Jak powstaje smog?

2022-04-20
Jak powstaje smog?

Zanieczyszczenia powietrza w miastach, tak powszechne w ostatnich latach, są spowodowane smogiem. Słowo to powstało z połączenia dwóch angielskich słów: smoke (dym) i fog (mgła). Można wyróżnić dwa rodzaje smogu o odmiennej charakterystyce. Jest to smog typu londyńskiego (klasyczny) oraz smog typu Los Angeles (fotochemiczny). Czym się różnią i jak powstają tego typu zanieczyszczenia atmosferyczne? Dowiedz się więcej.

Czym jest smog i jak powstaje? – typ londyński

Londyński typ smogu, czyli rodzaj klasyczny jest spowodowany działaniem dwutlenku siarki i cząstek stałych w warunkach małego n asłonecznienia, małej prędkości wiatru, temperatury bliskiej 0°C (sezon jesienno-zimowy). Powstaje w wyniku zastoju w atmosferze cząstek stałych i dwutlenku siarki. Warunki meteorologiczne sprzyjają wystąpieniu zjawiska inwersji termicznej, która objawia się właśnie zawieszoną chmurą gęstego dymu. To typowy smog, który można zaobserwować w dużych, zatłoczonych miastach w okresie zimowym w godzinach porannych.

Co to jest smog i jak powstaje? – typ Los Angeles

Smog typu Los Angeles, zwany fotochemicznym, jest efektem działania różnych tlenków, ozonu i innych lotnych związków organicznych pod wpływem promieniowania słonecznego. Występuje w cieplejszych porach roku w centralnych godzinach dnia, przy dużym nasłonecznieniu oraz małej prędkości wiatru. Tlenki i lotne związki organiczne są jednymi z głównych składników emisji na obszarach miejskich. Dlatego miasta położone na terenach o intensywnym promieniowaniu słonecznym, gdzie w okresach letnich panują wysokie temperatury, są idealnymi kandydatami do rozwoju smogu fotochemicznego.

Jak powstaje smog w Polsce?

W Polsce największy problem stanowi smog klasyczny (lub też londyński), który występuje od września do kwietnia, a więc w okresach, gdy odbywa się wzmożone spalanie odpadów i paliw stałych. W procesie spalania do atmosfery przedostaje się mieszanina cząstek stałych i dwutlenku siarki. Substancje te tworzą gęstą mgłę zawieszoną nad miastami, miasteczkami i terenami przemysłowymi.

Nie oznacza to jednak, że w Polsce nie dochodzi do powstawania smogu fotochemicznego. Jest on o wiele groźniejszy, ponieważ wiąże się z intensywniejszym działaniem chemicznym. Złożony łańcuch reakcji, które zachodzą pod wpływem światła źle wpływa na jakość powietrza. Sprzyjają mu wysokie natężenie światła i wysokie temperatury, które występują w okresie letnim. Wówczas w wielu polskich miastach ogłaszane są alerty i rekomendacje pozostania w zamkniętych pomieszczeniach ze względu na bardzo złą jakość powietrza.

Jakie skutki powoduje smog?

Ten rodzaj zanieczyszczenia stanowi duży problem. Główne efekty odczuwalne przez mieszkańców regionów o dużym zanieczyszczeniu to silne podrażnienie oczu i trudności w oddychaniu. Wiele osób narzeka także na zaostrzenie objawów alergii oraz chorób przewlekłych, zwłaszcza tych związanych z górnymi drogami oddechowymi. Jedyną szansą na swobodny i czysty oddech w miejscach o wysokim stężeniu smogu jest noszenie maski antysmogowej. Jest to swego rodzaju tarcza ochronna dla Twojego układu oddechowego. Dzięki niej możesz wyjść z domu, nawet w okresach stanu alarmowego. Maseczka przeciwsmogowa z wymiennym filtrem nie tylko nie pozwala dostać się cząsteczką zanieczyszczeń powietrza do Twojego organizmu, ale także doskonale chroni przed wirusami.

W Respro oferujemy szeroki wybór masek antysmogowych do różnych zastosowań. Możesz wykorzystać je zarówno podczas codziennego spaceru do pracy, wyjścia na zakupy, jak i podczas uprawiania aktywności fizycznej. Każdy nasz produkt to certyfikowany wyrób wysokiej jakości. Zadbano w nim o skuteczność, wykończenie i komfort noszenia. Dzięki wymiennym filtrom masz pewność, że raz kupiona maska posłuży Ci przez długie lata.

Jeśli masz wątpliwości lub nie wiesz, jaką maseczką antysmogową wybrać, skonsultuj się z naszym działem obsługi klienta. Chętnie podpowiemy Ci, jak dopasować maskę do wymiarów swojej twarzy i podpowiemy, jaki produkt wybrać, by spełniał Twoje oczekiwania.

pixel