Uprawianie sportu w czasie smogu
Regularna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu ogranicza ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych. To fakt, z którym zgodzi się każdy lekarz i dietetyk. Oczywiście rodzaj i intensywność aktywności muszą być dopasowane zarówno do wieku, jak i płci, stanu zdrowia i ogólnej sprawności konkretnej osoby. Niestety coraz trudniej o świeże powietrze nie tylko w zatłoczonych aglomeracjach miejskich, ale również w mniejszych miejscowościach. Smog nie jest już problemem wyłącznie południa Polski, ale całego kraju. Szczególnie niebezpieczne są pyły zawieszone PM 2.5 i PM 10, które wraz z wdychanym powietrzem dostają się do organizmu. Czy zatem należy rezygnować z aktywności fizycznej w sytuacji, gdy dopuszczalne normy zanieczyszczenia powietrza niebezpiecznie zbliżają się do limitu lub go przekraczają?
Aktywność fizyczna w czasie smogu - odpowiednie przygotowanie
Dlaczego uprawianie sportu w czasie smogu niesie ze sobą tak duże ryzyko? Przede wszystkim dlatego, że wówczas do płuc trafia nieporównywalnie większa ilość powietrza (a co za tym idzie, niebezpiecznych substancji) niż podczas spoczynku. Uprawianie sportu bez odpowiedniego zabezpieczenia nie jest zalecane i może przynieść więcej szkód niż pożytku dla zdrowia. Osoby, które chcą trenować podczas smogu, powinny korzystać z odpowiednich masek filtrujących. Czym powinny wyróżniać się maski antysmogowe, aby zapewnić aktywnym osobom odpowiednią ochronę?
Antysmogowe maski sportowe - podstawowe informacje
Wybierając konkretny model sportowej maski antysmogowej, warto przede wszystkim skupić się na filtrach. To one są głównym wyznacznikiem jakości maski. W trakcie smogu zanieczyszczenie powietrza jest tak duże, że odpowiednią ochronę zapewnią wyłącznie maski sportowe wyposażone w wysokiej jakości filtry typu Hepa lub kombinacyjne. Dzięki nim powietrze, które trafi do płuc, będzie wolne od szkodliwych substancji. Regulowany pasek nagłowny pozwala na idealne dopasowanie sportowej maski do każdego kształtu twarzy.
W jaki sposób działają filtry w maskach sportowych?
Filtr Hepa-Type™ wykorzystuje włókna charakteryzujące się elektrostatycznym naładowaniem. Dzięki nim cząstki zanieczyszczeń, a także pyłu oraz kurzu są przyciągane do włókien filtra niczym magnes i zostają tam na zawsze. Filtr DACC™ działa w oparciu o aktywny węgiel. Jego głównym zadaniem jest przechwytywanie szkodliwych substancji zawartych w spalinach samochodowych. Chroni użytkowników przed wdychaniem zarówno kwaśnych gazów, jak i węglowodorów, które stanowią realne zagrożenie dla zdrowia. Niektóre maski sportowe są wyposażone w filtry kombinacyjne łączące obie wyżej opisane technologie.