Filtry

Nieodłączną częścią każdej maski Respro® jest filtr, który przechwytuje wszelkie niebezpieczne cząsteczki znajdujące się w powietrzu. Firma Respro® dostarcza swoim klientom kilka typów niezwykle nowoczesnych filtrów, do których produkcji wykorzystywane są innowacyjne technologie.

Generalnie począwszy od sezonu 2019/2020 nastąpiło ujednolicenie oferty ponieważ różnorodność nazw była kłopotliwa dla klientów.

Filtry typu Hepa-Type, obejmujące CE-HT 250 i Ultra Sport, to unikalna konstrukcja, która zaprojektowana została, aby zapewnić użytkownikom maksymalną ochronę przed zanieczyszczeniami. Wykonano je w technologii L-Resistance, dzięki czemu nie wywołują one nadmiernego oporu powietrza przy oddychaniu, co często ma miejsce w przypadku klasycznych filtrów działających na zasadzie retencji mechanicznej. Innowacyjna konstrukcja submikronowych filtrów L-Resistance Hepa-Type oparta jest o naładowane elektrostatycznie włókna, które przyciągają cząsteczki zanieczyszczeń. Tego typu rozwiązanie jest niezwykle skuteczne, gdyż pozwala efektywnie wyłapywać drobinki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra. W przypadku cząsteczek o średnicy większej niż 0,3 mikrometra skuteczność tkaniny filtracyjnej Hepa-Type wynosi powyżej 99,97%. Należy tu mieć jednak na uwadze fakt, że z punktu widzenia użytkownika istotna jest tzw. klasa ochrony całej maski składającej się nie tylko z filtra ale również z otuliny i zaworów. Dopiero taka kombinacja jest poddawana testom na zgodność z normą EN 149:2001 + A1:2009. W przypadku masek Respro były one certyfikowane dla klasy ochrony FFP1 R czyli dla masek wielokrotnego użytku z poziomem filtracji powyżej 80%.
Wielu producentów podaje informacje tylko o poziomie filtracji samego materiału co jest mylące dla osób szukających sprawdzonego produktu.

Technologia DACC działa w oparciu o dynamiczny węgiel aktywny. Po raz pierwszy filtry węglowe tego typu wyprodukowano dla armii brytyjskiej, w celu zapewnienia żołnierzom doskonałej ochrony przed zagrodzeniami chemicznymi, biologicznymi i pyłem radioaktywnym. Skuteczność tego rozwiązania okazała się niezwykle wysoka i filtry DACC okazały się przydatne także w przemyśle, sporcie i życiu codziennym. Maski wyposażone w filtry na bazie dynamicznego węgla aktywnego radzą sobie doskonale z zatrzymywaniem szkodliwych substancji, kwaśnych gazów tlenku i dwutlenku azotu, dwutlenku siarki, aerozoli i całej gamy niebezpiecznych dla zdrowia związków chemicznych, uwalnianych wraz ze spalinami samochodowymi, podczas palenia w piecach czy w trakcie produkcji przemysłowej w fabrykach.

Filtr kombinowany jest połączeniem Hepa-Type i DACC. Doskonale zatrzymują zarówno cząstki stałe i pyłki, jak i szkodliwe substancje. Podwójna ochrona jest szczególnie ważna w warunkach miejskich, gdzie każdy narażony jest jednocześnie na zapylenie i wpływ niebezpiecznych związków chemicznych.

Filtry Respro® wszystkich typów są bardzo wygodne w użytkowaniu i obsłudze. Każdy z nich jest specjalnie zakrzywiony i ukształtowany w sposób, który pozwala masce idealnie przylegać do twarzy, ale nie krępując ruchów użytkownika. Filtry nie są zamocowane na stałe – dzięki temu zużyty element filtrujący można szybko i łatwo wymienić na nowy. Warto pamiętać, że każdy filtr Respro® pasuje do wszystkich masek tej marki. Filtry Respro® produkowane są w kilku rozmiarach, dzięki czemu dopasować można je idealnie do konkretnej wielkości maski. Jest to bardzo proste – do maski XL pasuje filtr XL. Jedynym wyjątkiem są maski o rozmiarze S, które korzystają z filtrów o wymiarze M.

Aby mieć pewność, że maska jest efektywna i w pełni chroni użytkownika, zaleca się, aby filtry Respro® wymieniać po około 60-80 godzin aktywnego użytkowania. Najdłuższy czas użytkowania jest zapewniany przez filtry HEPA TYPE CE-HT 250.

 

pixel