Sposoby na radzenie sobie z zanieczyszczonym powietrzem

2021-04-28

Do niedawna zanieczyszczone powietrze kojarzyło się głównie z wielkimi aglomeracjami miejskimi. Obecnie coraz częściej informacje o wysokim stężeniu zanieczyszczeń w powietrzu pochodzą z mniejszych miejscowości. Brak wiatru i niskie temperatury w połączeniu z wysoką emisją szkodliwych substancji do atmosfery powodują powstanie smogu, który jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Jak sobie z nim radzić? Przede wszystkim korzystając z masek antysmogowych.

Czym powinny charakteryzować się skuteczne maski antysmogowe?

Każda maska antysmogowa wyróżnia się określoną żywotnością. W praktyce oznacza to maksymalną liczbę godzin używania. Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, są certyfikaty. Należy pamiętać, że zaświadczenia azjatyckie nie są tożsame z certyfikatami europejskimi. Z tego powodu warto szukać modeli zgodnymi z normą EN149:2001 + A1:2009 oraz regulacją 2016/425. Dlaczego jest to tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że europejskie normy są zdecydowanie bardziej restrykcyjne. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z wysokim stężeniem zanieczyszczeń w powietrzu, konieczne jest skuteczne zabezpieczenie. Filtr CE HT-250 Hepa-Type™ doskonale zatrzymuje zanieczyszczenia z dymu, pyłków, kurzu i spalin. Głównym elementem filtra są elektrostatycznie naładowane włókna, które niczym magnes przyciągają zanieczyszczenia zawieszone w powietrzu o średnicy nawet 0,02 mikrometra.

W jaki jeszcze sposób unikać zanieczyszczonego powietrza?

Wychodząc na spacery, warto unikać centrum miast i głównych arterii. To właśnie tam stężenie szkodliwych substancji w powietrzu jest najwyższe. Co ciekawe, wystarczy wyjechać kilka kilometrów za miasto, aby jakość powietrza znacząco się poprawiła. Kolejną praktyczną radą jest unikanie tak zwanych godzin szczytowych. W zależności od miasta przypadają one na różną porę dnia, niemniej jednak można przyjąć, że obowiązują pomiędzy 7:30 a 8:30 oraz 16:30 i 17:30. Wówczas największa liczba osób jedzie do pracy lub z niej wraca, dlatego stężenie zanieczyszczeń w powietrzu osiąga najwyższe wartości. Właśnie z tego powodu należy unikać tych godzin - zwłaszcza w okresach zimowych.

Oczyszczacze powietrza - co warto o nich wiedzieć?

Chcąc sprawdzić aktualny stan powietrza w danym mieście, warto skorzystać z jednej z darmowych aplikacji dostępnych na system operacyjny Android lub iOS. Gdy zanieczyszczenie powietrza przekracza dopuszczalne normy, wiele osób decyduje się na pozostanie w domach. Czy jednak powietrze znajdujące się w pomieszczeniach zamkniętych podczas smogu jest czyste? Niestety nie. Z tego powodu coraz większą popularnością cieszą się oczyszczacze powietrza. Urządzenia tego typu filtrują zarówno kurz, jak i sierść zwierząt oraz płytki zawieszone w powietrzu. Dzięki wykorzystaniu filtrów typu Hepa oraz filtrów węglowych skutecznie filtrują nawet bardzo zanieczyszczone powietrze. Decydując się na zakup takiego urządzenia, warto zwrócić uwagę na ich wydajność oraz posiadane certyfikaty. Kolejnym sposobem umożliwiającym czyszczenie powietrza wewnątrz pomieszczenia są niektóre rośliny. Popularna paprotka, sansewieria, a także skrzydłokwiat pochłaniają niebezpieczne związki chemiczne znajdujące się w powietrzu. Obecność roślin należy traktować jako dodatek, ponieważ same nie są w stanie oczyścić bardzo zanieczyszczonego powietrza.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
pixel