawana przez renomowane instytucje wyłącznie odnośnie do kompletu maska + filtr. To kolejny powód ku temu, aby stawiać na oryginalne filtry Respro.

Jak dobrać filtr w masce antysmogowej do warunków atmosferycznych?

Środowisko, w którym zamierzasz stosować maskę antysmogową, ma kluczowy wpływ na dobór filtra. W gamie produktów Respro czeka na Ciebie szeroki wybór filtrów. I tak:

  • filtry Respro Sports są wykonane w technologii L-Resistance Hepa-Type, która pozwala na wyłapywanie przez naładowane elektrostatycznie włókna zarówno pyły PM 10 i 2.5, jak i drobinki o średnicy mniejszej niż 0,2 mikrona. Jednocześnie zapewniają bardzo niskie opory powietrza, przez co sprawdzają się podczas uprawiania sportu. Wybierz je, jeśli jesteś osobą aktywną, a maski będziesz używać podczas ćwiczeń w mieście o podwyższonym poziomie zanieczyszczeń,
  • filtry z serii Urban wykorzystują technologię Hepa-Type oraz DACC, opartą o węgiel aktywny. Dzięki temu wyłapują zarówno cząsteczki stałe, jak i związki chemiczne oraz gazy, przez co dobrze radzą sobie i z cząstkami pyłkowymi PM 10 oraz PM 2,5 czy PM 0.2, jak również z pyłkami, kurzem, a także kwaśnymi gazami, tlenkami, spalinami i innymi szkodliwymi związkami. Są więc odpowiednie np. dla alergików czy osób przebywających wiele godzin w środowisku miejskim,
  • filtry z linii Techno wykorzystują podobny system filtracji do tych z serii Urban, jednak dodatkowo zapewniają lepszy komfort oddychania,
  • filtry HT 250 mają wyższą gramaturę od pozostałych, wynosi ona 250 g/cm2, co zapewnia przedłużony czas użytkowania.

Jeśli nadal masz wątpliwości odnośnie do tego, jak dobrać filtr do maski antysmogowej Respro, śmiało skontaktuj się z naszym zespołem. Podpowiemy, który model wpisze się w Twoje oczekiwania!

pixel