Jak samodzielnie zdezynfekować maskę przeciwsmogową?
Maska przeciwsmogowa zapewnia skuteczną ochronę przed zanieczyszczeniami gromadzącymi się w powietrzu. Na jej powierzchni mogą jednak gromadzić się bakterie i wirusy, które wyraźnie zmniejszają skuteczność stosowania takich produktów. Z tego powodu tak ważne jest wykonywanie dezynfekcji? Jak to zrobić?
Dezynfekcja maski przeciwsmogowej
Obecnie maski przeciwsmogowe są tworzone w taki sposób, by umożliwiać dezynfekcję za pomocą specjalnych preparatów. Dzięki temu zapewniają one skuteczne działanie, a ich noszenie jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia. W przypadku masek firmy Respro warto wykorzystać takie preparaty, jak Respro Sanitizer. To środek stworzony z myślą właśnie o takich produktach, dlatego nie powoduje on uszkodzenia czy odbarwienia materiału. Pozwala na skuteczne odkażanie zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej części maski.
Jeśli chodzi o maski antysmogowe, dezynfekcja powinna dotyczyć głównie filtrów. To na nich gromadzą się zanieczyszczenia, w tym bakterie i wirusy, które mogą obniżać ich skuteczność oraz stanowić zagrożenie dla zdrowia. Należy czyścić je po każdym wykorzystaniu maski, szczególnie gdy wychodzisz na dwór.
Sposoby na skuteczną dezynfekcję masek antysmogowych
Wykorzystanie specjalnych środków stworzonych z myślą o dezynfekcji maski antysmogowej jest tylko jedną z wielu możliwości. Istnieją również sposoby, które bazują na wykorzystaniu określonych urządzeń i zjawisk fizycznych. Oprócz dezynfekcji za pomocą preparatów, zaleca się także:
- pranie maski po wyjęciu filtrów,
- wystawianie maski na promieniowanie UV pochodzące ze specjalnych lamp,
- oddziaływanie temperaturą około 60-70 stopni Celsjusza przez kilkadziesiąt minut,
- jonizacja, czyli działanie jonami o ujemnym ładunku,
- ozonowanie cząsteczkami ozonu o właściwościach utleniających.
Dezynfekcja maski przeciwsmogowej często wymaga zastosowania specjalnych urządzeń, co ma miejsce np. w przypadku jonizacji. Wiele z nich można wykorzystać również do pozbycia się bakterii i wirusów z powierzchni innych przedmiotów. To skuteczne sposoby, które pozwalają na poradzenie sobie z niebezpiecznymi mikroorganizmami bez stosowania środków chemicznych. Specjalne preparaty nie zawsze są dostępne, dlatego warto wiedzieć o alternatywnych metodach.
Dezynfekcja zgodnie z zaleceniami producenta
Jeśli chodzi o maski przeciwsmogowe, dezynfekcja musi być dostosowana do zaleceń producenta. Każdy model jest bowiem wykonany z zupełnie innego materiału. Niektóre z nich sprawdzają się bowiem podczas uprawiania sportu, a inne zostały stworzone z myślą o alergikach. Podczas kupowania maski warto więc zachować wszelkie ulotki, które pozwalają na sprawdzenie informacji na temat możliwości dezynfekowania z zastosowaniem określonych metod.
Przestrzeganie zasad przedstawionych przez producenta pozwala na zachowanie maski antysmogowej we właściwym stanie przez długi czas. Są to bowiem produkty wielorazowe, które sprawdzają się przez długie miesiące intensywnego użytkowania. Należy zatem o nie dbać i regularnie czyścić z wykorzystaniem wspomnianych metod. W ten sposób filtry mogą działać prawidłowo, a na nich i na powierzchni materiału nie będą gromadzić się żadne mikroorganizmy.
Środki do dezynfekcji masek antysmogowych
Dezynfekcja maski antysmogowej z wykorzystaniem specjalnych środków ma za zadanie pozbyć się wszelkich mikroorganizmów, które gromadzą się na filtrach i materiale. Respro Sanitiser to preparat hipoalergiczny, dlatego sprawdzi się nawet w przypadku alergików i masek stworzonych z myślą o takich osobach. Nie szkodzi on skórze, więc może być stosowany także od wewnętrznej strony materiału.
Preparat bazuje na kwasie podchlorowym bezpiecznym dla skóry oraz dróg oddechowych. Warto stosować go regularnie, po każdym zdjęciu maski. Następnie należy odczekać chwilę do wyparowania płynu. W ten sposób zachowasz znacznie dłuższą żywotność filtrów i pozbędziesz się wszelkich mikroorganizmów, które zgromadziły się na masce antysmogowej w ciągu dnia.