Maski antysmogowe

2018-01-17
Maski antysmogowe

Od kilku lat problem zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest obecny w mediach, debacie publicznej czy w codziennych rozmowach. Z powodu gospodarki opartej na węglu i braku inwestycji w tzw. zieloną energię, Polska jest nazywana europejską stolicą smogu. W 2016 roku Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała listę 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, z których aż 33  położone są na terytorium Polski. Trzeba zaznaczyć, że smog nie jest problemem, jak mogłoby się wydawać, jedynie dużych miast, na wspominanej liście Kraków wyprzedzają takie miasta jak Żywiec, Pszczyna, Rybnik czy Opoczno. Spaliny samochodowe, pyły zawieszone czy związki chemiczne niewątpliwie wpływają negatywnie na zdrowie każdego z nas, dlatego tak ważna jest ochrona przed tymi negatywnymi czynnikami. Coraz więcej osób interesuje się kwestią zanieczyszczeń, powstaje wiele akcji społecznych związanych chociażby z monitorowaniem jakości powietrza w miastach czy inicjatyw ustawodawczych, jednakże wiele z tych działań ma charakter długofalowy, a ich efekty będziemy mogli odczuć zapewne dopiero za kilka lat. Ważniejszym zagadnieniem jest jak możemy działać tu i teraz, aby zapewnić sobie maksymalną ochronę. Odpowiedzią są maski antysmogowe, które na dobre zagościły na ulicach polskich miast, w okresie zimowym stają się nieodłącznym elementem garderoby, pozwalając na komfortowe oddychanie w drodze do pracy, na spacerze czy w czasie aktywności fizycznych. Ich popularność rośnie, a widok osoby w masce przestał być czymś nadzwyczajnym. Budzą ciekawość i cieszą się zainteresowaniem, ale pojawia się także wiele pytań związanych z ich produkcją, wyborem odpowiedniego modelu czy użytkowaniem.

Działanie maski antysmogowej i jej przeznaczenie

Podstawowym zadaniem maski antysmogowej jest zapobieganie dostawaniu się do płuc szkodliwych substancji i  zanieczyszczeń, co jest to możliwe dzięki filtrom, które pozwalają komfortowo oddychać przefiltrowanym powietrzem. Osoby, które spędzają czas na wolnym powietrzu, dojeżdżając do pracy czy szkoły, udając się na spacer czy chcąc wykonywać różne aktywności fizyczne, w dni w których normy zanieczyszczeń są przekroczone, a oddychanie jest utrudnione i niekomfortowe, powinny zdecydować się na zakup takiego produktu, aby w jak największym stopniu chronić swoje zdrowie.

Wybór maski

 

 

Dokonując wyboru maski antysmogowej należy kierować się kilkoma czynnikami. Pierwszym i  jednym z  najważniejszych jest wybranie odpowiedniego rozmiaru, jedynie odpowiednio dopasowana maska, która zapewni maksymalne uszczelnienie, może spełniać najlepiej swoje zadanie. Maski antysmogowe Respro produkowane są w czterech rozmiarach : S, M, L, oraz XL, co pozwala na odpowiednie dopasowanie do twarzy użytkownika. Ponadto należy zwrócić uwagę na typ maski i używanie jej zgodnie z przeznaczeniem, które jest sugerowane przez producenta. Topowi producenci, do których niewątpliwie należy zaliczyć markę Respro, posiadają w swojej ofercie maski antysmogowe przeznaczone do określonego typu aktywności. Istnieją maski przeznaczone do codziennego użytku, które najlepiej sprawdzają się przy aktywnościach, które nie są związane z dużym wysiłkiem fizycznym, dobrze sprawdzą się podczas spacerów czy w czasie podróżowania komunikacją miejską. Antysmogowe maski sportowe są przeznaczone dla osób, które uprawiają sport na wolnym powietrzu, a w związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na tlen i  wyższą częstotliwością oddychania potrzebują zwiększonej ochrony z jednoczesnym zapewnieniem odpowiedniej ilości powietrza. Szeroka gama produktów Respro przeznaczonych do różnego rodzaju aktywności, pozwala na zdecydowanie lepsze dopasowanie maski w  zależności od potrzeb, niż używanie masek określanych jako uniwersalne. Czynnikiem ważnym dla użytkowników jest także okres użytkowania, chcemy aby przedmioty, które kupujemy służyły nam przez dłuższy czas. Shell masek Respro jest wykonany z najwyższej jakości neoprenu, co wraz z prawidłowym użytkowaniem, przekłada się na długi okres użytkowania, a maska antysmogowa Respro będzie nam służyła z pewnością dłużej niż tylko jeden sezon. Firma Respro została założona w Wielkiej Brytanii i tam też odbywa się produkcja wszystkich jej produktów, doświadczenie i wysokie standardy powodują, że produkty tej marki można określić mianem produktów premium, a o jakości świadczą także certyfikaty i świadectwa jakości. Niezwykle ważnym atutem masek Respro jest szeroka gama kolorystyczna, która pozwala na dobór maski w  ulubionym kolorze czy wzorze przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności.

