Kluczowe Punkty dotyczące Maski

2016-02-18
Kluczowe Punkty dotyczące Maski

PUNKT 1 Czy zapewnia skuteczne uszczelnienie?

Najważniejszy punkt:

Aby maska antysmogowa działała poprawnie musi zapewnić uszczelnienie w obszarze nosa i ust. Wdychane powietrze musi przejść przez materiał filtracyjny w celu usunięcia zanieczyszczeń poprzez fizyczne wyłapanie lub adsorpcję gazu albo cząsteczek pary. Zacisk nosa, zazwyczaj jest to taśma aluminiowa do zagięcia między nasadą nosa a kością policzkową, jest istotnym elementem wymagany aby utworzyć prawidłowe uszczelnienie.

Brak takiego uszczelnienia umożliwi niefiltrowanemu powietrzu przedostać się do maski i układu oddechowego. Jest to znane jako przeciek wewnętrzny.

Uniwersalny rozmiar maski nie mógłby zapewnić prawidłowego uszczelnienia i dopasowania, a taka maska byłaby bezużytecznym produktem lądującym od razu w koszu. Podobnie do rozmiaru butów, jedna wielkość nie pasuje dla wszystkich.

PUNKT 2 Czy materiał filtracyjny jest zgodny ze specyfikacją?

Materiały filtracyjne dzielimy na dwie kategorie:

Pierwszy to umiejętność usuwania cząstek stałych zawieszonych w gazie. Zazwyczaj są to cząstki stałe z emisji spalin i pyłki kwiatów. Typ filtru jest zazwyczaj nietkanym materiałem wykonanym z miliona spojonych włókien. Są one naładowane elektrostatycznie, zarówno dodatnio jak i ujemnie (podobnie jak podczas czesania włosów), aby cząstki, które przechodzą przez strukturę filtru były przyciągane i fizycznie przetrzymywane w matrycy materiału. Im mniejsza cząsteczka, tym większa siła przyciągania, co oznacza że materiały, które są naładowane elektrostatycznie mogą z łatwością wyłapywać drobne pyły respirabilne, które występują w powietrzu w naszych miastach.

Z faktu iż został on opracowanym przez Struktury Obronne w Wielkiej Brytanii, ten rodzaj materiału filtracyjnego nie jest tani. Więc jeśli kupujesz produkt, który wydaje się być tani i jest napisane, że usuwa cząsteczki do 0.3 mikrona, wówczas występuje możliwość że będzie zatrzymywać jedną lub dwie cząsteczki ale nie ich miliony, które faktycznie będą przenikać. Uwaga! Jeśli materiał nie jest poparty wynikami badań, przeprowadzonych testów, oznacza to że prawdopodobnie nie będzie działać poprawnie.

Drugi typ filtru jest to materiał Aktywnego Węgla Drzewnego. Posiada możliwość filtrowania (adsorbowania) gazów i pary. Podobnie jak pozostałe, jeśli jest tani wówczas występuje możliwość że jest to materiał wykonany z czarnej tkaniny przypominającej wyglądem materiał Aktywnego Węgla Drzewnego (dalekowschodnie kopie produktów są z tego znane) albo jest to tkanina impregnowana proszkiem węglowym. Występuje znaczna różnica między możliwością filtracji materiału z przyklejonym proszkiem węglowym a Tkaniną Aktywnego Węgla Drzewnego (D.A.C.C), który jest 100% węglem aktywowanym.

Mają one zastosowanie w powietrzu stałym czyli statycznym powietrzu, ale gdy powietrze jest przenoszone, gdy np. wdychasz powietrze do płuc, nie są one odpowiednie. W miejskim zanieczyszczeniu najlepszym materiałem do wykorzystania jest DACC (Materiał Dynamicznego Węgla Aktywnego). Materiał ten jest 100% węglem aktywowanym, który może pochłaniać gazy i pary na poziomie molekularnym i w bardzo szybko sposób. Produkowany jest na licencji, opracowany przez Brytyjskie Struktury Obronne. Materiał ten został przebadany przy szeregu gazów i par, które zostały wymienione na naszej stronie internetowej.

PUNKT 3 Wygoda

Idealna maska byłaby taka, którą nie odczuwamy że nosimy

Celem wygody jest właśnie zapewnienie braku odczucia noszenia maski. Podobnie jak w przypadku skarpetek na stopach, zapominasz że masz je na sobie. To samo tyczy się naszego dążenia do zapewnienia wygody.

Wydychane powietrze zawiera trzy składniki, które nie są odpowiednie dla ponownego wdechu, a jedynie zwiększają uczucie dyskomfortu. Przy wydechu gorąco, para wodna i dwutlenek węgla, wszystko to jest wytwarzane i potrzebne do wydalenia przed ponownym wdechem. Tak więc skupiono szczególną uwagę aby te składniki nie przechodziły przez filtr, tylko były odprowadzane przez zawory wydechu. Zawory te otwierają się tylko w jedną stronę. Zamykają się automatycznie podczas wdechu i otwierają podczas wydechu. Są to proste elementy maski, ale jak skuteczne i potrzebne, niewymagające wymiany. Powodem dlaczego chcemy, aby powietrze było wydychane przez zawory jest fakt iż należy zapobiec nasączeniu filtru parą wodną, ponieważ to utrudni ponowny wdech, a względne ciśnienie wsteczne wydychanego powietrza, w tym gorąco i para wodna, zostanie odparte w obszarze nosa i ust, niczym gorące powietrze gdy wysiadamy z samolotu na lotnisku w bardzo gorącym klimacie.

Wygoda jest ważna, gdyż jeśli maska sprawia ci dyskomfort podczas podróży, prawdopodobnie odłożysz ją na bok. Tak więc wybierając maskę weź pod uwagę następujące punkty:

  • Właściwa filtracja dla środowiska, w którym chcesz używać maski
  • Właściwy rozmiar odpowiadający twojej wielkości twarzy i kształtu
  • Prawidłowy dobór zaworów do wykonywanej pracy ? siedząc na kanapie nie potrzebujemy zaworów; natomiast jadąc na rowerze przez miasto jak najbardziej są nam one potrzebne!
  • Poprawny montaż zapewniający, że możesz oddychać bez zakłóceń przez nos i/albo usta.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2016
pixel