Okulary parują kiedy noszę maskę – co robić?

2021-07-29
Okulary parują kiedy noszę maskę – co robić?

Noszenie masek bardzo często wiąże się z poważnym problemem, który dotyka osoby noszące okulary. Pod wpływem wydychanego, ciepłego powietrza na szkłach gromadzi się para wodna. W ten sposób okulary są całkowicie zamglone, a użytkownik maseczki nie widzi, co znajduje się przed nim. Problem ten pojawia się zarówno zimą, jak i podczas wchodzenia do pomieszczeń o innych temperaturach. Jak sobie z nim poradzić?

Maska antysmogowa a parujące okulary

Noszenie maseczki przez osoby korzystające z okularów może być mało komfortowe. W dobie pandemii wielu ludzi przekonało się, że oddychanie w ten sposób powoduje parowanie szkieł, co w konsekwencji stanowi ogromny problem w trakcie spacerowania zimą. Szczególnie w tym okresie trzeba jednak zabezpieczać się przed zanieczyszczeniami w powietrzu, na co pozwala maska antysmogowa. Parujące okulary w jej przypadku wcale nie muszą być problemem, ale konieczne jest wybranie produktu wysokiej jakości.

W maskach od sprawdzonych producentów stosuje się technologie, które pozwalają na zupełne wyeliminowanie problemu parowania szkieł. Są to takie rozwiązania, jak:

  • Valve Pivot – system mocowania zaworu, który przekierowuje powietrze w taki sposób, by nie powodowało parowania okularów,
  • S-2 Aluminium Clip – aluminiowy nosek pozwalający na zachowanie szczelności maski w okolicach nosa.

Maska dopasowana do twarzy danej osoby

Jeśli chodzi o noszenie maski, okulary parują głównie w sytuacji, gdy gorące, wydychane powietrze wydostaje się górą. Z tego powodu produkt musi być odpowiednio dopasowany do twarzy danej osoby. W niskiej jakości maskach nie stosuje się rozwiązań, które pozwalają na uzyskanie uniwersalnej formy idealnie przylegającej do skóry. Z tego powodu w celu zapewnienia komfortu użytkowania warto postawić na produkty z wyższej półki, stworzone z wykorzystaniem odpowiednich technik.

W maskach antysmogowych od Respro możesz znaleźć takie rozwiązania poprawiające komfort użytkowania produktu, jak:

  • Velcro™ Fastener – rzep pozwalający na regulowanie kształtu maski, dostosowując go do twarzy,
  • Comfort Filter – filtr przylegający do materiału w taki sposób, by nie krępować ruchów twarzy,
  • Neotex™ – neopren zaprojektowany w taki sposób, by dopasowywać się do kształtu twarzy i zapewniać komfort noszenia maski,
  • Anatomic Shell Shape – kształt maski dopasowujący się do twarzy danego użytkownika.

Współczesnych technologii pozwalających na zapewnienie przylegania maski do twarzy jest znacznie więcej. W dobrych produktach stosuje się je w celu zapobiegania sytuacji, w której przez szczeliny między materiałem a skórą przedostają się zanieczyszczenia. W ten sposób gorące, wydychane powietrze nie wydostaje się bokiem lub górą, a więc nie powoduje parowania szkieł. Takie rozwiązania zwiększają również komfort noszenia maski. Jest to bowiem idealny pomysł w sytuacji, gdy uprawiasz aktywność fizyczną na podwórku. Maski antysmogowe pozwalają na zabezpieczenie się przed przenikaniem szkodliwych zanieczyszczeń do płuc. W trakcie treningów oddech jest znacznie szybszy, dlatego aktywne osoby noszące okulary powinny zdecydować się na takie rozwiązanie.

Inne sposoby na poradzenie sobie z parowaniem okularów podczas noszenia maski

Jeśli korzystasz z maski, która nie ma wspomnianych rozwiązań, warto podciągnąć ją na tyle wysoko, by znalazła się pod dolną krawędzią okularów. W ten sposób zapobiegniesz wydostawaniu się powietrza bezpośrednio w kierunku szkieł. Nie wszystkie maski pozwalają jednak na taki krok, dlatego czasem lepiej postawić na droższy, ale lepszy model, który jest odpowiednio wyprofilowany.

Istnieją także specjalne preparaty, którymi należy pokryć szkła. Zawierają one bowiem substancję hydrofobową, odpychającą parę wodną. Nie należy korzystać z domowych rozwiązań, takich jak pokrywanie okularów pianką do golenia czy płynem do mycia luster. Takie produkty mogą zawierać bowiem substancje, które będą niszczyć powłoki zastosowane na szkłach. Z tego powodu w sytuacji, gdy nie możesz poradzić sobie z parowaniem okularów, warto zdecydować się na specjalne preparaty.

pixel