Z jakimi problemami wiąże się smog?
Zanieczyszczenie powietrza to poważny problem w wielu miastach. Winny za to jest przede wszystkim ruch drogowy. Ale przemysł i energetyka również przyczyniają się do tego, że powietrze nie jest tak czyste, jak powinno. Unoszący się smog szkodzi ludziom i całemu środowisku. Dowiedz się, jakie są skutki smogu i jak się przed nimi chronić.
Co to jest smog?
Smog był pierwotnie mieszanką dymu i mgły, dlatego nazwa składa się z dwóch angielskich słów „smoke” i „fog”. Dziś termin smog jest używany znacznie bardziej ogólnie i oznacza kilka rodzajów zanieczyszczenia powietrza, które są powodowane przez emisje.
„Klasyczny smog”, zwany też smogiem londyńskim lub zimowym, spowodowany jest przez zanieczyszczenia powietrza od sadzy i dwutlenku siarki. Powstają one głównie ze spalania węgla. Nad dużymi miastami i terenami przemysłowymi można zaobserwować chmury oparów, które wypełnione są również innymi szkodliwymi gazami takimi jak tlenek węgla i tlenek azotu. Zanieczyszczenia te są powodowane głównie przez niefiltrowane i nieoczyszczone spaliny z zakładów przemysłowych, elektrociepłowni, instalacji opalanych drewnem oraz pojazdów z silnikami spalinowymi.
Jeśli natomiast przy ziemi występuje wzmożone tworzenie się ozonu, mówi się o smogu letnim, fotochemicznym lub smogu Los Angeles. Jego powstawaniu sprzyjają również określone warunki pogodowe. W tym przypadku jest to kilkudniowy okres bezwietrznej, upalnej pogody.
Jak smog wpływa na zdrowie?
Zastanawiasz się, jakie są skutki smogu? Cóż, jego konsekwencje zdrowotne są nie do przecenienia. Szczególnie zagrożone są osoby już cierpiące na choroby układu oddechowego, które są osłabione zapaleniem oskrzeli, astmą lub alergią. Ponieważ bardzo drobny pył może również przenikać do mózgu, smog może również wpływać na inteligencję i wydajność pamięci.
Jakie choroby powoduje smog? Możliwe konsekwencje przejawiają się w:
- bólach głowy,
- dusznościach,
- mdłościach,
- przewlekłym zmęczeniu,
- chorobach układu oddechowego,
- chorobach układu krążenia aż do zawału serca lub udaru mózgu,
- w skrajnych przypadkach choroby nowotworowe, a nawet śmierć.
Czy smog powoduje rozwój astmy?
Skutki zanieczyszczenia powietrza mogą być bardzo różne, ale bez wątpienia najczęściej i najmocniej cierpi układ oddechowy. Wysoka częstotliwość występowania smogu oznacza również zwiększone ryzyko wchłaniania drobnego pyłu, ponieważ smog i drobny pył są ze sobą powiązane. Cząsteczki o wielkości 5-10 mikrometrów mogą dostać się do oskrzeli przez nos i gardło. Mniejsze cząsteczki o średnicy 3 mikrometrów dostają się do oskrzelików i pęcherzyków płucnych. Ultradrobne cząsteczki kurzu wnikają nawet w tkankę płucną. Tam mogą pozostać na stałe.
Dlatego szczególnie zagrożoną grupą ryzyka są osoby (bez względu na wiek), które już cierpią na choroby układu oddechowego. Należą do nich przede wszystkim astma oraz zapalenie oskrzeli lub alergie (np. katar sienny). Pod wpływem zanieczyszczeń powietrza możliwe jest nasilenie tych objawów i rozwój choroby.
Jak chronić swoje zdrowie przed smogiem?
Chociaż skutki smogu mogą być bardzo groźne, dobra wiadomość jest taka, że możesz skutecznie chronić siebie i bliskich przed zanieczyszczeniami powietrza. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście unikanie przebywania na zewnątrz przy złej jakości powietrza. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego warto zabezpieczyć swój układ oddechowy, używając maseczek antysmogowych Respro. Taka maska została wyposażona w wymienny filtr, którego zadaniem jest utrzymanie czystego i zdrowego powietrza, którym oddychasz. Dzięki temu możesz bez obaw spacerować, chodzić na pieszo do pracy, a nawet biegać i jeździć na rowerze po ulicach miasta.
Możesz zastosować takie środki osobiste nie tylko dla własnego bezpieczeństwa, ale zadbać także o zdrowie bliskich. Maski antysmogowe z powodzeniem mogą używać dzieci od 10 r.ż., osoby starsze, kobiety w ciąży oraz wszyscy, którzy mają problemy z oddychaniem. Odpowiednio zaprojektowane filtry kombinacyjne, które łączą warstwę Hepa z filtrem węglowym, doskonale oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń. To najlepszy sposób na oddychanie świeżym i czystym powietrzem.