Wpływ smogu na seniorów

2022-03-21
Wpływ smogu na seniorów

Zła jakość powietrza i smog to coraz częstsze zjawiska w większości polskich miast. Konsekwencje zdrowotne ponoszą przede wszystkim najsłabsi członkowie społeczeństwa: dzieci, osoby chore i seniorzy. To właśnie ci ostatni nie zawsze zdają sobie sprawę z wpływu zanieczyszczeń na ich zdrowie. A skutki narażenia na smog mogą być dla nich tragiczne.

Smog – zmora współczesnych miast

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że ponad 4 mln zgonów rocznie na całym świecie jest spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza. Wiąże się to z rozwojem komunikacyjnym współczesnych miast, co oznacza, że ​​wzmożony jest ruch publiczny, transportowy i prywatny.

Prawda jest taka, że ​​większość nowoczesnych miast została zaprojektowana bardziej z myślą o potrzebach komunikacyjnych niż o ich mieszkańcach. Nie brano pod uwagę obaw związanych z jakością powietrza. W rzeczywistości 91% światowej populacji mieszka w miejscach, w których nie są spełnione poziomy jakości powietrza określone przez WHO. Wśród nich są osoby starsze, które stykając się ze smogiem w przestrzeni miejskiej, mogą fizycznie odczuwać jego skutki.

Wpływ smogu na organizm człowieka

Smog jest głównym zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców zatłoczonych miast oraz osób, które mieszkają blisko terenów przemysłowych. Nie tylko jest rakotwórczy, ale także zmniejsza pojemność płuc, zaostrza astmę i jest związany z przewlekłymi chorobami układu oddechowego. Ponadto powoduje niepłodność i cukrzycę typu 2 u dorosłych. Jest również powiązany z innymi schorzeniami, takimi jak otyłość, zapalenie ogólnoustrojowe, przyspieszone starzenie się komórek i demencja. Może także zaostrzać osteoporozę lub powodować inne, drobniejsze problemy.

Sam wpływ smogu na skórę jest bardzo niekorzystny. Często jest przyczyną alergii skórnych, wysypek, pokrzywek lub egzemy. Może powodować także częste zapalenie spojówek. Zanieczyszczenia powietrza w różny sposób wpływają na różne grupy wiekowe. W przypadku osób starszych długotrwałe narażenie na smog wiąże się z szeregiem niekorzystnych skutków dla funkcji układu oddechowego oraz pamięci. Istnieje również coraz więcej dowodów, które sugerują, że zła jakość powietrza może przyczyniać się do rozwoju choroby Alzheimera.

Wpływ smogu na układ oddechowy seniorów

Smog nie tylko skraca, ale także pogarsza jakość życia seniorów. Istnieje wyraźny związek między krótkotrwałym narażeniem na zanieczyszczenia powietrza a wyższymi wskaźnikami chorób układu oddechowego wśród osób starszych. Jest to ryzyko, które zagraża im tu i teraz, w każdej chwili, gdy są narażeni na oddychanie złej jakości powietrzem. Chroniczne narażenie na wysoki poziom zanieczyszczenia wiąże się z występowaniem:

  • przewlekłej obturacyjnej choroby płuc,
  • zapalenia oskrzeli,
  • astmy,
  • rozedmy płuc.

Zła jakość powietrza utrudnia oddychanie, co wiąże się z szybszą męczliwością, drapaniem w gardle i późniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Maseczki antysmogowe Respro – sposób na zdrowy oddech

W trosce o swoje zdrowie seniorzy, którzy mieszkają w miastach lub nieopodal terenów przemysłowych, powinni używać maseczek antysmogowych. Takie akcesoria wyposażone w wymienne filtry gwarantują zatrzymanie cząsteczek stałych i innych zanieczyszczeń z wdychanego powietrza, zanim przedostaną się do płuc. Aby zwiększyć wydajność maski przeciwsmogowej, nie wystarczy szukać kolejnych materiałów filtrujących i nowych wzorów, trzeba też brać pod uwagę komfort jej noszenia i dopasowanie do twarzy.

W Respro dbamy o komfort naszych klientów, dlatego każdy produkt jest wykonane z największą dbałością o szczegóły. Maskę można dopasować idealnie do rozmiaru swojej twarzy, ponieważ jest dostępna w kilku rozmiarach. Wszystkie nasze produkty posiadają certyfikat zgodności z europejską normą EN 149 oraz inne obowiązkowe oznaczenia. Wymienne filtry gwarantują najlepsze oczyszczanie i możliwość oddychania przez cały czas czystym powietrzem.

Maski antysmogowe Respro to najlepsze rozwiązanie także dla seniorów. Chronią nie tylko przed smogiem, ale także przed chorobotwórczymi wirusami. To akcesorium, dzięki któremu osoby starsze mogą zdrowo oddychać podczas spacerów w mieście lub korzystać z komunikacji publicznej.

pixel