Jakość powietrza w domu – jak ją sprawdzić?

2022-02-28
Jakość powietrza w domu – jak ją sprawdzić?

Czy wiesz, że przeciętny człowiek spędza około 90% dnia w pomieszczeniach? Tym bardziej, teraz gdy na całym świecie panują pandemiczne obostrzenia. Dom stał się więc zamkniętą przestrzenią, w której przebywasz najczęściej. Niestety, tu również czekają na Ciebie zagrożenia, bo podwyższone stężenia zanieczyszczeń odnotowuje się także w pomieszczeniach. Jak sprawdzić jakość powietrza w domu? Dowiedz się więcej.

Jakość powietrza w domu – co na nią wpływa?

Codziennie wdychasz ponad 12 000 litrów powietrza. Jeśli jest słabej jakości, a takie występuje w wielu pomieszczeniach, pogarsza się Twoje samopoczucie. Możesz mieć bóle głowy, podrażnienia oczu i błon śluzowych oraz trudności z koncentracją. Zła jakość powietrza we wnętrzach wynika szczególnie z braku odpowiedniej wentylacji. Do tego dochodzą różne źródła toksycznych farb, silikonów i klejów z rzeczy takich jak meble, tapety, farby, dywany lub drukarki i sprzęt elektroniczny. To one uwalniają do atmosfery różne cząsteczki niebezpiecznych zanieczyszczeń.

Poza tym współczesne budynki są energooszczędne, a więc wymiana powietrza w pomieszczaniu jest mniejsza ze względu na uszczelnione okna i drzwi. Syntetyczne materiały budowlane czy coraz częstsze stosowanie chemicznych środków czyszczących zapewniają wzrost stężenia zanieczyszczeń. Czasami wewnątrz jest ono co najmniej dwukrotnie wyższe niż na zewnątrz. Dlatego zdecydowanie powinieneś sprawdzić, czy tak samo jest w Twoim domu.

Jak sprawdzić jakość powietrza w domu?

Badanie jakości powietrza w domu możesz przeprowadzić samodzielnie. Najprostszym rozwiązaniem jest zakup urządzenia, które będzie monitorowało stężenie zanieczyszczeń w danym pomieszczeniu. Miernik jakości powietrza w domu stale testuje i analizuje poziom nieczystości, które mogą negatywnie wpływać na Twoje zdrowie. Możliwości takiego urządzenia różnią się w zależności od wybranego modelu. Jednak prawie wszystkie mierzą poziomy cząsteczek stałych, zanieczyszczeń chemicznych i wilgotność. Niektóre będą dodatkowo analizować temperaturę oraz wykrywać tlenek węgla, dwutlenek węgla, a nawet poziom formaldehydu.

Standardowy miernik powietrza z podstawowymi parametrami kupisz już za kilkadziesiąt złotych. Za bardziej profesjonalne wersje zapłacisz kilka razy więcej. Istnieje jednak wiele oczyszczaczy do wnętrz, które posiadają wbudowane mierniki i automatycznie ustalają jakość powietrza. Mimo to za dokładniejsze urządzenia uważa się sprzęt, który został stworzony bezpośrednio tylko do pomiarów zanieczyszczeń w czasie rzeczywistym.

Możesz również skorzystać z profesjonalnej analizy i oceny jakości powietrza w domu. Wówczas nie musisz kupować żadnego sprzętu, ale pamiętaj, że taka usługa również kosztuje, a same pomiary mogą odbywać się tylko przez określony czas.

Jak pozbyć się potencjalnych źródeł zanieczyszczeń powietrza w domu?

Czasami nie potrzeba analizy chemicznej, aby ustalić, co może wpływać na gorsze samopoczucie, gdy przebywasz w domu. Dlatego gdy odczuwasz jakieś dolegliwości, przeszukaj pomieszczenia pod kątem obecności toksycznych substancji.

  • Sprawdź piwnicę lub garaż, czy nie ma w nich wiader lub puszek z farbą, klejem, środkiem do konserwacji drewna, kanistrów z benzyną, olejem itd.
  • Tymczasowo usuń z domu materiały, które podejrzewasz, że są źródłem Twoich problemów. Może to być nowy dywan lub inny niż dotąd środek czyszczący. Jeśli się ich pozbędziesz i uciążliwy zapach lub dyskomfort zniknął, już znalazłeś przyczynę.
  • W przypadku większych mebli lub wykładzin podłogowych i tapet zainstalowanych na stałe staraj się jak najrzadziej przebywać w takich pomieszczeniach. Regularnie dbaj o ich wietrzenie i najlepiej jak najszybciej zdecyduj się na remont z uwzględnieniem ekologicznych materiałów.

Pamiętaj, że zagrożenia czyhają na Ciebie także poza domem w innych pomieszczeniach zamkniętych. Może to być biuro, szkoła, sklep lub nawet dworzec. Tam, gdzie nie masz możliwości usunięcia źródeł zanieczyszczeń, zadbaj o ochronę przed nimi. Wysokiej jakości maska antysmogowa pomoże Ci odfiltrować wszelkie szkodliwe cząsteczki i pozwala oddychać świeżym, czystym powietrzem.

pixel