Jaki filtr w masce antysmogowej?
Czarna, kolorowa, gładka lub we wzory – duży wybór modeli masek antysmogowych sprawia, że zapominasz o jednej z najważniejszych rzeczy: jej filtrującym sercu. Tymczasem każdy taki produkt wielokrotnego użytku przystosowany do zatrzymywania zanieczyszczeń jest wyposażony w filtr. Tutaj też czeka na ciebie spory wybór. Co wybrać? Sprawdź.
Dlaczego filtr jest sercem maski antysmogowej?
Ładna, wygodna i dobrze dopasowana czasza maseczki przeciwsmogowej to jedno. Druga rzecz dotyczy jej serca, czyli wymiennego filtra. To na nim spoczywa zadanie zatrzymywania zanieczyszczeń i niedopuszczenie do tego, by przedostały się do organizmu użytkownika. To on jest odpowiedzialny za swobodę oddychania. Dlatego, zanim dokonasz zakupu, musisz wziąć pod uwagę kilka aspektów, które decydują o profesjonalnym dopasowaniu wariantu filtra do rodzaju wybranej maseczki.
Maska przeciwsmogowa – jaki filtr pod względem kompatybilności i rozmiaru?
Przed zakupem filtrów do swojej maseczki antysmogowej musisz sprawdzić, czy pasują do twojego modelu maski. Wiele tanich zamienników niewiadomego pochodzenia, promowanych jako produkty „uniwersalne”, ostatecznie nie pasuje do masek renomowanych producentów. Poza tym ich jakość i skuteczność jest bardzo wątpliwa. Dlatego do produktów Respro proponujemy zakup tylko oryginalnych filtrów, które pasują do najpopularniejszych wersji maseczek tej marki. Pamiętaj także o tym, że filtr musi odpowiadać rozmiarowi maski. Dostępne są trzy wymiary warstwy wymiennej: S/M, L oraz XL.
Maseczka antysmogowa – jaki filtr pod względem właściwości?
Zwróć także uwagę na to, że nie tylko maseczki przeciwsmogowe występują w kilku różnych wersjach. Również filtry różnią się między sobą właściwościami, które związane są m.in. z rodzajem warstwy filtrującej oraz oporem powietrza. Dobranie odpowiedniego filtra pod względem tych parametrów wpływa nie tylko na skuteczność filtracji, ale także komfort użytkowania maski.
Zastanawiasz się, jaki filtr założyć w masce antysmogowej? W asortymencie marki Respro znajdziesz filtry:
- Cinqro Sport – to model wykonany w technologii L-Resistance-Hepa-Type. Dobrze wychwytuje zarówno cząsteczki PM 10 i PM 2,5, jak i drobinki o średnicy mniejszej niż 0,2 mikrona. Dzięki takim właściwościom zapewnia ochronę nie tylko przed smogiem, ale także przed kurzem, pyłem zawieszonym w powietrzu oraz wirusami. Jego działanie skupia się na elektrostatycznym naładowaniu włókien warstwy filtrującej. To ona przyciąga i zatrzymuje na swojej powierzchni wszelkie zanieczyszczenia, aby nie mogły przedostać się do układu oddechowego osoby, która nosi maskę.
- Techno – w tym modelu warstwa Hepa-Type została połączona z warstwą z dynamicznego węgla aktywnego. Wszystko po to, aby filtr poradził sobie nie tylko z cząstkami stałymi, ale także innymi zanieczyszczeniami np. spalinami samochodowymi, przemysłowymi, kwaśnymi gazami oraz tlenkami. Ten rodzaj filtrów idealnie sprawdzi się w maskach antysmogowych przeznaczonych do aktywności fizycznej.
- Cinqro Urban – są to modele filtrów, które łączą zalety wariantów Sport oraz Techno, ale odznaczają się mniejszym oporem powietrza, który zapewnia swobodne oddychanie.
- HT-250 – to filtr o najwyższej gramaturze (250 g/cm2), co jednocześnie wiąże się z wyższym oporem powietrza. Mimo to nadal umożliwia swobodne oddychanie. Taki rodzaj filtrów sprawdzi się podczas pracy, w której występuje narażenia na szkodliwe związki chemiczne.
Jak często wymieniać filtr w maseczce antysmogowej?
Kiedy już masz wiedzę na temat tego, jaki filtr do maseczki przeciwsmogowej kupić, musisz też wiedzieć, jak często go wymieniać. W przypadku filtrów Respro Cinqro Urban i Sport oraz Techno średni czas ich używania wynosi 70 godzin. Filtry HT-250 można użytkować nieco dłużej, bo 80 godzin. Musisz jednak pamiętać, że są to szacunkowe dane i ten sam filtr może ulec szybszemu zużyciu, gdy będzie używany do intensywnych aktywności np. biegania w maseczce lub na obszarach z wysokimi poziomami zanieczyszczeń. Wówczas czas bezpiecznej eksploatacji ulega skróceniu i filtr trzeba wymieniać częściej.