Przeciwwskazania do noszenia maski antysmogowej

2021-10-28
Przeciwwskazania do noszenia maski antysmogowej

Pogarszająca się jakość powietrza w miastach, zwłaszcza w tzw. okresie grzewczym, nie zachęca do wyjścia z domu i swobodnego oddychania „świeżym” powietrzem. Mimo to wychodzić trzeba, więc najlepszą ochroną zdaje się założenie maski antysmogowej. I chociaż może ci się wydawać to najlepszym rozwiązaniem, to jednak są osoby, którym nie zaleca się zakładania takiej ochrony bez konsultacji lekarskiej. Kto nie powinien nosić maski antysmogowej? Sprawdź.

Przed czym chroni maska przeciwsmogowa?

Człowiek wdycha codziennie około 8 litrów powietrza. Szanse na dostanie się do ciała wszelkiego rodzaju niechcianych cząstek unoszących się w powietrzu i bardziej śmiercionośnych składników są dość wysokie. Noszenie maseczek antysmogowych stało się więc coraz bardziej powszechnym sposobem, w jaki ludzie próbują zmniejszyć narażenie na zanieczyszczenie powietrza podczas spacerów, jazdy na rowerze lub codziennego dojścia do pracy. Dobra maska z wymiennym filtrem chroni przede wszystkim przed zawiesiną dymu i spalin, a wraz z nią przed szkodliwymi związkami SO2 (dwutlenek siarki), CO2 (dwutlenek węgla), O3 (ozon) i NO2 (dwutlenek azotu) oraz zawieszonymi cząstkami stałymi (PM 10, PM 2,5 i PM 0,3). Oprócz tego w wysokiej jakości maskach można liczyć na ochronę przed alergenami, kurzem, aerozolami oraz wirusami.

Kiedy nosić maskę antysmogową?

Specjaliści zalecają noszenie maseczek antysmogowych podczas przebywania w środowisku miejskim lub innym, które obfituje w smog i inne zanieczyszczenia. W ostatnim czasie taka ochrona jest również zalecana do ograniczania rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz wirusów grypy. W ten sposób chronisz nie tylko siebie, ale i innych przed ewentualnym zarażeniem. Noszenie maski przeciwsmogowej zalecane jest m.in. w przypadku:

  • alergii na pyłki,
  • zapalenia zatok,
  • przemieszczania się zatłoczonymi ulicami miast,
  • podróżowania komunikacją miejską,
  • uprawiania sportu w przestrzeni miejskiej,
  • pracowania na obszarach zanieczyszczonych lub w miejscach, które charakteryzują się dużym zapyleniem,
  • spędzania wakacji lub wyjazdu służbowego do miejsca, w którym występuje duży smog.

Noszenie maseczki antysmogowej jest również zalecane w czasie przeziębienia, aby chronić innych przed roznoszeniem zarazków.

Maska antysmogowa – przeciwwskazania

Mimo dużej ochrony, którą oferuje dobra maska, nie wszyscy mogą bezpiecznie ją używać. Kiedy nie nosić maski antysmogowej? Zdaniem lekarzy nie powinno się jej zakładać dzieciom poniżej 10. roku życia, u których układ oddechowy jeszcze się rozwija. W tej sprawie najlepiej skonsultować się z lekarzem, który udzieli wskazówek i rad, czy mniejsze dziecko ma na tyle dobrze rozwinięte płuca, by móc swobodnie nosić maskę przeciwsmogową. Konsultacji lekarskiej warto również zasięgnąć w przypadku występowania chorób układu oddechowego (takich jak astma lub gruźlica) oraz przy osłabieniu mięśni międzyżebrowych lub przepony. Chociaż paradoksalnie to przy tych schorzeniach narażenie na złą jakość powietrza jest najbardziej szkodliwe, to jednak warto skonsultować się wcześniej ze specjalistą. Podobne zalecenia występują dla osób starszych, które szybko się męczą i mają na co dzień problemy ze swobodnym oddychaniem.

Wybierając maskę, pamiętaj o jakości filtra

Jeśli lekarz nie widzi większych przeciwwskazań do noszenia maseczki antysmogowej, warto pamiętać, że im lepszy filtr, tym swobodniej będzie ci się w niej oddychać. Szczególnie polecamy filtry wyposażone w warstwy Hepa-Type, które dają ochronę nie tylko przed cząstkami stałymi, ale również przed spalinami samochodowymi i przemysłowymi, kwaśnymi gazami oraz tlenkami. Pamiętaj również o regularnej wymianie i czyszczeniu powierzchni filtra, aby działał jak najskuteczniej. Czas jego używania jest szacowany na ok. 70 godzin. Jeśli jednak używasz maseczki w miejscach, których poziom zanieczyszczenia jest szczególnie wysoki lub uprawiasz w niej sport, twoje zapotrzebowanie na tlen się zwiększa, przez co czas użytkowania jednego filtra się skraca. Dlatego polecamy zakup zestawu filtrów, które wystarczą na dłuższy czas i kosztują mniej niż kupno pojedynczych sztuk.

pixel