Filtry i zawory czyli serce maski

Najważniejszymi elementami masek antysmogowych są filtry i zawory, to właśnie dzięki nim możemy ograniczyć wdychanie zanieczyszczonego powietrza i cieszyć się odpowiednią ilością dostarczanego tlenu w czasie wykonywanych aktywności. W maskach antysmogowych Respro wykorzystuje się trzy rodzaje filtrów : Hepa-Type, DACC oraz filtry kombinacyjny. Filtr Hepa-Type dzięki naładowanym elektrostatycznie włóknom, pozwala na wyłapywanie drobinek o średnicy mniejszej od 2,5 mikrometra (PM  2.5), a w przypadku drobinek o średnicy większej niż 0,3 mikrometra ich skuteczność wynosi niemalże 99,9%. Filtry DACC posiadają warstwę aktywnego włókna węglowego, zatrzymują szkodliwe substancje takie jak kwaśne gazy czy dwutlenek siarki oraz wiele innych. Nie chronią one jednak przed pyłami PM  2.5.  Filtry kombinacyjne są skonstruowane zarówno z warstwy Hepa-Type jak i warstwy DACC co pozwala na maksymalną ochronę, zarówno przed pyłami i cząstkami stałymi jak i innymi szkodliwymi substancjami zawartymi w powietrzu. Wykorzystanie filtrów kombinacyjnych pozwala na ochronę przed najszerszym spektrum zanieczyszczeń.

Filtry używane w maskach antysmogowych Respro są kompatybilne z wszystkimi modelami masek, w każdej z nich można użyć dowolnego filtra. Ponadto rozmiary filtrów odpowiadają rozmiarom masek, jedynym wyjątkiem są maski w rozmiarze S, w których wykorzystywane są filtry w rozmiarze M. Okres użytkowania filtrów wynosi około 70 godzin aktywnego używania. Ponadto ze względów higienicznych zaleca się ich wymianę co około 4-6 tygodni. Dodatkowo filtr należy wymienić jeśli na wewnętrznej jego stronie zauważymy zabrudzenia albo jeśli czujemy opór w czasie oddychania.

Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii filtry firmy Respro charakteryzują się mniejszym oporem oddychania, co przekłada się na wysoki komfort ich użytkowania, co jest niezwykle ważne zwłaszcza jeśli poszukujemy maski antysmogowej, która ma nam towarzyszyć przy uprawianiu sportu na wolnym powietrzu.

Kolejnym ważnym elementem maski antysmogowej są zawory, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. W maskach antysmogowych Respro stosowane są zawory sportowe – Powa i Powa Elite oraz zawory Techno, które są stosowane w maskach przeznaczonych do codziennego użytku. To właśnie rodzaj zaworów w głównej mierze przesądza o zastosowaniu maski, to od nich zależy ile powietrza przepływa przez maskę, co ma decydujące znaczenie dla osób, które masek antysmogowych potrzebują do uprawiania aktywności fizycznej. Zawory sportowe pozwalają na szybsze odprowadzanie dwutlenku węgla, ciepła oraz pary wodne. Tak jak w przypadku filtrów, zawory są kompatybilne z każdą maską, w każdym modelu możemy używać każdego rodzaju zaworów, a dodatkowo są one produkowane w uniwersalnym rozmiarze.

Podsumowanie

Jeszcze kilka lat temu osoba nosząca maskę mogła spotykać się z ciekawymi spojrzeniami przechodniów budząc bardzo różne emocje. Aktualnie maski antysmogowe są o wiele bardziej popularne, w  okresie zimowym mało kogo już dziwi taki widok na ulicach polskich miast. Szeroka gama kolorystyczna, liczne wzory masek Respro, pozwalają na dopasowanie ich do własnego stylu. Oprócz ochrony zdrowia, która jest podstawowym zadaniem stawianym maskom antysmogowym, można zyskać także kolorowy designerski dodatek, który z pewnością sprawi, że nie pozostaniesz niezauważony. Maski antysmogowe Respro są niezwykłym połączeniem nowoczesnej technologii, najwyższej jakości materiałów oraz niesamowitego designu co pozwala na maksymalną ochronę przed zanieczyszczeniami w kombinacji z wygodą i oryginalnym wzornictwem.

Autor: Róża Martynowska 

Już teraz zapoznaj się z ofertą i wybierz coś dla siebie. Postaw na Respro!

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2018
pixel