Jak samemu zrobić maseczkę antysmogową?

2022-04-20
Jak samemu zrobić maseczkę antysmogową?

Wraz ze wzrostem poziomu zanieczyszczenia powietrza, które przekracza bezpieczny poziom, wiele miast ogarnia gruba warstwa gęstego smogu. To on szkodzi nie tylko środowisku, ale także zdrowiu ludzi. Warto zadbać o stosowną ochronę przed wszystkimi zanieczyszczeniami, a w tym pomoże odpowiednia ochrona nosa i ust. Jak samemu zrobić maseczkę antysmogową? Sprawdź!

Z czego uszyć maseczkę antysmogową?

Podstawową i uniwersalną maseczkę antysmogową możesz wykonać samemu. Najpopularniejsze produkty z serii „zrób to sam” szyje się z czystej bawełny. Taki materiał przeznaczony jest do intensywnego użytkowania, co sprawia, że ​​wykonane z niego produkty są znacznie wygodniejsze w codziennym noszeniu. Tkaninowa maska ​​na twarz jest idealna do wielu codziennych czynności, w tym między innymi do biegania, spacerów, joggingu, przebywania w zatłoczonych pomieszczeniach, wykonywania prac na podwórku i wielu innych.

Maski przeciwsmogowe można wykonać również z fizeliny, miękkiej dzianiny, jerseyu lub nawet z ręcznika papierowego. Warto jednak pamiętać, że od jakości materiału uzależniony jest nie tylko zakres ochronny, ale także komfort oddychania. Im grubsza tkanina, tym większe trudności w zaczerpnięciu oddechu, wygodnym noszeniu i możliwe problemy z nadmierną wilgocią wokół nosa i ust.

Jak zrobić maseczkę antysmogową?

Nie trzeba mieć wielkich zdolności krawieckich, ani wydawać dużej sumy pieniędzy, aby zdobyć takie akcesorium jak maseczka antysmogowa. Jak uszyć ją w domu?

Przede wszystkim przygotuj niezbędne akcesoria i materiały:

  • tkaninę, z której zostanie zrobiona maska,
  • nożyczki,
  • igłę z nitką lub maszynę do szycia,
  • dwie gumki lub elastyczne sznurki.

Następnie możesz przejść do części praktycznej. Oto poniżej znajdziesz rozwiązanie krok po kroku, jak samemu zrobić maseczkę antysmogową.

  1. Na materiale odmierz i zaznacz prostokąt o wymiarach 18x20 cm.
  2. Wytnij zaznaczony kawałek.
  3. Na środku wyciętego materiału uformuj 3 lub 4 plisy w odstępach ok. 2-3 cm od siebie.
  4. Powstałe zakładki dokładnie zaprasuj żelazkiem,
  5. Krawędzie materiału załóż i obszyj tak, aby nadać kształt maseczce.
  6. Po bokach doszyj odpowiedniej długości gumki, które będą utrzymywać maskę na Twojej twarzy.

Możesz również postarać się o doszycie wewnętrznej kieszonki w maseczce, w którą włożysz samodzielnie wykonany filtr. Wystarczy złożenie kilku warstw ściereczek do sprzątania z mikrofibry i przełożenie ich kawałkiem filtra do kawy lub odkurzacza.

Czy warto szyć maski antysmogowe?

Samodzielne uszycie maski antysmogowej nie jest wielką sztuką. Wystarczy odrobina chęci i w ciągu 15-20 minut gotowy produktu możesz zakładać na twarz. Jest to więc idealne rozwiązanie, jeśli jakość powietrza na zewnątrz ma alarmująco zły stan, Ty nie masz pod ręką odpowiedniego środka ochrony osobistej, a musisz pilnie wyjść tego dnia z domu. Uszycie maski antysmogowej w domu jest również bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Mimo to należy pamiętać, że żadna maska stworzona samemu nie spełnia wymogów certyfikacyjnych i nie gwarantuje tak dobrej ochrony jak oryginalny produkt zakupiony u renomowanego producenta.

Czy warto inwestować w zakup maski Respro?

Maski antysmogowe to środki ochrony dróg oddechowych zdolne do filtrowania substancji toksycznych znajdujących się w powietrzu. Dzięki nim zanieczyszczenia nie przedostają się do dróg oddechowych. Warunkiem skuteczności takiego działania jest wykonana z odpowiedniego materiału czasza maski oraz wysokiej jakości filtr, który zatrzymuje szkodliwe związki. Taką ochronę jest w stanie zapewnić tylko produkt, którego jakość potwierdzono w licznych testach.

Maski przeciwsmogowe Respro posiadają ważny Certyfikat Badań Typu UE, Deklarację Zgodności oraz stosowne oznakowanie. Dodatkowo każdy produkt ma wymienny filtr, który gwarantuje wysoką jakość ochrony. Dzięki temu masz pewność, że zakładasz na twarz maskę, która rzeczywiście Cię chroni i zapobiega przedostawaniu się szkodliwych związków do Twoich dróg oddechowych.

Zapraszamy do zapoznania się z oryginalnymi produktami masek antysmogowych Respro® w naszym sklepie internetowym.

pixel