Kiedy zacząć nosić maskę antysmogową?

2021-09-23
Kiedy zacząć nosić maskę antysmogową?

Zanieczyszczenia powietrza stanowią problem, zwłaszcza w dużych miastach. Intensywny ruch uliczny oraz przemysł sprzyjają powstawaniu smogu, który drażni płuca i źle wpływa na zdrowie. Warto zadbać o siebie, a najlepszą ochroną jest maska antysmogowa. Kiedy i w jakich sytuacjach ją nosić? Sprawdź!

Jak działa maska antysmogowa?

Maska antysmogowa jest idealna do filtrowania szkodliwych cząstek obecnych w powietrzu (np. kurz, sadza) i zanieczyszczających gazów (np. tlenek węgla, dwutlenek siarki, metan). Wysoki poziom tych zanieczyszczeń w dużych miastach często jest bezpośrednią konsekwencją występowania alergii, astmy, zapalenia zatok, chorób płuc, serca, a nawet śmierci.

Zadaniem maski antysmogowej jest filtrowanie tych nieczystości i niedopuszczanie do tego, by dotarły do układu oddechowego osoby, która ją nosi. Dlatego też sercem każdego produktu ochronnego jest filtr. Najpopularniejszym jego rodzajem jest typ Hepa, który wyróżnia się wysoką skutecznością działania. Jego strukturę wypełniają elektrostatycznie naładowane włókna, które przyciągają nawet bardzo małe cząsteczki PM 10 i PM 2,5. Dlatego, jeśli się zastanawiasz, kiedy zacząć zakładać maskę antysmogową, odpowiedź ogólna jest jedna: zawsze, kiedy masz do czynienia z zanieczyszczeniami powietrza.

Kiedy nosić maskę antysmogową?

Maskę antysmogową polecamy zakładać zawsze, gdy przebywasz w środowisku o dużym natężeniu smogu i innych zanieczyszczeń. Warto się w nią zaopatrzyć jeśli:

  • Masz alergie, cierpisz na astmę, przewlekłe zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok itd.
  • Uprawiasz sport, np. biegasz lub jeździsz na rowerze w przestrzeni miejskiej (ulice, parki).
  • Przemieszczasz się na pieszo wśród ruchu samochodowego lub podróżujesz komunikacją publiczną.
  • Pracujesz na ulicy (ogrodnicy, sprzątaczki, brukarze itd.) i spędzasz wiele godzin w narażeniu na zanieczyszczenie powietrza.
  • Przebywasz podczas pracy w zamkniętych halach przemysłowych, kopalniach, żwirowniach itd.
  • Wyjeżdżasz do miasta lub kraju, w którym jest duży smog.

W ostatnim czasie zakładanie masek stało się również konieczne w związku z pandemią koronawirusa. Dlatego skutecznie filtrujące maski antysmogowe są dobrą ochroną przed zakażeniem. Warto je zakładach przebywając w pociągu, samolocie, na dworcu, w przychodni, a także w sklepie i wszystkich innych zatłoczonych miejscach.

Dlaczego warto wybrać maseczkę antysmogową Respro?

Jeśli chodzi o wybór maski antysmogowej, najlepiej postawić na markę z długoletnią tradycją i wysoką jakością. Pierwsze produkty dla ochrony przed zanieczyszczeniami zostały wyprodukowane przez Respro w Wielkiej Brytanii w 1993 roku. Ich wygląd z czasem ewoluował. Dziś spokojnie możesz dopasować maskę antysmogową do dowolnej stylizacji. Czy to garnitur, czy wyjątkowa suknia, strój sportowy lub do pracy – zawsze znajdziesz coś dla siebie.

Oprócz ciekawego wzornictwa Respro oferuje filtry wyprodukowane z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii i najwyższej jakości materiałów. Można je podzielić na trzy podstawowe typy:

  • submikronowe filtry Hepa-Type – skutecznie wyłapują cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra (PM 2.5) oraz zanieczyszczenia o rozmiarze większym niż 0,3 mikrometra,
  • węglowe filtry DACC – zatrzymują m.in. kwaśne gazy, tlenki i dwutlenki azotu, dwutlenki siarki oraz aerozole, które pochodzą z emisji spalin samochodowych lub palenia w piecach.
  • filtry kombinacyjne, które skonstruowane są zarówno z powłoki Hepa-Type, jak i DACC.

W związku z tak szerokim zastosowaniem można nosić maseczki antysmogowe Respro w różnych sytuacjach i zanieczyszczonych środowiskach.

Maseczki antysmogowe – podsumowanie

Biorąc pod uwagę stale pogarszającą się jakość powietrza i zagrożenie wirusami, maseczki antysmogowe warto nosić zawsze, gdy przebywasz poza czystymi, zielonymi terenami (góry, lasy, morze). W pozostałych przypadkach, a zwłaszcza w zatłoczonych miastach i miejscach pracy, lepiej chronić swoje zdrowie i zakładać maskę.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą produktów Respro. Jeśli masz problem z doborem odpowiedniej maski antysmogowej, skonsultuj się z naszymi ekspertami.

pixel