Maski antysmogowe a maski treningowe

2018-02-09
Maski antysmogowe a maski treningowe

Można z całą pewnością powiedzieć, że maski antysmogowe na dobre zagościły na sklepowych półkach, w ofercie wielkich sieci sklepów czy na ulicach polskich miast. Pewną nowością natomiast są maski treningowe, które dopiero torują sobie drogę na polskim rynku i budzą pewnego rodzaju ciekawość, a wygląd i  słowo ,,maska” w nazwie powoduje pojawianie się pytań czy to produkty podobne, czy może sprawdzą się w takich samych sytuacjach, czy odpowiadają podobnym potrzebom oraz dla kogo są przeznaczone.

Maski antysmogowe

Fot. Michał Kubiak w masce antysmogowej Respro

Maski antysmogowe służą przede wszystkim w celu ochrony zdrowia przed wdychaniem zanieczyszczeń, które unoszą się w powietrzu, trzeba tu wskazać na pyły zawieszone, dym, związki chemiczne i inne substancje, których chcemy uniknąć, zwłaszcza w okresach, gdy poziomy stężeń tych substancji rosną. Dlatego też głównym celem używania masek antysmogowych jest odpowiednie filtrowanie powietrza, które zapobiegnie dostawaniu się do płuc zarówno szkodliwych substancji jak i  alergenów, co ma ogromne znaczenie dla osób, które odczuwają negatywne skutki związane z ich wdychaniem. Oczywiście istnieją także maski antysmogowe, które zostały stworzone z myślą o  osobach, które uprawiają sport na wolnym powietrzu, dzięki specjalnym zaworom i filtrom zapewniona jest maksymalna filtracja, która pozwala na komfortowe oddychanie w trakcie wzmożonego wysiłku. Przy doborze maski należy pamiętać o tym, że produkty określane mianem masek uniwersalnych, nie będą chroniły w takim stopniu w jakim można tego oczekiwać od produktów stworzonych z uwzględnieniem rodzaju wykonywanej aktywności czy środowiska w  którym maska ma być używana. Maski antysmogowe Respro zostały stworzone z myślą o  różnorodnych potrzebach, zostały dostosowane do różnych rodzajów aktywności, dlatego też w  ofercie tego producenta można znaleźć maski do codziennego użytku czy maski przeznaczone dla alergików.

MASKI TRENINGOWE

Fot. Michał Kubiak w masce treningowej Training Mask  

Maski treningowe są pewną nowością na polskim rynku. Coraz częściej korzystają z nich zawodnicy, trenerzy czy pasjonaci sportu, którzy pragną z ich pomocą poprawiać swoje wyniki w  przeróżnych dyscyplinach. Bardzo często w rozmowach o tego typu maskach pojawia się pytanie czy maski te mają imitować trening w warunkach wysokogórskich, jednak jest to pewien skrót myślowy. Na to zagadnienie należy odpowiedzieć przecząco, maska w żaden sposób nie jest w stanie imitować warunków, które można zaobserwować na wyższych wysokościach, które związane są z  innym ciśnieniem powietrza oraz niższą zawartością tlenu. Maska ma za zadanie zwiększyć opór przy oddychaniu, co pomaga rozwijać mięśnie oddechowe, a co za tym idzie zwiększa wydolność, a  taki sam trening wykonywany już bez maski nie sprawi nam aż takiego wysiłku i trudności, co będzie miało znaczenie zwłaszcza dla osób, które przygotowują się do różnego rodzaju startów.

Fot. Michał Kubiak w masce treningowej Training Mask

Wiodącym producentem masek treningowych na polskim rynku jest amerykańska firma Training Mask, która posiada w swojej ofercie dwie generacje masek : 2.0 i 3.0. Różnią się one nieco budową i wyglądem, jednak ich funkcja jest taka sama, dzięki systemowi regulowanych lub wymiennych otworów mają powodować wzmacnianie mięśni oddechowych, a co za tym idzie zwiększenie skuteczności i  efektywności treningów. Są one idealnym dodatkiem treningowym dla osób średnio i bardzo zaawansowanych, które chcą poprawić swoje wyniki albo po prostu urozmaicić treningi. Maski treningowe świetnie sprawdzają się w różnych dyscyplinach sportowych, cenione są przez zawodników sztuk walki, biegaczy czy osoby trenujące kolarstwo. Jednym z często zadawanych pytań w ostatnim czasie jest czy maski treningowe Training Mask chronią także przed smogiem, niestety nie, nie posiadają one filtrów, które pochłaniałyby szkodliwe pyły i substancje dlatego też w  okresie przekroczonych norm zanieczyszczeń trenowanie w tego typu masce nie będzie chroniło użytkownika. W takiej sytuacji natomiast świetnie sprawdzą się maski antysmogowe przeznaczone do użytku sportowego, należy tu zwłaszcza polecić takie modele masek Respro jak Cinqro czy Sportsta, które dzięki odpowiednim filtrom i zaworom pomagają odpowiednio filtrować wdychane powietrze, którego osoba uprawiająca aktywność fizyczną na wolnym powietrzu potrzebuje dużo więcej niż przykładowo osoba spacerująca. Dzięki stosowaniu masek treningowych Training Mask zwiększa się objętość płuc a także wytrzymałość fizyczna i kondycja. Dodatkowo to od użytkownika maski zależy stopień oporu powietrza, zmuszeni do wydajniejszego i mocniejszego wdechu zwiększa się pojemność płuc i następuje efektywniejszy zużywanie tlenu. Maski treningowe można znaleźć na oficjalnej stronie Training Mask: www.trainingmask.pl

PODSUMOWANIE

Mimo pewnych podobieństw w wyglądzie, maski antysmogowe i maski treningowe stworzone zostały do zaspokajania różnych potrzeb, ochrona przed smogiem a chęć poprawy wyników sportowych czy wzmocnienie mięśni oddechowych nie mogą być uznane za jednakowe. Maski antysmogowe polecane są dla osób w każdym wieku, tak naprawdę jedynym warunkiem jest chęć ich noszenia. Z kolei maski treningowe polecane są dla osób, które pierwsze kroki w uprawianiu sportów mają już jakiś czas za sobą, są świadome działania i zastosowania takich narzędzi treningowych. Sprawdzają się zarówno przy aktywnościach na siłowni czy crossfitowym boxie, ale także mogą zainteresować wielbicieli uprawiania sportu na wolnym powietrzu, jednakże jak już wspominałam, należy pamiętać, że nie są one wyposażone w system odpowiednich filtrów i z tego powodu nie ochronią nas przed wdychaniem smogu.

Autor: Róża Martynowska

Już teraz zapoznaj się z ofertą i wybierz coś dla siebie. Postaw na Respro!

Pokaż więcej wpisów z Luty 2018
pixel