Jak działa filtr w masce antysmogowej?

2021-04-28

Najważniejszym elementem każdej maski antysmogowej jest filtr, ponieważ to on odpowiada za oczyszczanie powietrza. Jego konstrukcja oraz sposób wykonania bezpośrednio wpływają na skuteczność filtracji. Istnieje kilka typów filtrów korzystających z różnych technologii filtrowania. W jaki jednak sposób filtry oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń? Co warto o nich wiedzieć?

Filtr typu Hepa - czym się charakteryzuje?

Jednymi z najczęściej spotykanych filtrów w maskach antysmogowych są filtry typu Hepa. Ich popularność wynika m.in. z wysokiej skuteczności działania. Strukturę filtrów wypełniają elektrostatycznie naładowane włókna. Ich zadaniem jest przyciąganie szkodliwych cząsteczek o średnicy nawet 0,02 mikrometra. W praktyce oznacza to, że nawet najbardziej niebezpieczne cząsteczki, czyli PM 10 i PM 2,5 są skutecznie zatrzymywane.

Czym wyróżniają się filtry węglowe w maskach antysmogowych?

Zasada działania filtrów DACC opiera się na właściwościach aktywnego węgla. Filtry tego typu chronią nie tylko przed wdychaniem spalin generowanych przez pojazdy, ale również przed niebezpiecznymi tlenkami. Ponadto filtrują kwaśne gazy oraz inne niebezpieczne dla zdrowia substancje chemiczne znajdujące się w powietrzu. Filtr węglowy DACC chroni także przed dwutlenkiem siarki i dwutlenkiem azotu oraz niebezpiecznymi aerozolami.

Korzyści wynikające ze stosowania podwójnej ochrony

Niestety w niektórych sytuacjach filtr korzystający tylko z jednej technologii filtrowania może okazać się niewystarczający. Zwłaszcza gdy zanieczyszczenie powietrza przekracza dopuszczalne normy. Wówczas najwyższą skuteczność zapewni filtr kombinacyjny Hepa-Type + DACC. Takie zabezpieczenie jest szczególnie polecane biegaczom, kolarzom, a także miłośnikom długich spacerów w mocno zanieczyszczonych aglomeracjach miejskich.

Czy można przedłużyć żywotność filtra w masce antysmogowej?

Warto pamiętać, że każdy filtr ma określoną żywotność deklarowaną przez producenta. Jednak używając specjalnego preparatu bakteriobójczego, można znacząco wydłużyć okres jego przydatności. Jak to wygląda w praktyce? Po każdym założeniu maski należy trzykrotnie spryskać wewnętrzną część filtra i odczekać, aż środek całkowicie odparuje. Po tym maska jest gotowa do ponownego użycia. Preparaty bakteriobójcze do filtrów są w pełni bezpieczny zarówno dla osób posiadających wrażliwą skórę, jak i alergików. To jedyny sposób, dzięki któremu żywotność filtra w masce zostanie skutecznie przedłużona.

Dodatkowe informacje o filtrach

Wielkość filtra należy dokładnie dopasować do wielkości maski. W przeciwnym wypadku jego efektywność może być ograniczona. Decydując się na konkretny model maski antysmogowej, warto sprawdzić, czy ma on certyfikat zgodności z europejską normą EN 149. Niestety standardy azjatyckich certyfikatów znacząco odbiegają od standardów europejskich. Niezwykle istotna jest również norma EN149:2001 + A1:2009. To ona daje gwarancję, że użytkownik ma do czynienia z najwyższej klasy produktem, który skutecznie chroni przed zanieczyszczonym powietrzem. Z tego powodu należy zaopatrywać się w maski antysmogowe wyłącznie w sprawdzonych sklepach.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
pixel