Jaki filtr w masce chroni przed Covid-19?

2021-12-22
Jaki filtr w masce chroni przed Covid-19?

Podczas pandemii koronawirusa wprowadzono w Polsce oraz innych krajach na świecie obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeniach publicznych. Ważnym elementem zasady DDM, czyli Dystans, Dezynfekcja, Maseczka jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Co do tej ostatniej ochrony, czyli maseczki powstało wiele pytań. Czy zwykła maska chirurgiczna chroni? A może lepsza będzie ta z wymiennym filtrem? Jeśli tak to z jakim? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

Maseczki chirurgiczne a koronawirus

Jeszcze w czasach przed koronawirusem wielu lekarzy i dentystów używało maseczki na twarz. Maska chirurgiczna wykonana z wielowarstwowego tworzywa sztucznego w czasie pandemii stała się dla wielu osób produktem wielorazowym, uznawanym za świetną ochronę przed Covid-19. Czy słusznie? Absolutnie nie!

Taka maska to produkt jednorazowego użytku, który przede wszystkim chroni inne osoby znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie przed kropelkami, które osoba nosząca maskę uwalnia z ust i nosa podczas mówienia lub kaszlu. Chroni mniej przed wszelkimi zanieczyszczeniami, które unoszą się w powietrzu. Oferuje ona użytkownikowi tylko pewną ochronę siebie, dlatego takie maski nie są uważane za dobrą ochronę osobistą przed koronawirusem.

Covid – jaki filtr do maski FFP?

Popularne są również maski FFP. To półmaski filtrujące cząstki stałe, które zostały pierwotnie zaprojektowane jako maski przeciwpyłowe. Są podzielone na trzy klasy w zależności od ich przepuszczalności dla małych cząstek takich jak kurz lub wirusy. Istnieją maski FFP1, FFP2 i FFP3, których liczba oznacza różne parametry filtra:

  • FFP1 filtrują min. 80% zanieczyszczeń w powietrzu, którym oddychasz,
  • FFP2 filtrują min. 94% zanieczyszczeń i aerozoli,
  • FFP3 filtrują do 99% zanieczyszczeń i aerozoli.

Maski FFP2 służą również do ochrony osoby, która je nosi. Filtrują duże zanieczyszczenia, a także mniejsze cząsteczki, dzięki czemu zapewniają lepszą ochronę użytkownikowi. W takiej masce znajduje się specjalna warstwa filtrująca, która jest naładowana elektrostatycznie. Z powietrza wdychanego i wydychanego usuwane są również znacznie mniejsze, ale niebezpieczne kropelki chorobotwórczych aerozoli. Maski FFP3 dają największą skuteczność, ale trzeba wziąć pod uwagę, że wraz ze wzrostem klasy ochrony rosną znacznie opory oddychania.

Koronawirus – jaki filtr do maski antysmogowej?

Pozostają jeszcze maseczki przeciwsmogowe, które wbrew nazwie nie chronią tylko przed smogiem. Dzięki innowacyjnym filtrom wymiennym są w stanie chronić również przed innymi szkodliwymi cząsteczkami i substancjami m.in.

  • zawieszonymi cząstkami stałymi PM 10, PM 2,5 i PM 0,3,
  • alergenami,
  • kurzem,
  • aerozolami,
  • pleśnią,
  • bakteriami i wirusami.

W maskach antysmogowych Respro wykorzystywanych jest kilka rodzajów filtrów: HT-250, Cinqro Sport oraz filtr kombinacyjny (Cinqro Urban).

Covid – jaki filtr do maski Respro?

Jeśli chodzi o ochronę przed koronawirusem i innymi zanieczyszczeniami do masek antysmogowych Respro w szczególności polecamy filtry Cinqro Urban, które łączą wykorzystanie dwóch unikalnych technologii: Hepa-Type i DACC. Pierwsza z nich zapewnia ochronę przed cząstkami stałymi i w podstawowym zakresie przed szkodliwymi związkami chemicznymi. Dodatkowo taki filtr jest w stanie poradzić sobie z cząsteczkami o średnicy już od 0,02 mikrometra i doskonale sprawdzi się przy filtracji cząstek pyłowych PM 2.5 czy PM 10. Z kolei filtr węglowy DACC zatrzymuje szkodliwe substancje, kwaśne gazy, tlenki, spaliny i inne niebezpieczne dla zdrowia związki chemiczne. Razem stanowią doskonałe połączenie, które zapewnia ochronę praktycznie przed wszystkimi zagrożeniami, które unoszą się w powietrzu.

Równocześnie warto dodać, że koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Oznacza to, że chociaż jego wielkość wynosi ok. 0,1 mikrometra, potrzebuje nośnika transportowego (kropelka, pył, zanieczyszczenie). Wówczas wielkość cząsteczki wirus+nośnik przekracza 0,2 mikrometra, czyli bez problemu jest filtrowana przez maskę antysmogową Respro z wymiennym filtrem. Dodatkowo, aby zadbać o dłuższą żywotność i skuteczność filtra, polecamy zadbać o jego regularną dezynfekcję z aerozolem Respro Sanitiser.

pixel