Maska przeciwsmogowa – czy przyda się również poza miastem?

2021-06-30

Maska antysmogowa, z założenia, ma chronić przed smogiem. To zjawisko atmosferyczne jest kojarzone przede wszystkim z dużymi, mocno zakorkowanymi i zanieczyszczonymi miastami. I rzeczywiście, w nich ryzyko ekspozycji na pył zawieszony czy inne szkodliwe substancje może być wysokie. Ale czy tylko tam? Niekoniecznie! Maska przeciwsmogowa poza miastem może się przydać równie mocno. Zobacz, dlaczego.

Maska antysmogowa poza miastem – dlaczego to ma sens?

Gdy przyjrzeć się statystykom, można z łatwością zauważyć, że najbardziej zanieczyszczone na świecie są duże miasta. W 2020 roku za miejsce o najgorszej jakości powietrza zostało uznane chińskie Hotan, a kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce zajmują indyjskie metropolie, takie jak Ghaziabad, Boida, Lucknow, czy Delhi. Tu można mówić o ekstremalnym poziomie zanieczyszczeń, bardzo szkodliwym dla ludzkiego zdrowia. Warto mieć jednak świadomość, że również poza silnie zurbanizowanym obszarem w powietrzu mogą się unosić szkodliwe dla organizmu substancje.

Wystarczy pomyśleć o polskich małych miasteczkach czy wioskach, gdzie – mimo coraz intensywniejszej promocji ekologicznych rozwiązań – nadal w wielu miejscach zimą pali się plastikiem czy innymi materiałami, które zanieczyszczają powietrze. Dym, który powstaje w efekcie, unosi się dookoła i choć na skalę globalną nie jest może aż tak szkodliwy jak zanieczyszczenia z dużych miast, stanowi zagrożenie dla okolicznych mieszkańców. Wyobraź sobie, że przebywasz w takiej okolicy i zapragniesz pobiegać na zewnątrz zimą, podczas gdy mieszkańcy pobliskich domów zaczęli dogrzewać budynki paliwami emitującymi szkodliwe spaliny. To jedna z tych sytuacji, w których maska antysmogowa poza miastem jest absolutną koniecznością. Nie ma co do tego nawet najmniejszych wątpliwości.

To jednak nie wszystko. Maska przeciwsmogowa poza miastem przydaje się również, ponieważ:

  • powietrze jest zanieczyszczane również przez chemikalia wydzielające się z zastosowanych sztucznych nawozów i pestycydów, powszechnie używanych na polach uprawnych,
  • szkodliwe związki są również generowane przez obiekty, w których prowadzi się przemysłową hodowlę zwierząt,
  • niebezpieczne dla zdrowia mogą być także alergeny wziewne, w tym np. pyłki traw i drzew, które unoszą się na większą skalę poza miastem.

Właśnie dlatego, zwłaszcza jeśli jesteś osobą aktywną, a Twoje drogi oddechowe są wrażliwe, maska antysmogowa poza miastem może być dla Ciebie obowiązkowym akcesorium.

Jaka maska przeciwsmogowa poza miastem sprawdzi się najlepiej?

Poza miastem warto postawić na maskę przeciwsmogową, która z jednej strony zapewni niski opór powietrza (a co za tym idzie – komfort oddychania), a z drugiej poradzi sobie ze wszystkimi typowymi zanieczyszczeniami unoszącymi się w atmosferze. W tej roli spiszą się np. maski antysmogowe Respo, które zostały wyposażone m.in. w innowacyjne zawory, które sprzyjają komfortowemu oddychaniu, a jednocześnie nie osłabiają ochrony. Istotny jest również bardzo wysoki poziom filtracji gwarantowanych przez wewnętrzne filtry, wzbogacone o technologie:

  • L-Resistance-Hepa-Type – specjalna włóknina naładowana elektrostatycznie „przyciąga” cząsteczki stałe z powietrza, zarówno PM 10 i PM 2,5, charakterystyczne dla smogu, jak i drobinki o bardzo małej średnicy (PM 0,2). Oznacza to, że taki filtr radzi sobie również z typowymi alergenami wziewnymi;
  • DACC, czyli warstwa z aktywnym węglem dynamicznym, zabezpieczającym przed szkodliwymi aerozolami oraz substancjami takimi jak tlenki, kwaśne gazy czy spaliny.

Wybierając odpowiednią dla siebie maskę, zwróć uwagę na:

  • obecność wymiennych filtrów, których typ możesz dopasować do bieżących potrzeb (np. wymieniając wkład wewnętrzny gdy poruszasz się w mieście lub poza nim),
  • materiał wykonania czaszy – powinien zapewniać dobrą przepuszczalność powietrza oraz wilgoci, a przede wszystkim zapewniać komfort noszenia i brak podrażnień,
  • możliwość wyregulowania maski – tak, aby idealnie dopasowała się do twarzy, bez ucisku i komplikacji.

Przyjrzyj się kolekcji masek Respro i wybierz tę, która najlepiej sprawdzi się dla Ciebie poza miastem!

pixel